|E mërkurë, Shkurt 21, 2018

Impotenca tek meshkujt. Shkaqet dhe si mjekohet. 

impotencaMe impotence nenkuptojme ate gjendje kur nje mashkull nuk mund te kete nje ereksion (ngritje te organit mashkullor) ne ate nivel dhe me ate fortesi sa per te kryer maredhenie seksuale. Pasja kohe pas kohe e problemeve me ereksionin, nuk eshte domosdoshmerisht shkak per tu shqetesuar; por nese kjo ndodh ne menyre te vazhdueshme, atehere mund te behet shkaktar i stresit, i prishjeve te maredhenieve me partnerin si dhe humbjen e vetebesimit.

Mendohet qe afersisht 1 ne 10 meshkuj te rritur do te vuajne nga impotenca afatgjate. Shume personave ju ka ndodhur te kene patur rastesisht probleme me ereksionin qe mund te kene patur arsye te ndryshme, si nga pirja e sasie te madhe alkoli, stresi ose lodhje e madhe.

Shenjat

Shenjat e impotences perfshijne cregullimet e vazhdueshme te meposhteme:

 • Veshtiresia per te patur nje ereksion
 • Veshtiresia per ta mbajtur gjate ereksionin
 • Ulja e deshires seksuale

Faktoret e rrezikut

Me kalimin e viteve, mashkullit i duhet me shume kohe per te patur nje ereksion; po ashtu penisi nuk forcohet aqe sa ne moshe te re. Burrit i duhet ta preke me shume penisin per te patur ereksion dhe per ta mbajtur ate per nje kohe me te gjate. Kjo situate nuk eshte pasoje e te qenit i moshuar por zakonisht si rrjedhoje e semundjeve te tjera dhe marjes se medikamenteve qe jane te shpeshta ne keto mosha.

Faktoret qe kontribuojne ne shfaqjen e ereksionit jane:

 • Shkaqet mjeksore, vecanerisht diabeti dhe semundjet e zemres.
 • Perdorimi i duhanit i cili kufizon rrjedhjen e gjakut ne venat dhe arteriet. Me kalimin e kohes duhani mund te shkaktoje semundje kronike te cilat nga ana e tyre te shpien ne impotence.
 • Mbipesha sidomos obeziteti.
 • Disa trajtime mjeksore si kirurgjia e prostates ose radioterapia per kancer te prostates.
 • Plagosjet sidomos kur demtohen nervat qe kontrollojne ereksionin.
 • Medikamentet, ku mund te perfshihen antidepresantet, antihistaminiket, ato qe ulin tensionin e gjakut, ilacet kunder dhimbjeve ose ato qe perdoren per kancerin e prostates.
 • Faktoret psikologjike, sic jane stresi, ankthi ose depresioni.
 • Perdorimi i droges dhe alkoolit, sidomos ne ata qe e perdorin per nje kohe te gjate ose ne sasi te madhe.
 • Perdorimi per nje kohe te gjate i bicikletes, i cili mund te shtype nervat sidhe te cregulloje rrjedhjen e gjakut ne penis, mund te jape impotence te perkoheshme.

2929_4042_prostata_250Nderlikimet

Pasojat qe mund te shoqerojne impotencen jane:

 • Nje jete seksuale qe s’jep kenaqesi
 • Stres ose ankth
 • Nenvleresim i vetvetes
 • Probleme martesore ose me partneren
 • Paaftesi per te lene shtatzane partneren

Analizat dhe diagnoza

Per shume meshkuj eshte e mjaftueshme nje ekzaminim fizik dhe marja e histories se semundjes para dhenies se mjekimit. Nese mjeku dyshon per perfshirje te semundjeve te tjera, ose kur i semuri ka semundje kronike, atehere mund te kerkohen analiza dhe ekzaminime te tjera, ose rekomandohet te vizitohet nga specialisti perkates.

Ne keto ekzaminime perfshihen:

 • Ekzaminimi fizik. Me kete nenkuptohet komtrolli i kujdesshem i penisit, testikujve dhe kontrolli i ndjeshmerise se nervave.
 • Analizat e gjakut. Kjo duhet per te pare nese ka shenja te semundjeve te zemres, diabetit, nivel te ulet te testosteronit (hormon mashkullor) dhe probleme te tjera shendetesore.
 • Analizat e urines. Ashtu si analizat e gjakut duhet per te pare shenjat e diabetit ose semundje te tjera.
 • Eko. Perdoret per te kontrolluar qarkullimin e gjakut ne penis. Nganjehere ajo kryhet ne kombinim me injektimin e medikamenteve brenda ne penis per te percaktuar nese rritet normalisht qarkullimi i gjakut mbas injeksionit.
 • Kontrolli i ereksionit gjate nates. Shumica e meshkujve kane ereksione gjate kohes se gjumit por qe nuk e kujtojne ate. Ky ekzaminim i thjeshte konsiston ne vendosjen e nje shiriti perreth penisit para se te shkojne ne shtrat. Nese shiriti rezulton i shkeputur ne mengjez, kjo tregon qe ka patur ereksion disa here gjate nates. Kjo tregon qe shkaku i impotences eshte kryesisht psikologjik dhe jo fizik.
 • Ekzaminime psikologjike. Mjeku mund te beje pyetje per te zbuluar shenja te depresionit ose te problemeve te tjera psikologjike qe mund te jene shkaktare te impotences.

Trajtimet dhe medikamentet

Impotenca mjekohet me menyra te ndryshme ku perfshihen: medikamente qe meren nga goja, terapia e seksit, injeksionet ne penis, aparatet me vakum, perdorimi i medikamenteve brenda kanalit te urines (uretres), dhe nderhyrja kirurgjikale. Cdo menyre ka te mirat dhe te keqiat e saj.

Gjeja e pare qe behet eshte zbulimi dhe mjekimi ne menyre te pershtashme i ndonje patologjie te fshehur qe ka shkaktuar impotencen.

TRAJTIMET JO KIRURGJIKALE

Edukimi dhe komunikimi per seksin, sjelljet seksuale, dhe reagimet seksuale mund te ndihmojne ne kapercimin e ankthit ne lidhje me cregullimet seksuale.

Medikamentet qe meren nga goja per mjekimin e impotences jane te suksesshem ne shume meshkuj. Ketu hyjne:

 • Viagra (Sildenafil)
 • Cialis (Tadalafil)
 • Levitra, Staxyn (Vardenafil)

Te tre keto medikamente funksionojne ne te njejten menyre duke ndihmuar funksionin seksual ne meshkuj me ane te shtimit te qarkullimit te gjakut ne penis. Keto rrisin efektet e oksidit nitrik, nje substance kimike natyrale qe prodhon trupi i cili relakson muskujt e penisit. Burrat qe marin medikamente qe permbajne nitrite, ei p.sh nitroglycerine, nuk duhet te perdorin medikamentet e mesiperme. Kombinimi i nitrateve me keto medikamente mund te shkaktoje renie te tensionit.

Efektet ansore me te zakonshme te ketyre medikamenteve jane, shqetesime nga stomaku, bllokim te hundeve nga sekrecionet, dhimbje koke, dhe cregullime te perkoheshme te shikimit.

Paisje mekanike

Ky eshte nje aparat vakumi se bashku me nje unaze qe ndihmon disa meshkuj per te patur dhe mbajtur nje ereksion. Ai eshte i perbere nga nje cilinder brenda te cilit futet penisi. Me ane te nje pompe krijohet nje vakum i cili i jep mundesi gjakut te shtoje sasine ne penis duke mundesuar forcimin e tij. Kjo paisje jep rezultate ne mjaft raste, por te semuret ndjehen te bezdisur nga perdorimi jo i lehte i tij.

Terapia me injeksion te medikamentit ne penis

Kjo terapi eshte efektive ne nje numur te madh te semuresh te te cilet veshtiresia e ereksionit eshte si rezultat i eneve te gjakut, nervave dhe disa rrethanave psikologjike.

Pacienti perdor nje shiringe me nje age shume te holle me ane te se ciles injekton nje sasi medikamenti anash penisit. Medikamenti relakson enet e gjakut duke lejuar qe te shtohet furnizimi me gjak i penisit.

Efektet me te zakonshme ansore jane dhimbja dhe fibroza lokalisht ne vendin e injeksionit. Nje tjeter efekt ansor eshte ajo qe quhet Priapizem qe nenkupton nje ereksion te dhimbshem qe zgjat mbi dy, tre ore. Ne keto raste duhet te ulet doza e injeksionit dhe ka procedura te vecanta per rikuperimin e tij.

Mjekimi transurethral

Kjo menyre konsiston ne perdorimin e nje medikamenti ne forme suposti qe futet brenda kanalit te urines (intra uretral). Suposti permban medikamentin alprostradil (MUSE) i cili thithet ne gjak. Ai relakson enet e gjakut duke lejuar te shtohet sasia e gjakut ne penis.

MUSE eshte me pak efektiv se vakumi ose injksioni, megjithate perdoret ne nje sere cregullimesh te ereksionit.

Psikologjia dhe terapia e seksit

Shkaqe psikologjike mund te marin pjese ne impotence edhe nese eshte i qarte nje shkak organik.

Konsulta me nje psikolog mund te ndihmoje nje person qe ka ankth ose gjendje frike te cilat mund te ndikojne ne impotence.

Terapia e seksit mund te jete perfituese nese jepet nga nje person i trajnuar ne kete fushe.

Nese nje pacient ka nje shkak psikologjik te qarte duhet te trajtohet me seks terapi perpara se t’i nenshtrohet trajtimeve invasive.

Hormonet

Burrat me nivel te ulet testosteroni mund te perfitojne nga marja suplementare e testosteronit. Ajo perdoret ne menyra te ndryshme si : injeksione, patch te vendosura mbi lekure, xhel etj.

TRAJTIMI KIRURGJIKAL

Protezat e penisit

Keto jane aparate te perbere nga nga nje cift cilindrash qe fryhen dhe qe futen brenda ne penis. Ato jane te lidhura me ane te dy tubave te holle me nje rezervuar i mbushur me uje i vendosur ne fund te barkut, sidhe nje pompe e vendosur brenda ne skrotum. Per te fryre protezat shtypet pompa disa here dhe lengu kalon nga rezevuari ne cilindrat.

Kjo e ben penisin te forte te ngjashme me pamjen natyrale. Proteza e penisit nu ndryshon ndjeshmerine e lekures dhe burri ka orgazem dhe ejakulacion. Per te shfryre protezen shtypet nje valvul qe eshte e ngjitur me pompen duke bere qe lengu te rikthehet ne rezervuar, si rezultat cilindrat shfryhen.

95% e interventeve jane te sukseshme duke bere te mundur kryerjen e maredhenieve seksuale. Ne baze te statistikave rezulton qe niveli i kenaqesise ne burrat me proteze eshte me i larte se ata qe perdorin mjekime nga goja ose injeksione.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Itali – Shqipëri , grupi hetimor : “Të thajmë detin e terroristëve” .

Tiranë - Ngrihet Task-Forca e...

Close