|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Bota

Në pranga petagogu shqiptar, lidhje të forta terrorizmi me ISIS

Malajzi – Një shqiptar 35-vjeçar për të cilin mediat e huaja shkruajnë se është pedagog në një universitet publik në Shqipëri, është arrestuar në Malajzi pasi akuzohet se ka lidhje me grupin terrorist ISIS në Siri dhe në Irak. Ai u vë në pranga në kuadër të një aksioni të gjerë të ndërmarrë në Malajzi, ku ranë në pranga 8 persona gjithsej. Emri i tij nuk bëhet i ditur. ...Full Article

Politikani rus: Koreja Veriut shumë shpejt do të sulmojë SHBA-në

Një politikan rus thotë se ka parë një raketë të Koresë së Veriut që mund të arrijë në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara dhe se Peniani planifikon të testojë një raketë me rreze të gjatë veprimi “në të ardhmen e afërt”. Anton Morozov i tha agjencisë së lajmeve ruse RIA Novost se ai dhe dy kolegë kishin vizituar Korenë e Veriut, ku kishin parë llogaritjet e saj, që tregonin ...Full Article

Trump: Irani nuk po i përmbahet marrëveshjes bërthamore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se Irani nuk po e përmbushë marrëveshjen bërthamore me fuqitë botërore, një vlerësim që pasoi nga raportimet e mediave botërore se Trump po synon të deçertifikojë marrëveshjen e vitit 2015. Trump e bëri këtë deklaratë gjatë një takimi me krerët ushtarakë në Shtëpinë e Bardhë, vetëm 10 ditë përpara afatit për të vendosur nëse do të vërtetonte se Irani është në ...Full Article

Njihuni me kartelin “Cali” që trashëguan Eskobarin dhe furnizuan 90 për qind të tregut të drogës në botë

Pablo Eskobar, është vrarë më 2 dhjetor 1993, por reputacioni i tij ekziston edhe sot e kësaj dite. Por, megjithëse për një kohë të gjatë ka “udhëhequr” nëntokën kolumbiane, ai nuk ishte i vetmi “lojtar”. Dhe kur themi se kishte edhe të tjerë, gjithsesi, duhet të themi se bëhet fjalë për grupin “Cali Cartel”. Shefat e kartelit rival Cali, nga qyteti me të njëjtin emër në jugperëndim të Medeljin, ...Full Article

Politikani akuzohet për korrupsion, protestuesit e presin me pranga

Rumani – Kreu i partisë Social Demokrate në Rumani, Liviu Dragnea, i cili është në gjyq i akuzuar për korrupsion, u prit me pranga nga protestuesit në Bukuresht. Liviu Dragnea u përball me një protestë të pazakontë të martën pasdite kur një grup aktivistësh i tundën pranga ndërsa ai mbërriti në Gjykatën e Lartë për një gjyq ku akuzohet se ka nxitur abuzim me detyrën dhe falsifikim. Ish-gruaja e ...Full Article

27 vjet Gjermani e bashkuar

Gjermania sot shënon 27-vjetorin i thyerjes së murit të Berlinit dhe ribashkimin e territorit gjerman. Gjermania që nga viti 1945, kur u detyrua të paranojë dorëzimin përball fuqive perëndimore, u nda në dy pjesë, në Gjermaninë Perëndimore që kontrollohej nga ShBA-të dhe aleatët e saj dhe në Gjermaninë Lindore që kontrollohej nga Bashkimi Sovjetik. Derisa Gjermania Perëndimore kishte njohur një zhvillim të hovshëm të ekonomisë, ajo Lindore kishte mbetur ...Full Article

ISIS: Vrasësi i 50 personave në Las Vegas ishte ushtar i yni

Shteti Islamik (ISIS) e ka marrë përgjegjësinë për sulmin me të shtëna që la të vdekur të paktën 50 persona dhe mbi 400 të tjerë të plagosur në Las Vegas. Në një komunikatë të publikuar në agjencinë propaganduese të grupit “Amaq”, ISIS pohoi se sulmuesi ishte ushtar i Shtetit Islamik, raporton Independent, përcjell Express. Grupi terrorsit ka pohuar se Paddock u konvertua në islam pak ditë para sulmit. Ndërkohë, ...Full Article

Referendumi katalanas: Rreth 90 për qind i kanë thënë “PO” pavarësisë

Katalonia ka votuar me shumicë dërrmuese për pavarësinë nga Spanja, me rreth 90 për qind të mbi dy milionë votave të numëruara kanë thënë “Po”, ka thënë qeveria rajonale. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Barcelona thotë se rreth 2.26 milionë njerëz kanë votuar në referendumin e ndaluar, pavarësisht përpjekjeve të dhunshme të Gardës Civile për t’i ndaluar ato. Kjo përfaqëson një pjesëmarrje prej rreth 42.3 për qind të elektoratit ...Full Article

Koreja e Veriut do hakmerret ndaj SHBA-së

Koreja e Veriut duket se po përgatit një lansim të ri të raketave – ndërsa regjimi zotohet të “hakmirren” kundër SHBA-së. SHBA-të kërkuan aeroplanin e zbulimit të raketave të Cobra Ball gjatë natës së kaluar, lidhur me frikën se regjimi i Kim Jong-un ishte gati të lëshonte një raketë bërthamore në Paqësor. Regjimi komunist ka lëshuar një deklaratë që akuzon Amerikën për fluturimet e saj mbi Gadishullin Korean – ...Full Article

Katalunja e pavarur, avantazhet dhe disavantazhet ekonomike për rajonin

Katalunja është një rajon i pasur krahasuar me të tjerët në Spanjë. Nëse Katalunja do të jetë e pavarur, ajo mund të krijojë probleme ekonomike jo vetëm për Spanjën, por edhe për vet rajonin. Një e pesta e rendimentit ekonomik të të gjithë vendit realizohet në Katalunjë. Shumë koncerne ndërkombëtare janë vendosur përreth Barcelonës. Ka shumë sipërmarrës katalunjas që janë kundër pavarësisë, por jo të gjithë. Joan Canadell ka ...Full Article
Page 3 of 14712345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365