|E hënë, Maj 29, 2017

Ju dhemb shpina ? Shtypni këto 2 pika 

Fatmirësisht, mjekësia tradicionale, në të cilën bie edhe metoda e lashtë kineze e akupunkturës, mund të ndihmojë pikërisht te këto probleme kronike.

Kur është fjala për dhembjet e shpinës, kërdhokullave dhe nyjave, po jua tregojmë disa pika, me masazhin e të cilave mund t’i lehtësoni telashet, ndërkaq me stimulimin e rregullt madje plotësisht t’i eliminoni shkaktarët e dhimbjes, transmeton Telegrafi.

Pika e parë është GB 29 dhe gjendet në bashkimin e komblikut dhe tulit të kofshës. Me stimulimin e saj do të eliminoni dhembjet në kërdhokulla dhe përgjithësisht në nyja.

Në kombinim me pikat GB 30, të cilat gjenden pak më poshtë dhe parapa në drejtim të vitheve, në pjesën e poshtme të ashtit të komblikut, do t’i eliminoni dhembjet në pjesën e poshtme të shpinës, në nyja, kërdhokulla dhe në supe.

Pika B 54, e cila gjendet pas gjunjëve, gjithashtu ndihmon në zbutjen e dhimbjeve të kërdhokullave dhe në pjesën e poshtme të shpinës, por ndikon edhe në lirimin e muskujve.

Stimuloni këto tri pika rregullisht dhe me siguri do t’i eliminoni dhembjet e shpinës dhe nyjave.

alb365/Telegrafi/

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Noizy sonte hapi lokalin e tij të ri https://t.co/63OkEnq5Tg https://t.co/zn2CVBGHCy
11,294 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
“Terroristi” i Vlorës ka 20 procedime penale në Kosovë

Djali 29-vjeçar nga Kosova, i arrestuar dy ditë më parë nga Antiterrori në Vlorë, dyshohet se ka probleme psikike. Dijar...

Close