|E enjte, Qershor 22, 2017

Kafeja mund te na vrase, lexoni pse. 

1387640345-lallaa    Kafja është një nga pijet më të shëndetshme, por vetëm nëse konsumohet në dozat e duhura. Nëse pihet në sasi të tepruara, kafeina mund të kthehet në një helm të vërtetë dhe mund të helmojë gjithë personat që abuzojnë me të. Problemi më i madh vjen nga konsumi i pijeve që përmbajnë kafeinë, nëse ato pihen pak para gjumit, dhe këtu përfshihen edhe pijet energjike.
Sipas National institute of halth në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në rastet e abuzimeve me pije të tilla, mund të provokohet një helmim nga kafeina, mund të shkaktohen probleme në frymëmarrje, temperaturë, aritmi kardiake, marrje mendsh dhe në rastet më ekstreme mund të çojë edhe drejt vdekjes, si pasojë e dozave të larta helmuese. Bëhet fjalë për një helmim të vërtetë, në rastet kur konsumohen 500 deri në 600 miligramë kafeinë në ditë. Limiti i lejuar është 200 deri në 300 miligramë kafeinë,

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
BE kundër deklaratës së Ramës

Bashkimi Europian ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, duke thënë se provokimet janë të papranueshme pasi...

Close