|E martë, Shkurt 21, 2017

Hapet varri i Krishtit pas 5 shekujsh, historianët mahniten 

Varri ku mendohet se u la të prehej i qetë “Biri i Zotit” ndodhet në një kishë në qytetin e vjetër të Jerusalemit, ku shkencëtarët kanë shkuar së fundmi dhe po punojnë për të restauruar gurët e jashtëm.

Vetëm disa orë përpara se të mbyllnin varrin, ata bënë një zbulim të rëndë. Gjetën pjesë të varrit që ishin të paprekura, ndaj bënë edhe këto foto që mund të gjeni më poshtë. Një pllakë mermeri, e cila besohet të jetë pllaka e varrimit ku Jezusi u “ringjall”, u gjet në rrënoja, ndërsa mbi të ishte i vizatuar një kryq.

Arkeologu Fredrik Hiebert ka thënë për National Geographic: “Jam tërësisht i habitur. Gjunjët po më dridhen pasi nuk isha aspak i pregatitur për këtë. Nuk mund të jemi 100% të sigurt, por kjo është një provë e dukshme që vendndodhja e varrit nuk ka ndryshuar me kalimin e kohës, ç’ka është një sinjal për të gjithë historianët që kanë dyshuar në epoka”.

Antonia Moropoulou nga National Technical University of Athens u shpreh se “Guri i Shenjtë” është nderuar dhe kërkuar ndër shekuj, por vetëm tani mund  të shihet.

Varri tani është mbyllur dhe me shumë mundësi, kështu do të qëndrojë për qindra vjet të tjerë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rama – Metës: Koalicioni i majtë i bën 71 mandate pa LSI

Pas sfidës së hapur për numrin e mandateve nga aleati i tij Meta, duke se kryeministri Rama ka filluar të...

Close