|E shtunë, Janar 20, 2018

Aktualitet

105 vjet nga themelimi i Policisë së Shtetit

Me rastin e 105 vjetorit të themelimit të policisë shqiptare, ku qeveria i ka kushtuar edhe një ceremoni me nderime të veçanta dhe shpërndarjes së disa dekoratave, kanë dalë në dritë edhe detaje që ndoshta nuk i dinim.  Ky institucion është krijuar pikërisht në datën 13 janar të vitit 1913, kjo karahas institucioneve të tjera që kishte krijuar më herët qeveria e Vlorës. Për të gjithë ata që kanë ...Full Article

Theodhori Sollaku për Arta Markun/ Hakmarrje personale apo me prapavijë politike?

Ish-prokurori i përgjithshëm, Theodhori Sollaku, i ftuar në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa në News24, foli për zgjedhjen dhe lëvizjet e fundit të kryeprokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku. Sollaku gjithashtu u shpreh skeptik në lidhje me mënyrën e implementimit të procesit të Vettingut. Për shkarkimet dhe emërimet e reja të kryeprokurores Marku, ish-prokurori i përgjithshëm tha se nuk mendon që këto të jenë bërë për ...Full Article

Raporti amerikan – Ja si është ndikimi rus në Tiranë

SHBA nuk vlerëson se në hapësirën shqiptare në Ballkan ka një problem me ndikimin rus. Në një dokument të publikuar në datën 10 janar, për llogari të Komitetit mbi Marrëdhëniet me Jashtë në Senatin e SHBA, titulluar: “Sulmi asimetrik i Putin mbi demokracinë në Rusi dhe në Europë: Implikimet për sigurinë kombëtare të SHBA”, qeveria amerikane nuk e përfshin hapësirën shqiptare në rrezen e këtij rreziku. Në kapitujt e ...Full Article

Lu: Prokurorë të FBI do marrin pjesë për hetimin e Tahirit

Ambasadori i SHBA-së, Donald Lu ka komentuar sot çështjen e hetimit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Diplomati i SHBA u shpreh se SHBA dhe vendet e tjera po e ndjekin me shumë vëmendje këtë çështje. Në një prononcim për “Balkanweb”, Donald Lu tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të ofrojnë prokurorë të FBI-së për hetimin e çështjen e Saimir Tahirit dhe të zytrtarëve të ...Full Article

Artan Hoxha: Po përdoret skenar si i Kroacisë dhe Rumanisë

Gazetari investigativ Artan Hoxha është shprehur në emisionin “Java” në RTSH se në Shqipëri pritet të ketë arrestime të politikanëve të korruptuar. Hoxha thotë se edhe emërimi i Arta Markut si kryeprokurore, nga një vend periferik dhe e panjohur si dhe lëvizjet që ajo po bën me shpejtësi në Prokurori janë të ngjashme me skenarin e vendeve si Rumunia dhe Kroacia, që pas Reformës në Drejtësi u arrestuar shumë ...Full Article

Tavarisha Karpushin në zyrën e Ruçit

Ambasadori rus në Tiranë, Aleksandar Karpushin zhvilloi një takim me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Takimi u zhvillua gjatë ditës së djeshme ndërsa ambasada ruse informon se gjatë bisedës u trajtuan çështje të ndryshme. Ato lidhen me marrëdhëniet dypalëshe Rusi-Shqipëri, me theks të veçantë tek zhvillimi i mëtejshëm i shkëmbimeve ndërparlamentare.  Full Article

Shqipëria pagoi BE-në 900 mln Euro për tregëtinë e shërbimeve

Shqipëria kryen pagesat më të mëdha në rajon për të marrë shërbime nga vendet e Bashkimit Europian. Eurostat ka publikuar sot të dhënat e bilancit të pagesave të Bashkimit Europian me shtetet e tjera të botës. Të dhënat përfshijnë dhe Shqipërinë, të ndara për bilancin e llogarisë korente dhe bilancin e tregtisë në shërbime. Ndërsa në bilancin e llogarisë korente, BE është në deficit me Shqipërinë (rreth 400 milionë ...Full Article

Serbët po mësojnë shqip

Mësimi i gjuhës shqipe në Serbi është kthyer në një trend. Një studente serbe e albanologjisë ka marrë mijëra klikime në internet në videot e saj ku tregon se si mësohet gjuha shqipe. Kurs i gjuhës shqipe e serbe në internet. Milena Beran është studente e albanologjisë. Me disa miq kanë filluar një projekt për për promovimin e gjuhëve të mos marrëveshjes deri më tani. Beran dhe miqt besojnë ...Full Article

‘Forca e ligjit’ 4 dosje për 4 drejtues institucionesh në Fier

Fier – ‘Forca e ligjit’ ka ‘kopsitur’ më së miri katër dosje për katër persona në qarkun Fier duke i dërguar ato përtej oqeanit, në Amerikë, Burime të kualifikuara informacioni pohojnë se prej ditësh kanë mbërritur  nga përtej Oqeanit për të na informuar si vepron ‘Forca e ligjit’. Janë katër drejtues institucionesh të rëndësishme dy në Lushnje dhe dy në Fier të cilët e kanë dosjen të “kopsitur” prej ...Full Article

Kryeprokurorja Marku paditet penalisht nga prokurori Gina

Ashtu siç bëri dje prokurorja Rovena Gashi, këtë të mërkurë ka qenë bashkëshorti i saj Dritan Gina, ish kryeprokuror i Elbasanit ai që ka kallëzuar penalisht Prokuroren e Përkohshme të Përgjithshme Arta Marku. Kallëzimi vjen një ditë pas vendimit të Markut për të larguar nga posti i drejtuesit të komanduar në Elbasan të Dritan Ginës, i cili paralajmëroi që ditën e martë se nuk do t’i nënshtrohej këtij vendimi. ...Full Article
Page 5 of 445« First...34567...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365