|E premte, Korrik 21, 2017

Ja fshati që prodhonë 100 ton rigon në vit 

Ky është fshati kampion në Shqipëri që prodhon rigon.

Besohet deri në 100 ton në vit. Nuk është shifër e vogël për një fshat. Por me këtë aktivitet ata mbajnë shtëpinë.

Bëhet fjalë për fshatin Xherie në përbërje të Bashkisë Cërrik. Bima medicinale është kthyer në bekim për ata dhe nga viti në vit po i shtojnë sipërfaqet e mbjella duke u përqendruar vetëm në këtë kulturë. Aq i rëndësishëm është rigoni për ata sa shpikën vetë edhe pajisjen për sitjen e tij. Nisur nga rëndësia e bimës fshati ka shpikur edhe “Festën e Rigonit”. Festa do të mbahet për çdo vit në datën 14 korrik. Në festën e sivjetme ishte i pranishëm edhe kryetari i Bashkisë, Altin Toska dhe përfaqësuesit e drejtorisë së bujqësisë. Për fermerët më të mirë u ndanë çmime  dhe çertifikata mirënjohje.

alb365/infoelbasani

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja trendi i ri për vetullat (fotot) https://t.co/ViuOUoldOc https://t.co/JDJ9HTD6lY
11,309 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
“Dekriminalizimi” – Llalla dorëzon i pari formularin

Një ditë pas urdhrit të Ilir Metës për të krijuar strukturën e posaçme në Kuvend që do të administrojë formularët...

Close