|E martë, Qershor 27, 2017

Japonia krijon GPS e saj 

Japonia krijon sistemin e saj global të pozicionimit (GPS) për të zvogëluar gabimet e pozicionimeve të shoferëve, operatorëve të mjeteve ajrore pa pilot si dhe përdoruesve të tjerë.

Agjencia e Hulumtimeve të Hapësirës Ajrore të Japonisë në deklaratën e saj tha se raketa e cila mban satelitin që do të përbëjë pjesën e GPS-it japonez, Michibiki, është lançuar me sukses nga Qendra e Hapësirës Tanegashima.

Sipas disa vlerësimeve pritet që me Michibiki vendi të zvogëlojë gabimet e pozicionimeve prej 10 metra deri në disa centimetra dhe të rrisë kapacitetin mbrojtës të vendit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Zgjedhje 2017/ Ja deputetët e Qarkut Fier (lista) https://t.co/XiiMbGc9nc https://t.co/lkj13QHCd2
11,390 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja si mund ti çlodhni këmbët

Këtu janë disa këshilla për t’u zbatuar kur qëndroni gjatë gjithë ditën mbi taka... Këtu janë 4 këshilla për t’u...

Close