|E premte, Maj 26, 2017

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur lini cigaren 

Procesi nëpër të cilin kalon trupi juaj pasi të keni lënë pirjen e duhanit – prej pas 20 minutave deri pas 15 viteve – është zbuluar nga CVS.

Shumica e njerëzve në botë e konsumojnë duhanin, dhe rreth dy e treta e tyre nuk dëshirojnë që ta braktisin atë, thuhet sipas një hulumtimi nga ‘Action on Smoking and Health’.

Grafika informuese nga CVS zbuloi se vetëm gjysmë ore pas lënies së duhanit, shtypja e gjakut dhe pulsi fillojnë të bien, gjithashtu edhe monoksidi i karbonit në gjak fillon të bie vetëm pas tetë orëve, transmeton Gazeta Express.

Në vetëm dy ditë, shqisat e nuhatjes dhe shijimit fillojnë të përmirësohen. Pesë vite pasi të keni lënë duhanin, ju do të keni më pak gjasa për t’u prekur nga sëmundje të zemrës, dhe një rrezik më të ulët nga kanceri i gojës, ezofagut dhe fshikëzës.

Pas 15 viteve pa duhan, rreziku për t’u prekur nga kanceri i mushkërive, pankreasit dhe sëmundje të zemrës bie në nivelin e njëjtë me një jo-duhanpirës.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: MAS/ S’ka ndryshim, e njëjta rregullore për maturën shtetërore https://t.co/iukH1ItTjB https://t.co/IKkA478rcS
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
PD: Krimi po terrorizon qytetarët

Tiranë - Ngjarjet e rënda që kanë përfshirë vendin ditët e fundit, janë përcjellë me shqetësim edhe nga PD. Në...

Close