|E premte, Janar 19, 2018

Bota

Macron i kthen përgjigje me vargje adoleshentes britanike

Sophie, një adoleshente britanike, i kishte dërguar më 1 prill presidencës franceze një poemë dedikuar Kullës Eiffel. Për 13-vjetorin e saj, presidenti francez, Emmanuel Macron i është përgjigjur me një poemë në frëngjisht, të shkruar sot në Twitter nga ambasada e Francës në Londër. “Presidenti francez e ka hartuar vetë këtë poemë, që ambasada e ka përkthyer menjëherë”, konfirmoi pallati presidencial. Ambasada publikoi një mesazh për ditëlindjen e Sophies, ...Full Article

Amerika kritikon Rusinë për bllokimin e hetimeve në Siri

Shtëpia e Bardhë kërkoi nga Rusia që të ndalojë përpjekjet për të rikthyer autoritetin e një organi hetues të Kombeve të Bashkuara, i ngarkuar për të përcaktuar se kush është përgjegjës për sulmet me armë kimike në Siri. Rusia u ka vënë veto këtyre përpjekjeve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Autoriteti i Mekanizmit të Përbashkët Hetimor të OKB-së dhe i Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike do të ...Full Article

Sulmi në New York, dëshmitarët rrëfejnë tmerrin (foto e video)

Dëshmitarët e tmerruar kanë përshkruar momentin kur një kamion u përplas në një numër të çiklistëve në një rrugë për biçikleta duke vrarë të paktën tetë vetë gjatë një sulmi të dyshuar terrorist në Nju Jork. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një shofer në një kamion voziti përgjatë një rruge biçikletash në Manhatan përpara se të qëllohej nga policia dhe të merrej në paraburgim. Janë publikuar pamje që ...Full Article

Robert Mueller, prokurori që po trondit Shtëpinë e Bardhë

I përshkruar si një person i rreptë dhe metodik, prokurori special Robert Mueller pritet të dorëzojë paditë e para në çështjen ruse, ku po udhëheq një hetim të ndjeshëm që po trondit Shtëpinë e Bardhë. Që nga emërimi i tij në muajin maj, si prokuror special në hetimin për marrëveshje të mundshme mes stafit të ngushtë të Donald Trump dhe Rusisë, Robert Mueller nuk është prononcuar për asnjë rast, ...Full Article

Masud Barzani do të tërhiqet nga detyra

Presidenti i rajonit kurd të Irakut, Masud Barzani, ka dhënë dorëheqje nga pozita e tij, në mes të tensioneve të krijuara pas referendumit për pavarësi. Këtë njoftim e ka bërë ai vetë përmes një letre, ku ka kërkuar nga parlamenti që “të zëvendësojnë vendin e lirë në pushtet”, ka shkruar Barzani. Ky veprim i presidentit kurd, vjen pas referendumit për pavarësi, i mbajtur më 25 shtator, që shkaktoi një ...Full Article

Katalonja nuk është vetme, dhjetëra rajone evropiane duan pavarësi

Kërkesa e Katalonjës për pavarësi nga Spanja, mund të nxisë një efekt domino, duke e zhytur Bashkimin Evropian në krizë, pasi një hartë zbulon rajonet e tjera në kontinent që janë të pakënaqura me autonomi. Lexo po ashtu: Shtetet evropiane që kanë probleme të brendshme me kërkesa të rajoneve për pavarësi Katalonja hodhi dje Spanjën në një krizë kushtetuese, pas shpalljes së pavarësisë, pas një referendumi të diskutueshëm për ...Full Article

Rusia: Katalonia problem i brendshëm i Spanjës

Rusia nuk ka ndryshuar qëndrimin e saj në në çështjen e pavarësisë së Katalonisë, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova për RIA. Moska më parë ka deklaruar se zhvillimet në Kataloni i sheh si çështje të brendshme të Spanjës. Rusia gjithashtu ka pohuar se të gjitha mosmarrëveshjet mund të zgjidhen përmes dialogut brenda kuadrit të ligjit spanjoll dhe ndërkombëtar. “Ne e kemi bërë të qartë pozicionin tonë ...Full Article

Shpallen zgjedhjet e reja, shpërbëhet parlamenti i Katalonjës

Qeveria qendrore në Spanjë ka njoftuar se ka shpërndarë parlamentin regjional në Katalonja. Kryeministri Mariano Rajoy ka shpallur zgjedhjet e reja në këtë rajon më 21 dhjetor. Vendimi erdhi pasi orë më parë, Parlamenti i Katalonjës votoi për shpalljen e pavarësisë nga Spanja. “Besojmë se është urgjente të dëgjohen qytetarët katalanas, të gjithë ata, kështu që ata mund të vendosin për të ardhmen e tyre dhe askush nuk mund ...Full Article

Junker: Spanja nuk është Jugosllavi

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Junker ka vlerësuar sot se katalonasit nuk janë nën represionin e Spanjës dhe se situata në të cilën ata qëndrojnë, nuk mund të krahasohet me atë të ish-Jugosllavisë. “Në Kataloni nuk ka probleme me shkeljen e të drejtave të njeriut, sepse katalonasit, të cilët janë të dashur për mua dhe kulturën e të cilëve unë respektoj, nuk janë nën represionin e Spanjës. Nuk ...Full Article

Prifti serb/ Rraca jon po shuhet, gratë të detyrohen të lindin

Kisha Ortodokse serbe vazhdimisht ka nxitur gratë vendase që të lindin më shumë fëmijë për “hir të kombit”. Por, deklarata e fundit e bërë nga Patriarku Irinej dhe e pasqyruar nga tabloidi serb “Alo” ka ngjallur reagime të shumta, sidomos në rrjetet sociale. “Gratë serbe janë të detyruara që të lindin. Janë të detyruara që të rinojnë vendin tonë dhe ne rekomandojmë që gratë të lindin sipas frymës së ...Full Article
Page 10 of 157« First...89101112...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365