|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Aktualitet

Qytetarë, ruajuni vet se ne nuk jemi të aftë t’ju ruajmë

Grabitje në banesën e një biznesmeni në Elbasan, dy ditë më parë një banesë e një lokal në Fier, llogari bankare po vidhen, asnjë masë nuk po merret, asnjë i ndaluar përveçse konstatime. Policia del e pohonë që ruani veten se ne nuk ju ruajmë. Policia e Shteti ka bërë me dije ditën e sotme se është konstatuar një rritje e numrit të mashtrimeve të kryera nëpërmjet internetit. Mësohet ...Full Article

ALARMI/ Presidenti i Komisionit të Venecias: Korrupsioni në Shqipëri në nivele alarmate

Presidenti i Komisionit të Venecias, Gianni Buquicchio ngre alarmin për nivelin e korrupsionit në Shqipëri. Ai thekson se ky fenomen është i përhapur dhe është jetike lufta ndaj tij. “Korrupsioni është i shëmtuar në të gjitha aspektet, në gjyqësor, politikë, në administratën publike, që për fat të keq në Shqipëri ekziston. Korrupsioni për fat të keq ekziston në të gjitha vendet. Asnjë vend nuk e ka eliminuar tërësisht. Por ...Full Article

Franko Roberti: Po na ‘pushton’ droga nga Shqipëria

Prokurori i Përgjithshëm i Antimafias italiane Franko Roberti në një dalje publike është shprehur sot ndaj  situatës së trafikut të drogës nga Shqipëria drejt italisë. I ftuar në kongresin vjetor të Organizatës Kombëtare të gjyqtarëve italianë, Franko Roberti tha se “drogat e lehta kanë pushtuar vendin duke shkaktuar viktima siç ndodhi në San Marco in Lamis, në provincën e Foxhias, e rrjedhë e trafikut të drogave të lehta nga Shqipëria.” ...Full Article

Grupi i Habilaj “xhiruan në treg” rreth 300 milionë euro

ABC News ka mësuar nga dosja sekrete e mbërritur në Prokurorinë e Krimeve të Rënda se grupi kriminal i Moisi Habilajt ka dërguar në brigjet italiane nga vitit 2013-2017 rreth 30 tonë drogë kanabis sativa. Grupi krimanal i drejtuar dhe i organizuar nga vëllezërit Habilaj kanë trafikuar nga brigjet shqiptare drejt atyre Italiane rreth 30 tonë kanabis sativa. Në këtë konkluzion kanë dalë hetuesit italian, ku ky aktivitet kriminal ...Full Article

Çështja Tahiri, flet prokurori që arrestoi Fatos Nanon

Kërkesa e prokurorisë për t’i hequr imunitetin e deputetit Saimir Tahirit, ka hapur mjaft debat ditët e fundit në politikën shqiptare. Prej dy ditësh Këshilli i Mandateve është mbërthyer nga diskutimet e replikat dhe prokuroria është akuzuar se nuk paraqiti prova të forta në ngarkim të ish-ministrit. Kjo çështje ka shkaktuar interpretime nga më të ndryshmet në radhët e ekspertëve. Por një emër që është i njohur në hetimin ...Full Article

Vlorë – Nga sekuestro e pasurisë tek kërkimet për Florian Habilaj

Policia italiane goditi të hënën një organizatë kriminale të trafikut të drogës, të përbërë nga 11 persona, shqiptarë e italianë. Grupi që e shtrinte aktivitetin e jashtëligjshëm në Sicili, drejtohej nga Habilajt e Vlorës dhe sipas Policisë italiane, vitet e fundit ka trafikuar mbi 3.5 tonë kanabis. Në pranga përfunduan 3 shqiptarë e 4 italianë, ndërsa u shpallën në kërkim edhe 4 shqiptarë të tjerë, për të cilët u ...Full Article

A do arrijë një grua të fundosë Tahirin?

Partia Socialiste vendosi sot që të votojë kundër heqjes së imunitetit për deputetin dhe ish-ministrin Saimir Tahirin. Një vendim që ndodh për herë të parë. Fakti që Tahiri do të ketë imunitet ndërsa do të hetohet ka bërë që prokuroria të ndërmarrë disa hapa të tjerë ligjorë, për të siguruar e mbrojtur provat dhe dëshmitarët e saj. Pikërisht në mbrojtje të hetimit, prokuroria sot ka marrë në mbrojtje një ...Full Article

Superaksioni/ FBI dhe DEA sjellin provat,

Tashmë prej ditësh një grup i gjerë agjentësh të policisë europiane dhe dy agjencive të rëndësishme ligjzbatuese amerikane, kanë mbërritur në Shqipëri për të koordinuar një superoperacion me synim kapjen e krerëve të krimit të organizuar në vend. Siç mësohet, kjo bërthamë ndërkombëtarësh ndodhet në Tiranë prej kohësh, por që është përforcuar një grup nga ana e FBI-së dhe DEA-s amerikane. Edhe pse dy agjencitë e njohura amerikane koordinojnë ...Full Article

‘Habilajt’/ 50 mijë përgjime, i penduari që çoi në pranga 61 persona

Guardia di Finanza e Comos dhe Squadra Mobile e policisë së Ragusas, në kuadrin e operacionit të përbashkët me emrin e koduar “Balkan” kanë shkatërruar një organizatë ndërkombëtare të trafikut të drogës dhe janë arrestuar tashmë në Itali disa elementë të bandës. Në pranga kanë përfunduar shqiptarët Fation Hoxhaj (lindur më 1977), Erson Zhuka (1984), Roland Kalemaj (1976) dhe Mandi Hoxha, i njohur edhe si Gentian Hoxhaj. Eksponentët e ...Full Article

KUJDES/ Kopilat po vjedhin lokale e banesa, policia konstaton

Fier – Ka disa ditë që në Fier kanë nisur vjedhjet e banesave dhe lokaleve, vjedhje kto që kanë ndodhur me hapje të dyerve pa lënë shenja , ndërkohë që brenda banesës apo lokalit është bërë batërdia. Lajmi konfirmohet si nga të afërm të ‘viktimave’  ashtu edhe nga burime policore të komisariatit policisë vendore Fier. Dy ditë më parë është vjedhur banesa e shtetasit P Ciini. Sipas informacioneve të ...Full Article
Page 1 of 39812345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365