|E shtunë, Tetor 21, 2017

LAJMET KRYESORE

Bota

ISIS/ Përgatitje me gaz helmues të sulmojë Evropën

Shërbimet e inteligjencës në kontinentin evropian janë të shqetësuar se terroristët mund të përdorin kimikate dhe bomba toksike kundër qytetarëve. Ata kanë frikë se xhihadistët mund të përpiqen të lëshojnë kimikate në zona të populluara si në metro, në trena ose në aeroplanë, raporton gazeta gjermane “Welt”. Berlini ka kryer tashmë një stërvitje anti-terroriste duke u fokusuar në një sulm me armë biologjike,  stërvitja e tretë e këtij lloji për këtë vit. Andreas ...Full Article

Miratohet versioni i aktit Magnitsky

Kanada – Është  miratuar versionin e aktit Magnitsky të SHBA-së, i cili sanksionon rusët për abuzimet e pretenduara me të drejtave të njeriut. Ky akt ka nxitur komente zemëruese nga zyrtarët rusë, duke përfshirë presidentin Vladimir Putin. Akti i Drejtësisë për Viktimat e Zyrtarëve të Jashtëm të Korruptuar (Sergei Magnitsky Law), që më parë kaloi dy shtëpitë e Parlamentit Kanadez, më 19 tetor mori miratimin mbretëror, që kërkohet para ...Full Article

SHBA kërkon të adresohet “sjellja shkatërruese” e Iranit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara, Nikki Haley, i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të ndjekë shembullin e SHBA-së dhe të adresojë, siç tha ajo, “sjelljen shkatërruese të Iranit” në Lindjen e Mesme. “Irani duhet të gjykohet për sjellje agresive, destabilizuese dhe të paligjshme. Të veprosh ndryshe do të ishte qesharake”, tha Haley. Sipas saj, Irani furnizon ilegalisht grupet e milicive në Jemen, Siri dhe ...Full Article

Arrestime, planifikohej vrasja e politikanëve

Francë – Dhjetë persona janë arrestuar në Francë nën dyshimin për planifikim të vrasjes së politikanëve. Policia antiterroriste arrestoi të dyshuarit e moshës ndërmjet 17 dhe 25-vjeç, në kuadër të hetimeve mbi të djathtët ekstrem. Televizioni francez M6 njofton se të arrestuarit planifikonin sulme ndaj politikanëve francezë. Personat janë arrestuar në lagjen veriore të Parisit, Saint-Danis dhe në Marsejë.Full Article

BE sanksione kundër Koresë së Veriut

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian miratuan të hënën sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, për shkak të, siç u tha, “shkeljeve dhe shpërfilljeve flagrante” të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për programin e saj bërthamor dhe balistik. Sanksionet përfshijnë ndalimin total të shitjes së produkteve të naftës në Korenë Veriore dhe uljen e tavanit të pagesave të transferuara në Korenë e Veriut nga 15,000 euro ...Full Article

3.5 ton drogë në Itali, prangosen 7 vetë mes tyre edhe Moisi Habilaj (fotot)

Itali – Mëngjesin e ditës së sotme, në Katania të Italisë është përmbyllur një operacion i madh antidrogë i cili ka patur si bilanc shkatërrimin e një bande kriminale të mirëorganizuar që drejtohej nga italianë dhe shqiptarë. Organizata kriminale kishte transportuar kohën e fundit rreth 3.5 ton marijuanë përmes Shqipërisë. Në pranga e policisë kanë rënë 7 persona, 4 shqiptarë dhe 3 italiane. Por nga emrat e bërë publike ...Full Article

Sebastian Kurz fiton zgjedhjet

Austri – Sebastian Kurz është kandidati më i votuar për kancelar të ardhshëm të Austrisë. Partia e tij ÖVP (Partia Popullore e Austrisë) ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e sotme parlamentare të Austrisë. Sipas rezultateve preliminare, partia e Sebastian Kurz – ÖVP ka arritur të fitojë 30.2 për qind, e ndjekur nga SPÖ, partia në pushtet e kancelarit aktual Christian Kern, e cila ka arritur 27.1%. ...Full Article

Shtetasi amerikan – ” Gati për luftë në tokat e SHBA-ve”

Shtetasi amerikan Michael Christopher Estes, i cili u kap me një çantë me bombë në aeroportin Asheville të shtetit federal Karolina e Veriut në SHBA tha se “po përgatitej për luftë në tokat e SHBA-ve”. Sipas lajmit të faqes lokale të internetit “Citizen Times” i cili më pas u përpunua më gjerë në platformën e lajmeve “Intercept”, Estes të premten e kaluar kishte lënë një çantë me bombë në ...Full Article

Dalin pamje të rralla e të pacensuruara nga Koreja e Veriut (video)

Falë guximit të një personi, në internet kanë dalë pamje të bëra në muzg dhe gjatë natës rrugëve nëpër të cilat ai ka lëvizur, e që tregojnë tablo nga jeta e panjohur e koreano-veriorëve. Personi i paidentifikuar ia ka dalë që me një kamerë të fshehur të xhirojë pamje të rralla nga Koreja e Veriut, e cila është nën sundimin e diktatorit Kim Jong-un, përcjell Telegrafi. Pamjet e pacensuruara ...Full Article

Sulm me armë në një supermarket

Suedi – Qyteti jugor i Suedisë, Trelleborg është tronditur mbrëmjen e të enjtes, pasi një person i armatosur ka qëlluar drejt njerëzve në një market. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 23:30, ndërkohë që supermarketi ishte plot me njerëz. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe po merr nën kontroll situatën, ndërsa ende nuk dihet nëse ka viktima nga ky sulm. “Jemi njoftuar për të shtëna me armë dhe kemi ardhur ...Full Article
Page 1 of 14712345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365