|E hënë, Qershor 26, 2017

Japonia në krah të Trumpit 

Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe tha se ka besim të madh tek Presidenti i sapo zgjedhur i SHBA-së Donald Trump dhe se beson se ata mund të ndërtojnë marrëdhënie besimi mes tyre.

Abe e përshkroi takimin 90 minutësh në Kullën e Trump në qytetin e Nju Jork si “atmosferë të sinqertë dhe të ngrohtë”.

Disa nga retorikat e fushatës së Trump hedhin dyshime mbi afatgjatësinë e SHBA-së me vendet aleate, përfshi këtu edhe Japoninë.

Takimi ballë-për-ballë ishte i pari i Trump me një lider botëror që kur fitoi zgjedhjet.

SHBA-ja dhe Japonia kanë qenë aleate kyçe që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, kur SHBA-ja ndihmoi Japoninë të rindërtonte ekonominë e saj.

Presidenti i sapo-zgjedhur është betuar se do të heqë marrëdhënëniet tregtare trans-Paqësore, të cilat kryeministri japonez Abe i mbështet fuqishëm si një mjet për luftën kundër rritjen ekonomike të Kinës.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Rezultati në Fier ora 19 https://t.co/ABA57692mC https://t.co/UFiYNtWIy2
11,393 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Gruaja e mësuesit përdhunues – Nuk dalë dotë në oborr

Lushnje - Bashkëshortja e Demir Hoxhës është anëtari i familjes së tij që duket më e tronditura nga abuzimi seksual...

Close