|E shtunë, Janar 20, 2018

Aktualitet

Jepet alarmi , plazhet me mbeturina.

     Fier – Vija e bregdetare e Darëzezës në rrethin e Fierit nuk është gati për të çelur sezonin turistik. Aksionet e një njëpasnjëshme për pastrimin e këtij bregdeti nuk kanë rezultuar efikase, teksa mbetjet urbane vijojnë të jenë prezente përgjatë vijës prej 13.5 km të këtij bregdeti. Pamjet e fokusuara japin një tablo të qartë të situatës në këtë vijë bregdetare. Pushuesit fierakë të gjendur përballë kësaj situatë, ...Full Article

Bollano dhe Geixh prane e prane ne shenjterimin e katedrales.

    Tirane – Në shenjtërimin e katedrales ortodokse “Ringjallja e Krishtit” në Tiranë ka qenë i pranishëm edhe një prej përfaqësuesve të mbrojtjes së etnisë greke, Nikols Gejxh, i cili nuk ka kursyer edhe qëndrimet antishqiptare. Në fotot e publikuara sot në media duket qartë se Gejxh ndodhet në krah të Vasil Bollanos, ish-kryebashkiaku i Himarës. Por zyrtarisht nuk rezulton që ai të ketë hyrë në Shqipëri në ...Full Article

Shqiperi – Kosove, unifikohet arsimi.

   Tirane – Njehësimi i kurikulave arsimore Shqipëri- Kosovë, ishte marrëveshja e nënshkruar në Kryeministri, nga Ministria e Arsimit të Shqipërisë, Lindita Nikolla dhe homologu i saj kosovar Ramë Buja. Në fjalën e rastit ministrja Nikolla, deklaroi se u arrit që të unifikohet sistemi parauniversitar mes dy vendeve, duke e cilësuar si një ditë historike. Ajo shprehu mirënjohje për grupet e punës, duke e cilësuar këtë unifikim sipas standardeve ...Full Article

Dhuna ndaj grave, 50 urdhera mbrojtje ne kater muaj.

    Fier – Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier prej kohësh po përballet më një fluks kërkesash për urdhra mbrojtje që vijnë nga gratë për bashkëshortët e tyre. Vetëm gjatë katër mujorit të parë të këtij viti në këtë gjykatë janë depozituar nga femrat rreth 50 urdhra mbrojtjeje, ndërsa avokati Ermal Hamataj, teksa e konfirmon këtë problematike ndalet tek arsyet që çojnë në këtë fenomen. “Pse ndodh? Dihet botërisht që ...Full Article

Marku: S'mund të shenjtërohemi nga antishqiptarë!

   Elbasan – Shenjtërimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë ditën e djeshme ka ngjallur debate për mbajtjen e meshës në gjuhën greke si dhe për prezencën e patriarkut rus Kiril dhe atij serb Irenej, të njohur për qëndrimet e tyre antishqiptare.  Në fjalën e tij At Nikolla Markut, ka dënuar mbajtjen e kësaj meshe nga Janullatos në gjuhën greke duke e cilësuar si një djall dhe oligark ...Full Article

Marku: S’mund të shenjtërohemi nga antishqiptarë!

   Elbasan – Shenjtërimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë ditën e djeshme ka ngjallur debate për mbajtjen e meshës në gjuhën greke si dhe për prezencën e patriarkut rus Kiril dhe atij serb Irenej, të njohur për qëndrimet e tyre antishqiptare.  Në fjalën e tij At Nikolla Markut, ka dënuar mbajtjen e kësaj meshe nga Janullatos në gjuhën greke duke e cilësuar si një djall dhe oligark ...Full Article

Turisti cek bie ne gremine dhe humb jeten.

    Dukagjin – Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak çaste më parë në fshatin Ndërlysaj të Dukagjinit. Një turist çek ra në greminë, e për pasojë humbi jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 15:00, pasi turisti po shkonte për të parë Syrin e Kaltër, zonë turistike në Komunën Shalë. Ndërkohë, trupi i viktimës nuk është nxjerr ende nga gremina. Turisti ka qenë i shoqëruar nga dy persona të tjerë. Sipas ...Full Article

Shenjtërohet Katedralja “Ngjallja e Krishtit”, krerët e Ortodoksisë botërore në Tiranë.

   Tirane – Ka nisur rreth orës 08:30 mesha për shenjtërimin e Katedrales Ortodokse “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë. Krerët e ortodoksisë botërore dhe bijëra besimtarë marrin pjesë në shenjtërimin e Kishës së re Katedrale “Ngjallja e Krishtit”. Shenjtërimi i Kishës së re Katedrale, një ngjarje e rëndësishme për ortodoksinë, do të kryhet nga Tërëshenjtëria e tij – Patriarku Ekumenik Bartolomeu i parë, me pjesëmarrjen e Fortlumturive të tyre, ...Full Article

Mbyllet gurorja, vdiq nje person.

   Vlore – Inspektorati i Punës ka bllokuar punimet në guroren e fshatit Vranishtë të Vlores. Kontrolli i Inspektoratit të Punës është kryer pasi një ditë më parë humbi jetën një person. Leonidha Balili, babai i dy fëmijëve humbi jetën ditën e djeshme teksa ishte duke punuar në këtë gurore. Vdekja e Balilit erdhi si pasojë e shkëputjes së një masivi dheu ndërsa Inspektorati i Punës ka inspektuar sot ...Full Article

"Lufra" ivestim serioz ne agrobiznes.

  Lushnje – Ministri I Ekonomisë Arben Ahmetaj së bashku me abasadorin e Italisë I akredituar në Shqipëri ka qënë dhe ka marë pjesë në një vizitë që është bërë mesditën e së premtes në kompaninë “Lufra“ në Lushnje. Qëllimi I këtij takimi ka qënë investimi I kësaj kompanie agrobiznesi pas kredisë së marrë në shumën e 1,5 milion euro nga qeveria italiane. Në kuadër të programit Italo – ...Full Article
Page 442 of 445« First...102030...440441442443444...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365