|E hënë, Tetor 23, 2017

LAJMET KRYESORE

Bota

Sebastian Kurz fiton zgjedhjet

Austri – Sebastian Kurz është kandidati më i votuar për kancelar të ardhshëm të Austrisë. Partia e tij ÖVP (Partia Popullore e Austrisë) ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e sotme parlamentare të Austrisë. Sipas rezultateve preliminare, partia e Sebastian Kurz – ÖVP ka arritur të fitojë 30.2 për qind, e ndjekur nga SPÖ, partia në pushtet e kancelarit aktual Christian Kern, e cila ka arritur 27.1%. ...Full Article

Shtetasi amerikan – ” Gati për luftë në tokat e SHBA-ve”

Shtetasi amerikan Michael Christopher Estes, i cili u kap me një çantë me bombë në aeroportin Asheville të shtetit federal Karolina e Veriut në SHBA tha se “po përgatitej për luftë në tokat e SHBA-ve”. Sipas lajmit të faqes lokale të internetit “Citizen Times” i cili më pas u përpunua më gjerë në platformën e lajmeve “Intercept”, Estes të premten e kaluar kishte lënë një çantë me bombë në ...Full Article

Dalin pamje të rralla e të pacensuruara nga Koreja e Veriut (video)

Falë guximit të një personi, në internet kanë dalë pamje të bëra në muzg dhe gjatë natës rrugëve nëpër të cilat ai ka lëvizur, e që tregojnë tablo nga jeta e panjohur e koreano-veriorëve. Personi i paidentifikuar ia ka dalë që me një kamerë të fshehur të xhirojë pamje të rralla nga Koreja e Veriut, e cila është nën sundimin e diktatorit Kim Jong-un, përcjell Telegrafi. Pamjet e pacensuruara ...Full Article

Sulm me armë në një supermarket

Suedi – Qyteti jugor i Suedisë, Trelleborg është tronditur mbrëmjen e të enjtes, pasi një person i armatosur ka qëlluar drejt njerëzve në një market. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 23:30, ndërkohë që supermarketi ishte plot me njerëz. Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe po merr nën kontroll situatën, ndërsa ende nuk dihet nëse ka viktima nga ky sulm. “Jemi njoftuar për të shtëna me armë dhe kemi ardhur ...Full Article

Izraeli zbuloi hakerët rusë duke vjedhur informacione sekrete

Zyrtarë të zbulimit izraelit, duke përgjuar hakerë të lidhur me qeverinë ruse, zbuluan se ata përdornin programin anti-virus, “Kaspersky Lab”, që përdoret nga 400 milionë njerëz në mbarë botën, përfshirë agjenci qeveritare amerikane, për të hyrë dhe vjedhur informacine në rrjetet kompjuterike. Agjentë izraelitë që kishin arritur të siguronin qasje tek rrjeti “Kaspersky” para rreth dy vjetësh, paralajmëruan kolegët e tyre amerikanë rreth kësaj ndërhyrjeje ruse, sipas një njoftimi ...Full Article

Konsullata shqiptare e Milanos me flamurin e Shqipërisë dhe të Kosovës

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se janë ngritur flamujt e Shqipërisë dhe Kosovës në godinën e re të Konsullatës shqiptare të Milanos. “U ngritën sot edhe flamujt në godinën e re të Konsullatës Shqiptare të Milanos. Në vijim do të çelim të tjera stacione dinjitoze e të përbashkëta për shërbimet konsullore për shqiptarët nëpër botë”, ka shkruar Rama në Facebook.Full Article

Gjykata Evropiane vendos: Gazetarët kanë të drejtë të mbrojnë burimet e tyre

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut, u ka dhënë të drejtë gazetarëve, duke vendosur që të mos tregojnë burimet e tyre, edhe në rastet kur vetë burimi ka shkuar në polici. Gjykata vendosi sot mbi rastin e gazetares norvegjeze Cecilie Langum Becker, rast i nisur në vitin 2012. Gazetares iu kërkua që të jepte dëshmi për kontaktet dhe burimet e një artikulli në lidhje me kompaninë norvegjeze të ...Full Article

SHBA-ja pezullon vizat jo-emigruese për Turqinë

Misioni i Shteteve të Bashkuara në Turqi, kanë njoftuar se kanë pezulluar të gjitha shërbimet për viza jo- emigruese në vend, pas arrestimit të punonjësit të ambasadës amerikane. Ambasada Amerikane, në një deklaratë njofton se ngjarjet e fundit e kanë shtyrë të “ rishqyrtojnë angazhimin e qeverisë Turke ndaj sigurisë së personelit dhe misionit të SHBA-së”. Dekralata erdhi pasi mediat turke raportuan se një punonjës i konsullatës së SHBA-së ...Full Article

Zjarr i madh në një treg në Moskë (foto e video)

Rusi – Mbi 3,000 njerëz janë evakuuar pasi zjarri shpërthen në tregun e materialeve të ndërtimit në rajonin e Moskës, ka raportuar Ministria e Emergjencave. Të paktën një person ka marrë lëndime. Burri është shtrirë në spital. Dëshmitarët thanë se kanë dëgjuar shpërthimin, duke treguar se panë disa makina jashtë tregut duke shpërthyer.  Full Article

Arrestohet një grua, tentoi të futej në Palaltin Mbretëror

Londër – Policia ka arrestuar një grua e cila ishte përpjekur të ngjitej në portat e para të Pallatit Buckingham në Londër, konfirmon Scotland Yard, shkruan Mirror. Arrestimi u bë me dyshimin për ndërhyrje, dhe ata thonë se incidenti nuk trajtohet si terrorist. Gruaja e paidentifikuar është dëgjuar duke thirrur: “Unë jam mbretëresha e vendit”, derisa po hynte në makinën e policisë, transmeton Klan Kosova. Ajo është aktualisht në ...Full Article
Page 2 of 14712345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet: KUJDES/ Kopilat po vjedhin lokale e banesa, policia konstaton https://t.co/JP1KBbfvmG via @wwwalb365com
10,375 people follow @ALB365