|E martë, Janar 16, 2018

Haxhinasto – Bye passi Mbrostar – Levan duhet të kishte mbaruar 

Ministri i transporteve dhe infrastruktures Edmond Haxhinasot ka inspektuar kete te shtune puniemt e bypass te fierit, pikerisht ne zonen e Mbrostarit dhe Daullasit.

Ministri Haxhinasto ka pohuar se punimet ne kete pjese vertete duhet te kishin perfunduar ne prill te ketij viti, por kane ndikuar disa faktore qe shpesh here kane cuar ne bllokimin dhe pezullimin e tyre.

Haxhinasto eshte ndalur tek koncensioni i rruges se kombit, duke theksuar se askush nuk i do keto te fundit, por jemi te detyuar per shkak se kjo rruge duhet mirembajtur e per me teper qe ka edhe vepra te tjera qe duhen ndertuar

Ministri Haxhinasto ka theksuar se tashme qeveria shqiptare eshte duke punuar per studimin e fizibilitetit te zones, ku priret te ndertohet edhe aeroporti i jugut te vendit.

Persa i perket rruges se arbrit ministri ka deklaruar se po merret ne shqyrtim oferta e nje kompanie kinize, nderkohe qe ne gare jane edhe kompani te tjera, nder te cilat nuk mungojne eedhe ato shqiptare

Punime ne bypassin e fierit duhet te kishin perfudnuar ne prill te ketij viti, gje qe shpesh here solli edhe bllokim te qarkullimit drejt jugut. Ky bypass eshte nyja me e rendesisheme lidhese nga autostrada Lushnje- Fier per te vijuar ne pjesen Levan – Tepelene dhe Levan- Vlore.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Me tranierin e ri Kombëtarja drejt kampionatit botëror

Clarence Seedorf, ish ylli i...

Close