|E premte, Shkurt 23, 2018

Ja supervullkani që mund të vras miliona njerëz 

Japoni – Një vullkan nën ujë, që shpërtheu 7300 vite më parë larg brigjeve të Japonisë në ishullin Kyushu, mund të aktivizohet sërish

Shkencëtarët kanë zbuluar prova të një kupole gjigante me llavë në ndarjen e rrënuar të magmës të Kikai.

Ata besojnë se hapësira përmban 32 kubik kilometra magmë, ndërkohë që shtrembërimet në sipërfaqe tregojnë që kupola po rritet.

Kupola me llavë është aktualisht 6.2 milje e gjerë dhe 600 metra e gjatë.
Shkencëtarët thonë se një shpërthim i supervullkanit mund të ndodhë papritur, dhe nëse ndodh, mund të vrasë 100 milionë njerëz e të shkaktojë një “dimër vullkanik”.
Sidoqoftë, për 100 vitet e ardhshme, probabiliteti që të ketë një erupsion të madh është 1 përqind., ka thënë profesori japonez Yoshiyuki Tatsumi, specialist i magmës.

 

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Kili kampion, mposht Argjentinën 4-1

Kili ka mundur të triumfojë...

Close