|E hënë, Maj 29, 2017

Kanceri i prostatës, Ja ilaçi i ri radioaktiv 

Një ilaç i ri radioaktiv është aprovuar nga NHS për përdorim, për trajtimin e kancerit të prostatës, shkruan The Independent.

Radium-223 është një ilaç i fuqishëm i bazuar në forme të lehtë radioaktive të metalit radium. Ai jepet si infuzion në sistemin e gjakut, dhe mund të sulmoj specifikisht tumoret përmes grimcave alfa.

Infuzionet e tilla jepen një herë në muaj, për një periudhë kohore deri në gjashtë muaj, transmeton Klan Kosova.

Rregullatori i shëndetësisë NICE ka lajmëruar që pacientët me kancerin e prostatës mund t’i qasen këtij ilaçi në baza të rregullta.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Noizy sonte hapi lokalin e tij të ri https://t.co/63OkEnq5Tg https://t.co/zn2CVBGHCy
11,294 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Liberalizimi i vizave është ndërlikuar nga azilkërkuesit .

Kosovë - Kryetari i Parlamentit të Suedisë, Urban Ahlin, gjatë vizitës sot në Prishtinë në një takim me homologun e...

Close