|E premte, Qershor 23, 2017

Irani ekzekuton milardierin, mashtroi. 

Iran – mah-afarid-amir-khosraviNë Iran është ekzekutuar pas vendimit të gjykatës për dënim me vdekje një nga njerëzit më të pasur në vend, i cili akuzohej për mashtrim.
Dënimi i vdekjes për evazion fiskal është i pari i këtij lloji qoftë edhe për Iranin. Miliarderi Mahafarid Amir Khosravi, i njohur edhe si Amir Mansour Aria u ekzekutua sot në një burg famëkeq në veri të Teheranit.
Bashkë me Khosravi-n, përpara gjyqit dolën edhe 38 të akuzuar, 3 prej të cilëve u dënuan gjithashtu me vdekje, ndërsa të tjerët u dënuan me shumë vite burg.
Sipas të dhënave të drejtësisë, ai dhe njerëzit e tij kishin përvetësuar me anë të dokumenteve të rreme bankare rreth 2 miliardë euro.
Mashtrimi përfshinte përdorimin dokumenteve false për të marrë kredi te një nga bankat e Iranit. Kërkesa për kredi gjoja për të blerë kompaninë shtetërore të hekurit.
Khosravi konsiderohej si një prej njerëzve më të pasur në këtë vend. Perandoria e tij e biznesit përfshinte rreth 35 kompani në industri të ndryshme. Ai kishte në pronësi edhe një klub futbolli. Sipas avokatit të biznesmenit ekzekutimi i tij është bërë u informuar.
Mediat në Iran thonë se hetimet ndaj tij nisën në vitin 2007. Në hetime u përfshi edhe ish- shefi i bankës Melli. Lufta pa kompromis ndaj korrupsionit në vend është një nga prioritetet e qeverisë së re të presidentit Hassan Rouhani.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Rama – Fevziut/ Kam dështuar https://t.co/dc7ckyShYT https://t.co/bZhSf6tEvn
11,398 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Turi etnokultutror “Hajd dalim nga Myzeqeja!” (fotot)

Fier - Libofsha është shndërruar në vatrën e traditës dhe kulturës, të shoqëruar nga një atmosferë e vërtetë festive. Banorë...

Close