|E hënë, Qershor 26, 2017

Ja c’fare duhet te hame kur jemi me diabet. 

diabetes-food-guide   Diabeti është një sëmundje kronike, që ndodh kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose kur trupi nuk mund ta përdorë në mënyrë efektive insulinën, duke çuar në nivele të larta të glukozës në gjak (hiperglicemi).

Bëni kujdes me përdorimin e alkoolit. Nëse ju jeni diabetik, gjithmonë duhet të monitoroni glukozën tuaj në gjak, sepse alkooli mund të bashkëveprojë me ilaçet e diabetit dhe insulinën.

Sa i përket yndyrnave, ato mund të jenë ndihmuese ose shkatërruese në dietën tuaj. Yndyrnat e pa shëndetshme- Yndyrnat më të dëmshme janë yndyrnat e ngopura, të cilat gjenden kryesisht në produktet e kafshëve të tilla si mishi i kuq, të gjitha produktet e përditshme të qumështit, dhe vezët.

Yndyrnat e shëndetshme- Yndyrnat më të mira janë yndyrnat e pa ngopura, të cilat vijnë nga burimet me bazë bimore dhe peshku. Burimet primare përfshijnë vaj ulliri, arra, avokadot. Gjithashtu fokusohet në omega-3 acide yndyrore, të cilat luftojnë inflamacionin e trurit dhe mbështetin shëndetin e zemrës. Burime të mira përfshijnë salmonin, tonin etj.

Këshillohet të gatuani me vaj ulliri, në vend të gjalpit, ose me vajra të tjerë perimesh.

Hiqni lëkurën e pulës dhe të gjelit të detit.

Gatuani në skarë, zieni, piqni ushqimet, por mos i skuqni ato.

Konsumoni peshk dy ose tre herë në javë, në vend të mishit të kuq.

Përdorni avokadon

Mos dilni nga shtëpia pa ngrënë mëngjes.

Mbajeni të njëjtë konsumin e kalorive.

Mundohuni të hani afërsisht të njëjtën sasi të kalorive çdo ditë.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja pse femrat duhet të pinë lëngun e boronicës

Pirja e lëngut të boronicës së kuqe mund të ulë përdorimin e antibiotikëve duke ju ndihmuar që të pastroheni nga...

Close