|E diel, Janar 22, 2017

Hapet banka kombëtare e gjeneve kineze, më e sofistikuara në botë 

Kinë – Hapja zyrtare e Bankës Kombëtare të gjeneve kineze (CNGB) shënoi dje një fazë të re në bashkëpunimin gjenomik ndërkombëtar të Kinës duke u ofruar shkencëtarëve në mbarë botën akses në një nga direktoritë biologjike më të kompletuara dhe të sofistikuara në botë me qëllim avancimin e mëtejshëm në lidhje me kërkimet mbi shëndetin e njeriut dhe kontribues për ruajtjen e biodiversitetit.

Me seli në Shenzhen e cila zyrtarisht u hap dje, sot më 22 shtator 2016, CNGB-ja si investim kushtoi rreth një miliard dollarë me një sipërfaqe rreth 47 500 metra katror, paraqet një strukturë të integruar me tre banka dhe dy platforma që përmban një qendër biologjike, një qendër të të dhënave bioinformatike dhe një biobankë si dhe një platformë të dixhitalizuar dhe një platformë për sintezën dhe publikimet.

Partnerë nga mbarë bota përshëndetën kontributin e CNGB-së në fushën e bashkëpunimit shkencor dhe ruajtjes së biodiversitetit të planetit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia kufitare kap skaf 8 m të gjat me 2 italianë https://t.co/fzO4nfhDjr https://t.co/6XwK8GWdAo
501 people follow ALB365
Twitter Pic dessie_m Twitter Pic kencaill Twitter Pic davejone Twitter Pic kathryn_ Twitter Pic MJohnson Twitter Pic VirtuaIM Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kledi_g Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom Twitter Pic MurrayNe Twitter Pic UomoSupe Twitter Pic ardit_gj Twitter Pic misini_b Twitter Pic koinosap Twitter Pic Sokol905 Twitter Pic idamyrta Twitter Pic Hoxhalli Twitter Pic PetritCe
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rama takim me kryesinë e PS, hesht për ndryshimet në qeveri

Tiranë - Kryeministri Rama zhvilloi paraditen e së hënës një takim me anëtarë të kryesisë të Partisë Socialiste. Mbledhja e cila është mbajtur larg vëmendjes së medias u zhvillua në...

Close