|E premte, Maj 26, 2017

Kapen 5 ton drogë, 99 arrestime, mes tyre shqiptarë të lidhur me mafian 

Itali – Policia financiare e qytetit të Breshias ka ekzekutuar gjatë natës së shkuar një megaoperacion që ka çuar në sekuestrimin e 5 ton drogë të llojit heronië, kokainë, marijuanë e hashash.

99 persona janë arrestuar e totalisht 196 persona janë vënë nën hetim nga drejtësia italiane.

Personat e arrestuar janë pjesë e 5 organizatave kriminale me degëzime ndërkombëtare që furnizonin me drogë tregun dhe grupet e trafikantëve italianë.

Mes të arrestuarve janë dhe anëtarë të një organizate kriminale shqiptare, e cila kishte lidhje me mafiet italiane Ndragheta, Camorra e Sacra Corona Unita.

Policia italiane ka sekuestruar gjatë këtij operacioni të mira materiale si makina luksoze, barka e para cash në vlerë 1 milionë euro.

Oltre 400 chili di cocaina purissima, per un valore di circa 35 milioni di euro, sono stati sequestrati dalla Guardia di Finanza nel porto di Valencia, 18 giugno 2015. L'operazione ha consentito alle Fiamme Gialle di smantellare un ingente traffico internazionale di droga che dal Sudamerica riforniva le cosche della 'ndrangheta di Piemonte, Lombardia e Calabria. Quindici le misure di custodia cautelare emesse dal gip di Torino, otto delle quali eseguite. Sequestrati beni per 8 milioni di euro. L'operazione, coordinata dalla Direzione Distrettuale Antimafia della Procura della Repubblica di Torino, ha impegnato 150 militari della Guardia di Finanza di Torino. Sette arresti sono stati effettuati in Italia, uno in Portogallo. Sono tuttora in corso le ricerche di altri sette indagati, tra i quali tre brasiliani. Le fiamme gialle hanno ricostruito, attraverso intercettazioni telefoniche e ambientali, appostamenti e accertamenti bancari e patrimoniali, le rotte delle ingenti partite di droga destinate all'Italia, che hanno interessato Brasile, Perù, Spagna e Portogallo. In soli cinque mesi, la gang è riuscita a importare dall'America Latina una tonnellata di cocaina purissima, di cui 415 chili sottoposti a sequestro. ANSA/ UFFICIO STAMPA GUARDIA DI FINANZA TORINO   +++ ANSA PROVIDES ACCESS TO THIS HANDOUT PHOTO TO BE USED SOLELY TO ILLUSTRATE NEWS REPORTING OR COMMENTARY ON THE FACTS OR EVENTS DEPICTED IN THIS IMAGE; NO ARCHIVING; NO LICENSING +++

Pas dy vjet hetim, Policia financiare e Breshias ka finalizuar megaoperacionin antidrogë të koduar “Ring New” .

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: MAS/ S’ka ndryshim, e njëjta rregullore për maturën shtetërore https://t.co/iukH1ItTjB https://t.co/IKkA478rcS
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
PD – 41-vjeçarja pjesë e tragjedisë që sjell kjo qeveri

Tiranë - Partia Demokratike ka reaguar mesditen e sotme në lidhjen me rastin e 41-vjeçares nga Burreli e cila kërcënonte...

Close