|E shtunë, Janar 20, 2018

Aktualitet

Kokëdhima në Verri – Mos lejoni plehërat e ekomafias

Fier – Kryetari i partisë “Zgjidhja” ishte sot pasdite mes banorëve të fshatit Verri në Fier, ku kanë nisur punimet për të ndërtuar inceneratorin që do të djegë plehrat jo vetëm të bashkisë së Fierit. Pas një largimi të përkohshëm, punëtorët e firmës që do të ndërtojë inceneratorin e plehrave janë kthyer dhe kanë nisur punën për ndërtimin e veprës që do të rrezikojë seriozisht jetët, pronat dhe të ...Full Article

‘troket’ në Shqipëri fruthi vdekje prurës, rrezikohen fëmijët e pa vaksinuar

Disa dekada pas ç’rrënjosjes sëmundja fruthit është rikthyer në Shqipëri duke prekur 11 fëmijë. “Rastet në Kosovë, Maqedoni, kanë trokitur edhe në portën tonë”, shprehet për Tv Klan Pëllumb Pipero, mjek infeksionit Të infektuarit janë fëmijë që nuk kane injektuar vaksinën, e cila behet ne moshën 1 vjeçare, dhe që mjeket thonë se është e vetmja mënyre mbrojtjeje. Sëmundja nis si gripi përhapet ne po njëjtën formë,por është shumë herë ...Full Article

Kush ka dron duhet të paiset me leje

Të gjithë personat që kanë në përdorim dronë do të duhet të pajisen me një leje të posaçme. Autoriteti i Aviacionit Civil është duke draftuar rregulloren për këto pajisje, e cila do të synojë rregullimin e këtij aktiviteti për qiej më të sigurt. Dokumenti, raporton Scan është në fazë diskutimesh dhe ende nuk janë përcaktuar detajet që do të ndiqen, por referuar rregulloreve të Bashkimit Evropian, marrja e këtyre ...Full Article

LISTA/ 36 gjyqtarë dhe prokurorë në ‘sitën’ e Vettingut

36 gjyqtarë e prokurorë, mes të cilëve edhe drejtues gjykatash e prokurorish, do t’i nënshtrohen procesit të vettingut, pas shortit të hedhur së fundmi në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Lista e gjyqtarëve dhe prokurorëve që do t’i nënshtrohen vettingut: Enton Dhimitri – Gjykata e Apelit Gjirokastër Kandidat për KED Fatos Qato – Gjykata e Apelit Tiranë Kandidat për KED Ahmet Jangulli- Gjykata Administrative Shkodër Kandidat për KED Sotiraq ...Full Article

Shqipëria me çmimin e benzinës më të shtrenjtë në botë

Shqipëria renditet në vendin e 25-të për benzinën më të shtrenjtë në botë, sipas portalit globalpetrolprices.com, të dhëna të përditësuara në datën 8 janar 2018. Çmimi për një litër benzinë është 1.61 dollarë, me gati të njëjtën vlerë si Anglia dhe Gjermania, ku një litër kushton përkatësisht, 1.63 dhe 1.67 dollarë. Në vend të parë, sipas publikimit të fundit, është Hong Kongu, ku një litër kushton mbi 2 dollarë. ...Full Article

Shiu dhe takat rrëzojnë deputeten e PD-së (foto)

Takat e larta dhe shkallët e lagura nga shiu duket se nuk janë kombinimi më i mirë për një deputete. Pas seancës plenare, të parë vitin 2018, deputetja e PD, Lindita Metaliaj është rrëzuar në shkallët e Kuvendit. Duket se ‘syri i keq’ ka mbërritur edhe në oborrin e institucionit ligjvënës shqiptar, duke shkaktuar një situatë aspak të këndshme për deputeten demokrate. Menjëherë për t’i ardhur në ndihmë kanë ...Full Article

Skandali/ Ja shefi i policisë që bën trafik kokaine me vlerë 30 mijë euro

Sonte në mbrëmje u denoncua një skandal që ndodh në radhët e Policisë së Shtetit. Oficeri i Policisë së Shtetit u filmua me zë dhe figurë teksa bën pazare për të trafikuar 200 gramë kokainë. Në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” mbërriti një denoncim nga një 40-vjeçar nga Poliçani, i cili kishte probleme pronësie me oficerin e policisë, Julian Balliu, me bordero shef sektori për sigurinë rrugore në Shkodër ...Full Article

Zade – Jam nënë e 5 fëmijëve, gjendja civile më ka bërë burr

Emisioni “BOOM” solli denoncimin e një zonje nga lagjia “Gjocaj” e Peqinit, të cilës nuk i njihen vitet e punës për shkak të ngatërrimit të emrit në dokumentat zyrtarë. E moshuara Zade Bashaliu, nënë e 5 fëmijëve, thotë se kur ka dorëzuar dokumentat e pensionit është njohur me një fakt të çuditshëm. 18 vite pune që i ka pasur Koperativën bujqësore  i rezultojnë me emrin Sabri, ndërsa 4 vite ...Full Article

Skandali – Shefi i policisë bën pazar për trafik kokaine

Fiks Fare denoncon sot një skandal që ndodh në radhët e policisë së shtetit. Një shef policie bën pazar për një marrëveshje prej 30 mijë eurosh që ka bërë me një qytetar. Ne këmbim të parave zyrtari i policisë ofron drogë. Oficeri i lartë i policisë së shtetit është filmuar me zë dhe figurë teksa bën pazare për të trafikuar kokainë. Punonjësi i policisë del garant për cilësinë e ...Full Article

Shfaqet fruthi, Ministrja: Mos neglizhoni vaksinën kundër gripit

Ekspertët e Shëndetit Publik thonë se densiteti i situatës gripale në vend është shtuar por ende nuk mund të flasim për epidemi të gripit. Më tepër se virusi i gripit që këtë vit është hasur virusi B H1N1, në vend janë duke qarkulluar më shumë viroza respiratore. Vetëm në një javë raportohen rreth 11 mijë raste në të gjithë vendin. Ndonëse nuk kanë munguar rastet e rënda specialistë të ...Full Article
Page 3 of 44512345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365