|E hënë, Qershor 26, 2017

Karroca me e shtrenjte ne bote. 

image.ashx   Angli – Mbretëresha Elizabeth, zotëron disa nga makinat më të mira dhe më luksoze në botë, me ato të Rolls-Royce të jetë zgjedhja e parë.

Por një automjet është mbi të gjitha. Kjo është një pallat levizes, një vepër arti, të bëra nga materialet më të shtrenjta dhe të rralla. Kjo karrocë per mbretereshen mori 10 vjet për të përfunduar.

E ndërtuar nga mjeshtrit më të mirë, çdo pjesë është i punuar me dorë. Prej ari dhe kristal , ajo ka një fushë të brendshme dhe është e veshur me lëkurë premium.

Më mbresëlënëse nga të gjitha, megjithatë, është material druri i forte. Të gjithë janë nga pemë të rralla te përmendura ne menyren me dekoratave te mësipërme duke i përfshirë aty, i cili ka rënë si mollë në kokën e Isak Njuton.

Një histori 1000 vjeçare është ka dale sipërfaqeve, kristali arriti nga Edinburg, u modifikua në Angli dhe vendoset në bazë të arit. Për të shkëlqyer ajo eshte stolisur me 24 diamante dhe sapphires 130 nga Australia. Rrotat dhe pezullimi janë bërë edhe me dorë dhe duke i rrethuar nga ari i çmuar.

Sa për koston, ajo është përtej imagjinatës, siç thonë anglisht. Ajo nuk ka ardhur nga taksapaguesit, por, si shumë gjëra të tjera në Pallatin, por nga donacionet.

Mbretëresha dëshiron të mbetet e dashur per vendin dhe me këtë gje ja ka arritur. Karrocë është një muze levizes, si ajo gjithashtu.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Hapësira midis gishtërinjëve ua shpëton jetën (foto)

Me siguri keni menduar që fjala është për shkaqe higjienike. Mirëpo ekziston edhe një shkak shumë më i rëndësishëm. Hapësirën...

Close