|E shtunë, Prill 29, 2017

Ish-politikani zviceran-maqedonasve: Mësoni shqipen ose i thoni lamtumirë Maqedonisë 

Ish-politikani zviceran Andreas Gross konsideron se Maqedoniaduhet të ndryshojë Kushtetutën e saj, për t’u barazuar gjuha shqipe dhe maqedonase.

Ai thotë se dy gjuhët duhet që të jenë zyrtare që të mund të shfrytëzohet në mënyrë të barabartë në të gjithë rajonet e vendit.

Ai e bazon këtë propozim në vetë shtetin e tij, Zvicrën. Më tej, Gross propozon që maqedonasit ta mësojnë gjuhën shqipe dhe shqiptarët gjuhën maqedonase, transmeton Zhurnal.

“Në 10 vitet e fundit Maqedonia është ndarë dhe dezintegruar më shumë se kurrë më parë.

Kemi dezintegrim të madh në mes të politikanëve dhe qytetarëve. Politikanët nuk kane qasje në shoqëri, kjo është një katastrofë që tregon se demokracia nuk po funksionon.

Nëse këto procese nuk përfundojnë, ne mund t`i themi lamtumirë ekzistimit te Maqedonisë.

alb365/albeu

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Lista e PDIU në 12 qarqe https://t.co/EewK9td4nu https://t.co/G3phtgVea4
11,488 people follow ALB365
Twitter Pic Joseph_I Twitter Pic ana_rdz9 Twitter Pic namethat Twitter Pic misslege Twitter Pic felrncs Twitter Pic Chriscur Twitter Pic Dodis09 Twitter Pic alexfull Twitter Pic daredevi Twitter Pic sammy42r Twitter Pic Princeto Twitter Pic Carinibi Twitter Pic YuukiRus Twitter Pic jsnugs50 Twitter Pic markin_m Twitter Pic edbiocel Twitter Pic Alex_Bub Twitter Pic natali3b Twitter Pic tburt559 Twitter Pic ollita03
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Vidhen 8 200 euro dhe 260 mijë lek në banesë, në kërkim autori

Patos - Më datën 19.06.2016, është vjedhur banesa e shtetasit B.Ruci, 53 vjeç, banues në fshatin Rerës, Patos, ku i jan...

Close