|E martë, Shkurt 21, 2017

Hoxhaj: Shqipëria, jashtë marrëdhënieve me Serbinë 

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ruan qëndrimin se Shqipëria nuk duhet të ndërhyjë në marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë. Shefi i diplomacisë kosovare, argumentoi qëndrimin, gjatë një bashkëbisedimi me studentët e Universitetit Europian të Tiranës ku bisedoi për diplomacinë dhe sfidat e Kosovës.

Politika e Jashtme e Kosovës i sheh marrëdhëniet me Serbinë të ndara prej Shqipërisë. Shefi i diplomacisë kosovare, Enver Hoxhaj ruan qëndrimin që shkaktoi polemika në prag të vizitës së kryeministrit shqiptar në Serbi.

Hoxhaj: Çdo përmirësim i raporteve mes Shqipërisë dhe Serbisë është në interes edhe të Shqipërisë edhe të Kosovës. Në i shohim marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë, të ndara nga Shqipëria. Nk mendojmë se duhet të jenë në korrnizën e njëjtë.

Hoxhaj kërkoi forcim të bashkëpunimit Shqipëri-Kosovë, jo vetem politik

Hoxhaj: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë një bashkëpunim shumë më të ngushtë. Jo vetëm midis dy qeverive, por mes dy shoqërive.

Marrëveshjet me Serbinë në Bruksel janë kritikuar, por Hoxhaj thotë se të gjitha forcojnë sovranitetin e Kosovës.

Hoxhaj: Në bëjmë kompromise me Serbinë për të forcuar sovranitetin tonë të brendshëm dhe të jashtëm.

Përballë sfidave, Hoxhaj nxjerr  një detyrë të politikës së Kosovës:

Hoxhaj: Republika e vogël e Kosovës ka për obligim që të ketë në kulturë mosdorëzimin e shtetit

Ministri i Jashtëm i Kosovës cilëson të shenjtë marrëdhënien me SHBA dhe pret që ajo të mos ndryshojë as me Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pacolli – Ja çfarë më tha Lulzim Basha për politikën shqiptare

Kosovë - ''Kosova ka probleme të mëdha pse i mungojnë institucionet, pse nuk arrin të tërheqë investitorë të huaj; pse...

Close