|E shtunë, Prill 29, 2017

Jam kurioz 

Nga EDISON YPI – Dihet se Zëri i Amerikës, ky ishull shqiptaresk që nuk amerikanizon Shqipërinë por shqiptarizon Amerikën, do mbyllet. Ajo që jam kurioz ta di është data e mbylljes. Brenda këtij viti, vitin e ardhshëm, para apo pas zgjedhjeve ?

Kurvi vrau me mijëra të pafajshëm. A vrau kurvi ndonjë apo disa që e kishin hak ? Nëse po, vdes ta di emrin e ndonjërit prej tyre.
Këta këllirat që në kohën e kurvit kanë luajtur nëpër skena e ekrane vazhdojnë të cilësohen njëri korifè e tjetri kollos. Cili do jetë ai trim që do ta çajë akullin, ai që do i kënaqi shqiptarët duke e thënë copë para mixhlizit se, për shembull, Telat Agolli ishte një spiun i ndyrë ?
Reforma në Drejtësi do fusi në burg ata që e meritojnë për të zezat që kanë bërë. Jam kurioz të di nëse kjo reformë e shumëpritur dhe e mirseardhur, a do t’i nxjerri nga burgu viktimat e saj, mjeranët që qajnë ditë e natë ngaqë Drejtësia e korruptuar e viteve të shkuara i ka mbyllur në çelik e në çimento pa asnjë shkak ? Si do ta zgjidhi Reforma në fjalë kontradiktën mes efekteve të dëmshme shëndetësore të kanabisit dhe në përgjithësi paligjshmërinë e këtij problemi, me begatimin e pandalshëm të katundeve ku kanabisi kultivohet ?
Së shpejti autostrada Tiranë-Durrës do quhet me emrin e atij që e meriton, “Autostrada Esat Pashë Toptani” ose shkurt “Autostrada Toptani”. Kurioz jam ta di kush do ta presi shiritin.
Së afërmi Universitetit të Tiranës do t’i vihet emri i Rilindasit të parë shqiptar “Universiteti Shahin Ypi”. E gjithë Shqipëria do jetë në ceremoninë e inaugurimit të universitetit me emrin e kolonjarit. Me justifikimin se ky veprim sado i mirë është tepër i vonuar, i vetmi që për atë ceremoni s’do ketë asnjë kuriozitet dhe do mungojë, do jem unë.
Tashmë dihet kush e vërtetoi katërcipërisht se Avni Rustemi ishte një vrasës me pagesë. Për kontribut të shquar në qartësimin e Historisë së Shqipërisë ky qartësues madhështor do nderohet si i përket. Sheshi te Pazari i Ri do quhet “Sheshi Ilir Ikonomi”. A do ketë vallë plehra që do ta kundërshtojnë ?
Është e dokumentuar se Myslym Shyri dogji një shqiptar të gjallë me të vetmin arsyetim se “është i pasur”. A dinte të bënte ndonjë gjë tjetër ky monstër ?
Ylli Manjani është një ministër shembullor ndaj të cilit opozita nuk ka bërë asnjë kritikë. Me të drejtë lind pyetja; A ësht Ylli Manjani prova se koalicioni PD-LSI është te pragu ?
Një tjetër gjë që digjem ta di është kjo; Nëse një numur i madh opozitarësh bëjnë diçka për tu futur nja një muaj në burg, a mund të jetë kjo një mënyrë për të shkaktuar shtim të papërballueshëm të shpenzimeve për burgjet, si rrjedhojë krizë ekonomike, rrëzim të qeverie, ndrrim pushteti ?
Kam kuriozitet edhe për disa çështje të tjera, si;
Kur do ta shohim përsëri në ekran gjigandin Adi Krasta ?
A është e vërtetë se Sonila Meço po mpreh shpatën për situatën, deputete në legjislaturën tjetër ?
Sa orë gjumë fle hidrocentrali Blendi Fevziu, cila është menuja e të ngrënit e këtij të papërtuari ?
Sa herë në ditë urinon Muç Nanua ?
Mbi çfarë lloj oturaku 10 Ben Blushi ?
Çfarë lloj groshësh ha Kol Balla ?
Pse Bejdo Malua interviston vetëm femra ?
A është e vërtetë se Zotërinjtë Nebil Çika, Vehap Kola, Xhaferr Sadiku, Çelo Hoxha, fshijnë bythën çdo mëngjez me veprat e shokut kurvi, ndonjëherë edhe me historitë e Paskal Milos ?
Sa lëkurë njeriu është në gjendje të presi brisku i rrojes derisa të dali jashtë përdorimit ?
Pas sa prerje kokash çmprihet sëpata ?
A inflacionohet gjysma e lekut ?

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Lista e PDIU në 12 qarqe https://t.co/EewK9td4nu https://t.co/G3phtgVea4
11,488 people follow ALB365
Twitter Pic Joseph_I Twitter Pic ana_rdz9 Twitter Pic namethat Twitter Pic misslege Twitter Pic felrncs Twitter Pic Chriscur Twitter Pic Dodis09 Twitter Pic alexfull Twitter Pic daredevi Twitter Pic sammy42r Twitter Pic Princeto Twitter Pic Carinibi Twitter Pic YuukiRus Twitter Pic jsnugs50 Twitter Pic markin_m Twitter Pic edbiocel Twitter Pic Alex_Bub Twitter Pic natali3b Twitter Pic tburt559 Twitter Pic ollita03
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Hulumtimi – Meshkujt që postojnë selfie janë psikopatë

Meshkujt që postojnë shumë selfie në rrjete sociale janë më të prirë të kenë trajta të psikopatit. Të paktën ky...

Close