|E diel, Mars 26, 2017

Ja fruti më i mirë i vjeshtës 

Hurma, ose siç quhet në disa zona kakia, është pemë me prejardhje nga Kina dhe Japonia. E butë, me tul dhe e ëmbël, fryti i hurmës simbolizon vjeshtën, e cila shpesh është përgjegjëse për lodhjen dhe stresin fizik dhe psikologjik.

Hurmat janë konsideruar fruti me shumë energji, janë të përshtatshme për fëmijët, të moshuarit dhe personat që merren me sport.

Vlerat ushqyese

Treguesit për vlerat ushqyese të frutave të ndryshme, japin të dhëna se për 100 gram hurmë; kemi rreth 65-70 kcal (ekuivalente me rreth 272 kJ). Uji përbën rreth 80%, sheqer 16-18%, ndërsa fibrat llogariten në rreth 2.5%, proteina 0.6% dhe 0.3% yndyrë.

Ndër mineralet, potasium (rreth 161-170 mg%) kalium, fosforit (20 mg%), magnez, kalcium dhe natriumi; e konsiderueshme është sasia e vitaminës C. Ajo që duhet të theksohet është se sasia e acidit askorbik ndryshon në varësi të shkallës së pjekurisë së frutit. Hurma është gjithashtu e pasur me beta-carotene, një shenjë paralajmëruese e vitaminës A; antioksidant dhe parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Vetitë e hurmës

Hurma është një frut me sasi të madhe të sheqerit. Konsumi i hurmës nuk është i rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga diabeti apo obeziteti, por rekomandohet në rast të humbjes së oreksit, stresit fizik, lodhjes dhe aktivitetit sportive. Hurmat duhet të hahen të papërpunuara, në këtë mënyrë, është i garantuar furnizimi me vitamina dhe minerale, duke përfituar nga çdo efekt pozitiv.

Hurma rekomandohet edhe në rastet e çrregullimeve të mëlçisë. Ilaç i shkëlqyer natyror kundër stresit, në rastin e lodhjes dhe dobësive të përgjithshme. Së fundi, hurma ka një aktivitet të rëndësishëm mbrojtës kundër shpretkës, pankreasit, stomakut dhe zorrës së hollë. Personat me gastrit kronik, keqtretje dhe sëmundje të tjera në aparatin tretës nuk duhet të konsumojnë një sasi të konsiderueshme të këtij fruit. Vjeshta është stina më e pasur me perime dhe fruta, konsumoni sa më shumë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
2 në pranga , u kapën me 700 doza heroinë

Korce - Dy persona përfunduan në prangat e policisë së Korçës pasi u kapën me heroinë. Siç raporton Noa.al, në...

Close