|E premte, Janar 19, 2018

Aktualitet

Të përmbyturit nuk dëmshpërblehen, prefektët marin dhuratë makina nga qeveria

Vitin e kaluar nuk ishin të paktë ata qytetarë shqiptarë që u përmbytën dhe po ashtu nuk ishte hera e parë që kryeministri Edi Rama do të premtonte një dëmshpërblim për të gjithë të prekurit. Jemi në vitin 2018 dhe ende qeveria nuk ka dëmshpërblyer të përmbyturit e disa muajve më parë. Por mesa duket kjo nuk e ka penguar Këshillin e Ministrave dhe vetë kryeministrin që përmes një ...Full Article

Prokurori ameriakn i vettingut – Nga hetimet kanë dalë gjyqtarë të korruptuar

John Leonardo ka qenë një prokuror i rëndësishëm në SHBA. Por tashmë 71-vjeçari është pjesë e tetë këshilltarëve ndërkombëtarë, pjesë e një përpjekje të pazakontë për të pastruar Shqipërinë nga gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar. Leonardo ka dhënë një intervistë për portalin amerikan Tucson.com. BE kërkon që Shqipëria të kalojë në proces vetingu 800 gjyqtarët dhe prokurorët shqiptarë, duke ofruar 10 milionë euro për financimin e këtij procesi. Gjatë kësaj ...Full Article

Naftëtarët – Do hedhim uzinën në erë. Ahmetaj – Do merrni pagat

’Do hedhim uzinën në erë”, ky është paralajmërimi i fortë që kanë bërë sot naftëtarët e ARMO-s. Ata shprehen se disa përfaqësues të sindikatës po bëjnë lojë të pistë duke dalë në mbështetje të qeverisë dhe të biznesmenit Besnik Sulaj. Naftëtarët thonë se sindikata është duke bërë lojën e biznesmenit Bensik Sulaj, ndërsa apelojnë që kryeministri i vendit Edi Rama të japë zgjidhje, dhe jo ti çojë drejt vëllavrasjes. ...Full Article

Plumba mbi 14 vjeçaren. Krasniqi – E dashuroja, por nuk e dija që e kisha kushurirë

Lushnje – I riu që tentoi të vriste me kallashnikov kushërirën e tij që dashuronte, ka ngelur pas hekurave. Ngjarja e rëndë ndodhi pak ditë më parë në Babunjë të Divjakës. Gjykata e Lushnjës caktoi masën e sigurisë ‘arrest në burg’ për Barjam Krasniqin, i cili akuzohet se qëlloi me armë zjarri kushërirën e tij të dytë, 14-vjeçare, të cilët e dashuronte. “Jam penduar, nuk e dija që ne ...Full Article

Kokëdhima në Verri – Mos lejoni plehërat e ekomafias

Fier – Kryetari i partisë “Zgjidhja” ishte sot pasdite mes banorëve të fshatit Verri në Fier, ku kanë nisur punimet për të ndërtuar inceneratorin që do të djegë plehrat jo vetëm të bashkisë së Fierit. Pas një largimi të përkohshëm, punëtorët e firmës që do të ndërtojë inceneratorin e plehrave janë kthyer dhe kanë nisur punën për ndërtimin e veprës që do të rrezikojë seriozisht jetët, pronat dhe të ...Full Article

‘troket’ në Shqipëri fruthi vdekje prurës, rrezikohen fëmijët e pa vaksinuar

Disa dekada pas ç’rrënjosjes sëmundja fruthit është rikthyer në Shqipëri duke prekur 11 fëmijë. “Rastet në Kosovë, Maqedoni, kanë trokitur edhe në portën tonë”, shprehet për Tv Klan Pëllumb Pipero, mjek infeksionit Të infektuarit janë fëmijë që nuk kane injektuar vaksinën, e cila behet ne moshën 1 vjeçare, dhe që mjeket thonë se është e vetmja mënyre mbrojtjeje. Sëmundja nis si gripi përhapet ne po njëjtën formë,por është shumë herë ...Full Article

Kush ka dron duhet të paiset me leje

Të gjithë personat që kanë në përdorim dronë do të duhet të pajisen me një leje të posaçme. Autoriteti i Aviacionit Civil është duke draftuar rregulloren për këto pajisje, e cila do të synojë rregullimin e këtij aktiviteti për qiej më të sigurt. Dokumenti, raporton Scan është në fazë diskutimesh dhe ende nuk janë përcaktuar detajet që do të ndiqen, por referuar rregulloreve të Bashkimit Evropian, marrja e këtyre ...Full Article

LISTA/ 36 gjyqtarë dhe prokurorë në ‘sitën’ e Vettingut

36 gjyqtarë e prokurorë, mes të cilëve edhe drejtues gjykatash e prokurorish, do t’i nënshtrohen procesit të vettingut, pas shortit të hedhur së fundmi në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Lista e gjyqtarëve dhe prokurorëve që do t’i nënshtrohen vettingut: Enton Dhimitri – Gjykata e Apelit Gjirokastër Kandidat për KED Fatos Qato – Gjykata e Apelit Tiranë Kandidat për KED Ahmet Jangulli- Gjykata Administrative Shkodër Kandidat për KED Sotiraq ...Full Article

Shqipëria me çmimin e benzinës më të shtrenjtë në botë

Shqipëria renditet në vendin e 25-të për benzinën më të shtrenjtë në botë, sipas portalit globalpetrolprices.com, të dhëna të përditësuara në datën 8 janar 2018. Çmimi për një litër benzinë është 1.61 dollarë, me gati të njëjtën vlerë si Anglia dhe Gjermania, ku një litër kushton përkatësisht, 1.63 dhe 1.67 dollarë. Në vend të parë, sipas publikimit të fundit, është Hong Kongu, ku një litër kushton mbi 2 dollarë. ...Full Article

Shiu dhe takat rrëzojnë deputeten e PD-së (foto)

Takat e larta dhe shkallët e lagura nga shiu duket se nuk janë kombinimi më i mirë për një deputete. Pas seancës plenare, të parë vitin 2018, deputetja e PD, Lindita Metaliaj është rrëzuar në shkallët e Kuvendit. Duket se ‘syri i keq’ ka mbërritur edhe në oborrin e institucionit ligjvënës shqiptar, duke shkaktuar një situatë aspak të këndshme për deputeten demokrate. Menjëherë për t’i ardhur në ndihmë kanë ...Full Article
Page 2 of 44512345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365