|E hënë, Korrik 24, 2017

Hashashi, nis monitorimi nga ajri edhe mbi Lazarat. 

  Tirane – lazarat-marijuana-albania-5Helikopterët italianë pritet të nisin sot fluturimin e parë, për të monitoruar nga ajri nëse në ndonjë vend të Shqipërisë janë mbjellë bimë hashashi. Operacioni është paralajmëruar nga Ministria e Brendshme tri ditë më parë, pas një takimi që patën zyrtarët e lartë të policisë së dy vendeve. Kjo konsiderohet si një masë parandaluese për mbjelljen e hashashit në vend dhe mendohet që mund të rezultojë e suksesshme.
Fshati më problematik për mbjelljen dhe kultivimin e lëndës narkotike konsiderohet Lazarati, në Gjirokastër. Tonelatat e drogës që janë kultivuar në këtë fshat janë trafikuar kryesisht drejt Italisë. Zyrtarisht nuk dihet se nga do të nisë monitorimi nga ajri dhe nëse është Lazarati, vendi i parë mbi të cilin do të fluturojnë helikopterët, ku specialistët shqiptarë do të asistohen nga ata italianë.
Ndërkaq, mendohet se do të monitorohet e gjithë hapësira shqiptare, që nga veriu deri në jug. Në fakt, kjo masë parandaluese u ndërmor, pas akuzave të forta të javëve të fundit të opozitës, ku mes të tjerash thanë se në trafik droge janë përfshirë dhe Forcat e Armatosura dhe se trafiku po kryhej nga bazat ushtarake me avionë të vegjël. Në kulmin e këtyre akuzave, një avion i vogël i pilotuar nga Giorgio Riformato, italian, ngeci në rërën e Divjakës dhe dyshohet se do të transportonte drogë drejt Italisë.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sali Berisha shpartallon grupin anti-Basha. https://t.co/R9r2HMsCIB https://t.co/JPBARzCxsh
11,311 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
170 babagjyshë "pushtojnë" qytetin .

Fier - 170 “babagjyshë” të vegjël kane pushtuar sot qytetin e fierit duke shpërndarë atmosferën festive të fundvitit. Fëmijët e...

Close