|E martë, Maj 23, 2017

Ja pse keni pika të bardha tek sytë 

Pikat e bardha ose të verdha që ngrihen në sipërfaqen e lëkurës, zakonisht në zonën e syve prekin disa njerëz. Kjo gjendje e lëkurës është e njohur ndryshe me termin “pikat e qumështit” dhe faktori kryesor i krijimit të tyre është keratina e bllokuar nën lëkurë.

Edhe pse beninje, kjo gjendje e lëkurës është shumë e vështirë për t’u hequr dhe mund të shfaqet edhe tek foshnjet gjithashtu.

Faktorët kryesorë që ndikojnë në formimin e tyre janë ekspozimi i tepërt në diell, djegiet, ashpërsia e lëkurës, përdorimi i kremërave steroide, etj.

Ja çfarë duhet të bëbni për t’i trajtuar këto pika në shtëpi:

Lëng limoni me sheqer: përzieni 2 lugë çaji sheqer me lëngun e gjysmë kokrre limoni dhe 1 lugë çaji vaj kokosi. Limonët kanë veti antioksidante dhe kanë fuqi në trajtimin e këtij problemi. Aplikojeni në fytyrë lehtë dhe lëreni të veprojë për gjysmë ore.

Mjaltë i papërpunuar: mjalti është përdorur për mijëra vjet si një ilaç i mahnitshëm. Ai përshpejton proçesin e shërimit dhe heq lagështinë e lëkurës duke shtresuar shtresat e jashtme të lëkurës dhe duke stimuluar daljen e lëkurës së re.

Hiqni tualetin (make up-in): çdo natë para se të shkoni të flini duhet të hiqni tualetin dhe të pastroni fytyrën nga të gjitha papastërtitë. Mbeturinat dhe kimikatet e lëna në fytyrë gjatë gjitha natës mund të ndikojnë në shfaqjen e problemeve të ndryshme të lëkurës.

Qëndroni në hije: mos u ekspozoni ndaj rrezeve të dëmshme të diellit, veçanërisht nëse lëkura juaj është shumë e ndjeshme. Përdorni krem kundra diellit dhe vendosni syze.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Detyrim paraqitje për baban që u denancua për dhunë nga i biri https://t.co/U6qwyRNKLf https://t.co/65rnz6BGpS
11,451 people follow ALB365
Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie Twitter Pic INBUEX Twitter Pic DPtw09
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Beqaj deputetes PD “kafshë”, Deda: Kërko falje

Tiranë - Një debat mes deputetëve të opozitës dhe ministrit të Shëndetësisë për rastin e fëmijës Kristi Maze i cili...

Close