|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

AFP – Pse shqiptarët po sjellin fëmijët për azil?

Shitësja e një tregu të vogël në Shqipëri tregoi për AFP se pagoi 1 mijë e 200 euro që një “njeri i besuar” t’ia shqëronte djalin e saj 16 vjeçar për në Francë, në fund të vitit të kaluar, aty ku ai iu bashkua mijëra azilkërkuesve të tjerë që vinin nga Ballkani. “Është një sakrificë e madhe. Çdo natë i lutem Zotit” i tha Bukuria gazetarit të AFP, që ...Full Article

Trump akoma pa qëndrim konkret karshi Rusisë

Mbështetja me hezitim e Presidentit Donald Trump për sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, si dhe komentet e bëra prej tij, janë interpretuar në Moskë si një pikë kthese për përmirësimin e marrëdhënieve mes të dy vendeve. Megjithë apatinë e Presidentit për çështjen e ndërhyrjes së Kremlinit në zgjedhjet amerikane, ashpërsimi i marrëdhënies, i shoqëruar me lavdërimet për Presidentin Putin, ngrenë pikëpyetjen se cila është në të vërtetë politika ...Full Article

Ikën oksigjeni, vdesin 60 fëmijë

Indi – Të paktën 60 fëmijë kanë vdekur në një spital publik në veri të Indisë, thonë zyrtarët. Dyshohet se atyre iu ishte ndërprerë furnizimi me oksigjen për shkak të mos pagesave. Zyrtarët në shtetin indian, Uttar Pradesh, e kanë pranuar se furnizimi me oksigjen ishte ndërprerë, por kanë thënë se ky nuk ishte shkaktari i vdekjeve të fëmijëve, transmeton Express. Shumica e viktimave po trajtoheshin për encefalitet. Vdekjet ...Full Article

Ish-zyrtari i Pentagonit: Korenë e Veriut e shfarosim për 30 minuta

Uashingtoni dhe Pheniani janë mes një gare për pozicionimin e tyre, sipas ish-zyrtarit të Pentagonit, Majkëll Maluf. SHBA-ja po luan rolin e policit të mirë dhe të keq dhe po i dërgon sinjale Pekinit që të kalojë në krahun e tyre për të edukuar këtë fëmijë të pabindur. Maluf thotë se pavarësisht kërcënimeve të ndërsjella, jemi ende larg një konflikti të armatosur. “Retorika që përdor Trump është nga natyra ...Full Article

Trump – Putin/ Faleminderit që largove diplomatët, do kursejmë dollarë

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka falenderuar homologun e tij rus, Vladimir Putin, që ka larguar diplomatët amerikanë nga Rusia. Rusia e morri këtë vendim si shenjë hakmarrje kundër sanksioneve të reja ekonomike që SHBA-të i vendosën së fundmi, transmeton portali arbresh.info “Unë dua ta falenderoj atë, sepse ne po përpiqemi që të ulim listën e pagave dhe i jam shumë mirënjohës që largoi një numër të madh njerëzish, ...Full Article

Evakuohen 2300 persona para shpërthimit të bombave

Gjermani – Ekspertët çaktivizuan sot me sukses bombat e Luftës së Dytë Botërore, të zbuluara gjatë punimeve të ndërtimit në qytetet gjermane të Dyseldorfit dhe Dortmundit. Sipas këshillit të qytetit, janë prekur rreth 2300 persona, ndërsa një zëdhënës tha dje se 4400 persona të tjerë janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi, raporton DPA. Rreth 80 azilkërkues një shtëpie të kujdesit duhet të transferoheshin në mjedise të tjera, si pjesë e ...Full Article

Gorbaçov/ Trump dhe Putin të gjejnë gjuhën e përbashkët

Ish-presidenti dhe udhëheqësi i fundit i Bashkimit Sovjetik, Mihail Gorbaçov, deklaroi se lideri amerikan, Donald Trump dhe ai rus, Vladimir Putin duhet të gjejnë konsensusin sa nuk është vonë. ”Rekomandimi im për dy liderët është që mos krijojnë panik dhe të mos frikësojnë njëri-tjetrin”, theksoi Gorbaçov për AA. Ai foli për tensionet diplomatike mes SHBA-së dhe Rusisë që kohët e fundit kanë njohur sërish rritje. “Në periudhën kur erdha ...Full Article

Vdekja e Milosheviç/ Gjykata e Hagës merr masë të pazakontë parandaluese

Frika se mos një tjetër i pandehur vdes në paraburgim para marrjes së një vendimi përfundimtar, siç ndodhi në rastin e Sllobodan Millosheviqit, e ka bërë Gjykatën e Hagës të marrë masa të pazakonta parandaluese. Mekanizmi i OKB-së për Gjykatat Penale Ndërkombëtare, MICT, në Hagë, miratoi një zgjidhje të pazakontë muajin e kaluar për ndoshta problemin më të vazhdueshëm në dy dekadat e fundit të ekzistencës së gjykatës. Zgjidhja ...Full Article

Planifikohet mbyllja e televizionit Al Jazeera

Izrael – Njoftohet se qeveria të dielën se parashikon të mbyllë zyrën e kanalit informativ katariot Al Jazeera, i cili akuzohet nga autoritetet për “nxitje” të dhunës, deklaroi Ministria e Komunikacionit. Izraeli e akuzon prej vitesh televizionin Al Jazeera për njëanshmëri në pasqyrimin e konfliktit kundër palestinezëve. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi në fund të korrikut se kërkonte ta dëbonte televizionin Al Jazeera i akuzuar për nxitje të tensioneve në afërsi të vendeve të shenjta të Jeruzalemit. Ministria ...Full Article

Pranga 4 shqiptarëve, kapen me 1 kg kokainë dhe 4 kg hashash

Itali – Policia italiane ka ekzekutuar një operacion antidrogë në qytetin e Riminit duke vënë nën pranga 4 shqiptarë, 3 prej të cilëve pa leje të rregullt qëndrimi në Itali. Gjatë operacionit u sekuestruan 4 kg marijuanë, 1 kg kokainë e 2300 euro të përfituara nga shitja e dozave të drogës. 2 prej trafikantëve shqiptarë u arrestuan në flagrancë ndërsa po shisnin drogë në një nga rrugët e Riminit. ...Full Article
Page 20 of 158« First...10...1819202122...304050...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365