|E hënë, Shkurt 27, 2017

Ja si visheshin iraianet para se të mbuloheshin 

Por gjatë gjithë historisë së Persisë, (Irani sot), gratë iraniane kanë përdorur grim, kanë vënë bizhuteri dhe kanë lyer flokët. Për më tepër rrobat e tyre ishin të përpunuara, me ngjyra të gjalla dhe stili i veshjes dallonte shumë nga statusi social.

Gratë në Iran ndiqnin normat shoqërore të përbashkëta sa i përket pamjes. Flokët e zonjave persiane ishte shumë të harlisura dhe kurrë të prera. Ishin zakonisht të lyera me të kuqe, ose me nuancat e blusë dhe të zezës, natyrisht ngjyrë e zezë me shkëlqim. Flokët e drejta nuk vlerësoheshin. Sytë blu ishin të rralla, ato ngjyrë kafe mbizotëronin.

Gratë kanë luftuar gjithmonë për më shumë të drejta politike dhe ekonomike deri në Revolucionin Iranian. Megjithëse ata kanë marrë pjesë në çdo nivel të Revolucionit, brenda disa muajsh pas formimit të Republikës Islamike nga Ruhollah Khomeini, shumë të drejta të grave u shfuqizuan.

Në vitin 2003, Shirin Ebadi, është gjyqtarja e parë femër e Iranit në periudhën Pahlavi e cila fitoi çmimin Nobel per Paqe për përpjekjet e promovimit të të drejtave të njeriut.

Gjatë dekadave të fundit, gratë iraniane kanë luajtur një rol të rëndësishëm në lëvizjen shkencore të Iranit, lëvizjen në art, letërsi dhe kinema. Pas rizgjedhjes së presidentit Mahmoud Ahmadinejad në vitin 2009, u zgjodh ministrja e parë femër.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja kush janë OJF-të e peticionit për Vettingun (Lista) https://t.co/f8xNm8meQn https://t.co/dtcnEN8vxM
512 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic democras Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ç'parashikonë CIA për 2015 – n .

Në vitin 2000, Agjencia Qendrore e Inteligjences Amerikane, CIA publikoi një raport prej 70 faqesh, ku parashikonte të ardhmen e...

Close