|E shtunë, Janar 20, 2018

Aktualitet

RReshjet/ Përkeqsohet situata në Jug

Autoritetet shtetërore po kanë vijuar përforcimin kapaciteteve njerëzore dhe teknike në zonat më të rrezikuara, kryesisht në pjesën e poshtme të pellgut të lumit Vjosë, qarqet Fier dhe Vlorë. Kapacitete të tjera të Forcave të Armatosura dhe të Policisë së Shtetit janë nisur për në këtë zonë. Komiteti i Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave u bën thirrje qytetarëve të zonave që preken nga daljet nga shtrati të lumit ...Full Article

Osumi shton prurjet, në rrezik zonat në Roskovec, Fier

Lumi i Osumit është gati për të shpërthyer. Nga pamjet që kanë ardhur në redaksinë e SYRI.net të sjella nga qytetarët duken pamje të frikshme nga lumi në zonën e Skraparit. Siç edhe shikohet në videon e mëposhtme, lumi është fryrë dhe është gati për të dalë nga shtrati. Deri më tani nuk ka sjellë probleme, por nga momenti në moment lumi i Osumit mund të dalë dhe të ...Full Article

Apeli/ Kryebashkiaku Subashi , largoni gjënë e gjall

Vjosa nuk është më në pritje, ka pohuar kryebashkiaku Armando Subashi Në Kashisht prurjet e lumit kanë shkaktuar dalje në disa zona. Nuk ka më kohë për të pritur. Banorë; Është koha të mos nguroni më për evakuimin e bagëtive, gjësë së e gjallë dhe orendive shtëpiake që mund të keni në katet e para të banesave që ndodhen shumë pranë prezencës së ujit. Intesiteti i prurjeve vazhdon të ...Full Article

Vendi nën pushtetin e ujit, ja situata sot dhe nesër

Në lidhje me situatën e reshjeve që ka bllokuar Shqipërinë, Meteoalb bën me dije se gradualisht po pakësohen në Veri, por mbeten me intensitet mesatar dhe të lartë ne zonat Qendrore dhe Jugore. Deri sot në mesditë kur VERIU & QENDRA do te kene reshje te pakta ndersa zonat Jugore mbeten me reshje intensive deri VONE PASDITE kur pritet pakesim i ndjeshem i reshjeve edhe ne Jug. NDERSA e ...Full Article

Alarmi në Vlorë/ Leli: Situata shumë problematike

Kreu i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, ka folur nga Vlora për situatën që paraqitet në qytetin bregdetar nga reshjet e dendura të shiut. Leli ka pranuar për Report Tv se situata është tepër problematike në këtë qytet, dhe se ai së bashku me punonjësit dhe forcat e ushtrisë janë pranë familjeve në nevojë. Kryebashkiaku iu bëri thirrje të gjithë qytetarëve që të kufizojnë sa më shumë lëvizjet, në ...Full Article

Kryebashkiaku Subashi në Urën e Mifolit

Kryetari i Bashkisë që në orët e para të mëngjesit ka inspektuar në terren situaten në lumin Vjosë. Nga ura e Mifolit Kryetari u ka bërë thirrje banorëve që të evakuojnë bagëtinë dhe gjënë e gjallë.Full Article

RReshjet/ Situata aktuale

Kushtet atmosferike nuk duken aspak optimiste dhe situata në vend pritet të përkeqësohet. Sipas Komitetit të Koordinimit të Emergjencave Civile dhe Krizave, gjatë ditës së sotme (1 dhjetor 2017)pritet rëndim i gjendjes, veçanërisht në pjesën jugore të vendit. Po merren masa për menaxhimin e situatës në basenet e lumenjve Vjosë, Shkumbin dhe Seman ku priten edhe prurje të shtuara. Në disa segmente të këtyre lumenjve po merren masa për ...Full Article

Mblidhet shtabi i emergjencave ne Prefekturen e Fierit

Fidr – Prefekti Baki Bala: Kemi ndjekur situaten ne terren, ne menyre graduale ka ardhur drejt perkeqesimit  ne Ferras,  Bocove, Frakull,  Cerven Situata do te perkeqesohet ne lumin Vjosa, do te kete prurje edhe me te medha Niveli eshte kritik  Per te menaxhuar situaten  strukturat duhet te kene vemendje maksimale. Forcat dhe mjetet ne terren . Te behet njoftim i banoreve Forcat e rendit ne gadishmeri te plote Duhet ...Full Article

Masat e marra nga bashkia në rast intesiteti rreshjesh

Fier – Masat e marra nga Bashkia Fier për përballimin e situatës, në prani të reshjeve me intesitet të lartë: • Janë marrë masa për sigurim fjetje dhe ushqim rreth 180 persona te shkolla “Rakip Kryeziu”, në raste nevoje për sistemimin e popullatës. • Janë instruktuar dhe janë në gadishmëri për të vepruar rreth 150 forca të ndërmarrjeve vartëse të Bashkisë për menaxhimin e situatave. • Është kontaktuar me ...Full Article

Moti / Subashi – qytetarëve, duam bashkëpinimin tuaj

Fier – Në takimin me Shtabin e Emergjencave Civile të Bashkisë u ritheksua për rëndësinë e bashkëpunimit me çdo strukturë lokale dhe qëndrore, por mbi të gjitha bashkëpunimin me qytetarët. Çdo masë e marrë dhe çdo përpjekje në vazhdimësi do të ketë për qëllim në radhë të parë, garantimin e jetës së qytetarëve dhe më pas pronën, pohoi kryebashkiaku Subashi. Masat kanë nisur të merren prej orësh, me një ...Full Article
Page 30 of 445« First...1020...2829303132...405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365