|E premte, Maj 26, 2017

Ja dieta e vjeshtës 

Supa është ideale për këtë periudhë të vitit. Sidomos ato me perime, bathë dhe drithëra të cilët janë ushqime të çmuara për të ri ekuilibruar kripërat minerale pas verës dhe për ardhjen e dimrit.

Gjatë kësaj periudhe është mirë të konsumoni mish të pjekur apo të gatuar në avull, në këtë mënyrë ndihmoni mëlçinë të pastrohet.Ideale është të konsumohet duke e kombinuar me sallatë me limon pasi në këtë mënyrë ndihmoni tretjen.Peshku është mirë të konsumohet më pak sepse është në një fazë riprodhimi mbas verës. Është e preferueshme të konsumoni peshk të freskët dhe jo rezervuari.

Perimet preferohet të konsumohen të pjekura apo dhe të gjalla, gjithashtu edhe gjethet jeshile si spinaqi, sallata jeshile, lakra etj e të cilat janë të pasura me vitamina A, C E, B5 dhe K. Panxhari këshillohet për këtë periudhe falë vlerave të tij kundër gripit.Shumë të këshilluara për këtë periudhe janë dhe pjatat me bazë kungulli i cili ka shumë të vlera qoftë për bukurinë ashtu dhe për shëndetin. Konsumi i lëngut të kungullit është i këshilluar në rastin e pagjumësisë. Konsumi i kungullit është i këshilluar edhe nga mjekësia popullore në rastin e luhatjeve hormonale gjatë adoleshencës dhe menopauzës.

Për sa i përket rrushit, fruti i stinës është konsideruar dhe frut i shëndetit. Shumë i pasur me vitamina A, B, C dhe kripëra minerale, potas, hekur, fosfor, kalcium, magnez, jod, rrushi është i vlefshëm edhe për të parandaluar shenjat e kohës për të mbajtur një lëkurë të hidratuar. Rrushi gjithashtu është ideal për të luftuar artritin, aneminë dhe varicet, sepse falë sasisë së antioksidantëve përmirëson mikro ciklin. Prezenca e polifenoleve e bëjnë këtë frut edhe me ideal nder elementet e këshilluar për parandalimin e kancerit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: MAS/ S’ka ndryshim, e njëjta rregullore për maturën shtetërore https://t.co/iukH1ItTjB https://t.co/IKkA478rcS
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pranga 26 vjeçarit me 7 kg kanabis

Gjirokastër - Policia Kufitare e Kakavijës ka goditur një rast të trafikut të lëndëve narkotike, ku si pasojë është arrestuar...

Close