|E martë, Shkurt 21, 2017

Japonia në krah të Trumpit 

Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe tha se ka besim të madh tek Presidenti i sapo zgjedhur i SHBA-së Donald Trump dhe se beson se ata mund të ndërtojnë marrëdhënie besimi mes tyre.

Abe e përshkroi takimin 90 minutësh në Kullën e Trump në qytetin e Nju Jork si “atmosferë të sinqertë dhe të ngrohtë”.

Disa nga retorikat e fushatës së Trump hedhin dyshime mbi afatgjatësinë e SHBA-së me vendet aleate, përfshi këtu edhe Japoninë.

Takimi ballë-për-ballë ishte i pari i Trump me një lider botëror që kur fitoi zgjedhjet.

SHBA-ja dhe Japonia kanë qenë aleate kyçe që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, kur SHBA-ja ndihmoi Japoninë të rindërtonte ekonominë e saj.

Presidenti i sapo-zgjedhur është betuar se do të heqë marrëdhënëniet tregtare trans-Paqësore, të cilat kryeministri japonez Abe i mbështet fuqishëm si një mjet për luftën kundër rritjen ekonomike të Kinës.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Fyle: Politika të tregojë pjekuri në Parlament.

Tiranë - Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Europian, Stefan Fyle ka nisur që në mëngjes takimet në Tiranë. Mësohet se...

Close