|E shtunë, Janar 20, 2018

Aktualitet

Shqiptarët protestojnë para hotelit ku qëndron Kotzias

Korçë – Vizita e ministrit të jashtëm grek në Korçë aty ku do të qëndrojë edhe një ditë lidhur me axhendën e takimeve dypalëshe me homologun shqiptar, sot është shoqëruar me protesta. Pjesëtarë të shoqërisë civile kanë protestuar para hotelit ku qëndron diplomati grek duke kërkuar respektim të të drejtave të shqiptarëve që jetojnë në shtetin fqinj. Vizita e Kotzias është parashikuar për tre ditë, ku në fokus janë ...Full Article

Rama me mësuesen që shpëtoi jetët e 130 grave të sëmura

Vetëm pak ditë pasi një mësuese nga Rrësheni u vu në qendër të vëmendjes për shqetësimin që ngrit në një nda dëgjesat e hapura të qytetarëve. Por kryeministri Edi Rama sot ka shpërndarë një video ku së bashku me mësuesen kanë qenë në spitalin onkologjik, at ku mungesa e flakonëve ka qenë dhe është sërish një shqetësim për ata që vuajnë nga kanceri.  Full Article

Shitet rafineria e Fierit, ajo e Ballshit?

Një grup operatorësh në tregun e karburanteve kanë blerë rafinerinë më të vogël të ARMO-s, atë të Fierit, e vetmja që mund të dalë me fitim për shkak se prodhon bitum, një material shumë i kërkuar në ndërtim. Por kjo shitje nuk ndryshon asgjë te borxhet që ARMO i ka shtetit. Në kulmin e krizës që ka shkaktuar mbyllja e ARMO-s, një nga dy rafineritë e saj, ajo e ...Full Article

Skandal/ Ja 27 deputët pa diplomë

Shesin mend vazhdimisht se kanë studiuar jashtë shtetit, por 27 deputetë shiptarë duket se rezultojnë pa diplomë në Ministrinë e Arsimit. Nëpër CV e tyre shkruajnë se kanë kryer studime bachelor, master ose doktoraturë jashtë Shqipërisë, kryesisht në Universitete Perëndimore, por duket se shteti nuk “mendon” të njëjtën gjë. Nëse dikush ka kryer studimet jashtë vendit, diploma e tij mund të njihet vetëm nëse kalon nga Ministria e Arsimit ...Full Article

Prezantohen ‘pikat e nxehta’ mjedisore në bashkinë Patos

Në kuadër të Aksionit Kombëtar “Të Pastrojmë Shqipërinë që duam” Bashkia Patos ka prezantuar hotspotet mjedisore të shkaktuara nga aktiviteti naftënxjerrës i kompanive që operojnë në zonë. Ky aksion është më shumë se një pastrim, më shumë se një aksion vullnetar, më shumë se veprimtari në ndihmë të komunitetit. Kryebashkiakja Balilaj u shpreh se Bashkia Patos ka marrë të gjitha masat që qyteti të ketë një fytyrë krejt të ...Full Article

Kokëdhima – Drama e naftëtarëve si fytyra e bandës së Edi Ramës

Kryetari i partisë “Zgjidhja” reagon për protestën e naftëtarëve në Fier Naftëtarët e ARMO-s kanë dalë sërish në rrugë për të protestuar duke u përplasur edhe me policinë, sepse qeveria e Edi Ramës i ka lënë përfundimisht rrugëve; të mashtruar, të papaguar dhe pa punë. “Ne votojmë vetëm për PS-në dhe PS-ja na groposi. Ne duam drejtësi dhe drejtësinë ta bëjë Edi Rama. Nëse nuk na jepni zgjidhje, edhe ...Full Article

Protesta/ Naftëtarët e ARMO-s ‘pushtojnë’ pedonalen kryesore, përplasen me policinë (video)

Fier – Naftëtarët janë ngritur sërish në protestë para prefekturës së Fierit. Ata protestuan edhe një ditë më parë para prefekturës pasi kërkojnë rikthimin në punë dhe 15 rrogat që nuk kanë marrë. Kësaj proteste ditën e sotme i është bashkuar edhe shoqëria civile. Ata kanë bllokuar rrugën para prefekturës pasi ata presin përgjigje për kërkesat e tyre. Një prej naftëtave është shprehur se  mësuesi i anglishtes, e kishte ...Full Article

Djali i kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dakos 23 vjeç, ka në pronësi dy biznese dhe veturë 200 mijë euro

Është vetëm 23 vjeҫ, por djali i kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako, Xhulio Dako është nga ata të rinj të cilët bëjnë jetë luksoze, dhe fati i ka “buzëqeshur” edhe në biznes. Xhulio Dako, sipas Qendrës Kombëtare të Regjistrimit rezulton aksioner në dy kompani mjaft të fuqishme. 23-vjeҫari rezulton aksioner në “ARTIC GROUP” kompani e cila merret me tregtinë me shumicë dhe pakice, importi –eksporti, prodhimi, përpunimi, ruajtja, logjistika, ...Full Article

‘Pelegrinazhi’/ ‘Urdhëri i stomatologut’ , mjekët e Fierit drejt Beratit

Fier – Urdhëri Stomatologut është i ndarë në 7 qarqe, ku një ndër të cilët është edhe qarku i Fierit. Në këtë zonë  përfshihen Berati, Skrapari, Lushnja , Mallakastra, Roskoveci, Kuçova dhe Fieri. Selia kryesore për licensime dhe rilicensime është në Fier. Pas dorëheqjes së ish kryetarit të urdhërit të stomatologut Qarku Fier Julian Krongo për arsye personale, sot janë bërë zgjedhjet për kryetarin e ri. Deri këtu në ...Full Article

Protesta/ Naftëtarët e ARMO-s – Nuk ka kthim pas. Rrogat, përshkallëzojmë protestën

Pas deklaratës së ministrit të Financave, Arben Ahmetaj një ditë më parë drejtuar naftëtarëve të Ballshit dhe Fierit për të aplikuar për pagesën e papunësisë, këta të fundit janë ngritur sërish në protestë. Punonjësit e rafinerisë së Ballshit janë mbledhur përpara prefekturës së Fierit, ku deklarojne se qeveria është tallur me ta dhe me kërkesat e tyre, duke u shprehur se nuk do ta pranojnë mbylljen e rafinerisë. Ata kan ...Full Article
Page 1 of 44512345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365