|E enjte, Qershor 22, 2017

Ja shtate ushqimet qe pastrojne arteriet. 

Αυτές_είναι_οι_7_τροφές-0be5a0f0078791bf9f6a1bef6a3dabf8   Nuk ka ushqime magjike që do t’ju ndihmojnë në çështjet e zemrës . Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në mbarë botën ….
Një faktor i rëndësishëm është bllokimi i arterieve , e cila është rezultat i një sekuencë të zgjedhjeve të gabuara në dietë dhe mënyrën e jetesës . Zgjidhja qëndron në pjatë tuaj !
Avokado
Ky super ushqim mund të ndihmojë per të ulur tensionin e gjakut ne menyre të natyrshme dhe në mënyrë efektive . Eshte i pasur me kalium , magnez dhe dy komponimet kryesore per trajtimin e hipertensionit . Në të vërtetë , përmban këto dy ushqyes më shumë se fruta të tjera , të tilla si banane apo kivi .
Vaji
Studimet shkencore tregojnë se kur molekulat e kolesterolit të keq të përziera me yndyrna monounsaturated (si ato që gjenden në vaj ulliri ) , janë më pak të ngjarë të çojë në oksidimit . Është e shijshme , të shëndetshme dhe emirë për shëndetin tuaj .
Shpargu
Ky është një ushqim i vërtetë . Përmban vitamina A , E dhe C , K që forcojnë sistemin tonë nervor , të na mbrojnë nga infeksionet fungale dhe për të forcuar sistemin imunitar . Personat që vuajnë nga hipertensioni duhet të nderojnë këto perime pasi kripa metalike që përmban kalium , ul presionin e gjakut .
Shegë
Lëngu I saje është i lartë në antioksidantë , duke ndihmuar për të luftuar forcim të arterieve . Redukton dëmtimin e arterieve duke ngadalësuar përparimin e atherosclerosis . Hetimet kanë treguar se lëngu i shegës redukton efektet e stresit në enët e gjakut, duke shkaktuar prodhimin e oksidit nitrik , i cili vepron si një vasodilator .
Brokoli
Është e shijshme , e shëndetshme dhe sipas sondazheve , kimikatet e brokolit kanë mbrojtur trupin nga kanceri i mushkërive . Studiuesit britanikë thonë se një substancë , sulforaphane aktivizon një mekanizëm që pengon bllokimin e arterieve .
Kafe
Një studim i kardiologëve të Kardiologjisë , Medical School , Universiteti i Athinës , të mbajtur në ishullin Ikaria , tregon se konsumi i moderuar kafe , një deri në dy gota në ditë , nga të moshuarit që vuajnë nga hipertensioni , mund të çojë në përmirësimin e gjendjes se arterieve të tyre . Kryesore sigurisht është masa . Mos pini më shumë se një filxhan kafe , e lëre më tre …
Mjalti
Ai zvogëlon kolesterolin në arterie dhe ” të shpëton ” nga një sulm në zemër . Përdorimi i rregullt ndihmon në funksionimin e duhur të frymëmarrjes dhe të forcon zemrën . Si ne moshe , arteriet dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe të bllokojne . Mjalti dhe kanellë rigjallërimin arteriet dhe venat .

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Policia ndalon persona të shpallur në kërkim

Fier - Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Fier, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në...

Close