|E hënë, Korrik 24, 2017

Inagurohet edhe një biznes fason 

Fier – Inagurimi i një biznesi të ri tekstilesh ka qënë qëllimi i një vizite në qytetin e Fierit të ministres së ekonomisë, Milva Ekonomi. Kjo e fundit është shoqëruar edhe nga deputetët e qarkut Fier, Ervin Koci, Antoneta Dhima, Adelina Rista dhe Omer Mamo ndërsa nuk kanë munguar edhe kreu I bashkisë Fier,

Armando Subashi, si dhe përfaqësues të kompanisë italiane “Etruria”, e cila bëri të mundur hapjen e kësaj fabrike. Në fjalën e saj për median, ministrja Ekonomi ka theksuar se hapja e një fabrike të tillë dëshmon më së miri rritjen e investimeve të huaja në vendin tonë. Ajo ka theksuar gjithashtu se investime të tilla synojnë hapjen e vendeve të reja të punës ndërsa është ndalur edhe tek roli pozitiv që ka patur paketa fason në rritjen e eksporteve në vendin tonë për produktet fasone gjatë këtij viti, duke e krahasuar atë me dy vitet paraardhëse.

Ndërkohë një prej ortakëve të kompanisë italiane që ka investuar në këtë biznes, Silvano Franceskini, ka theksuar se ky është thjeshtë fillimi I një bashkëpunimi midis kopanisë italiane dhe atyre që bënë të mundur realizimin e hapjes së një fabrike të tillë.

Nga ana e tij, kreu I bashkisë Fier, Armando Subashi është ndalur tek rëndësia e një biznesi të tillë për hapjen e vendeve të reja të punës, ku gjatë vitit të parë synohet që të punësohen rreth 100 punonjës e për tu dyfishuar në vitin e dytë.

Ky biznes është një investim në industrinë e fasonëve i cili do të prodhojë materiale tekstile që përdoren në higjienën shtëpiake, ndërsa vlera e investimit arrin në 500 mijë euro.

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia arreston dy shtetas https://t.co/fKf02G3jQq https://t.co/dyJg6F7JsN
11,312 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Gjykata jep 22 vjet burg për vrasësin e ngjarjes Rromsit në vitin e kaluar

Fier - 22 vjet burg ka dhënë gjykata e shkallës parë Fier për 30 vjecarin Engjëll Hodaj nga Mallakastra ....

Close