|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

Sekuestrohen 2,4 ton kokainë

Spanjë – Policia spanjolle njoftoi sot konfiskimin, në fillim të majit, të 2,4 tonëve kokainë, në bordin e një anijeje peshkimi venezueliane dhe arrestimin e shtatë shtetasve venezuelianë, gjatë një operacioni të kryer me Portugalinë, SHBA dhe Britaninë e Madhe. Po të njëjtën ditë, qeveria spanjolle bëri të ditur arrestimin në Spanjë të katër narkotrafikantëve të dyshuar, në lidhje me zbulimin të enjten në ujërat ekuadoriane të më shumë ...Full Article

Presidenti i ri/ Zonja e parë merr kostumin me qera

Teksa sytë e shumtë, aparatet fotografikë e kamerat e shoqëronin presidentin e ri Emmanuel Macron drejt ceremonisë zyrtare të betimit , Brigitte u shfaq mjaft elegante me një kostum blu pastel, me xhaketë me dopio kopsa, çantë dhe këpucë gri të familjes së koloreve pastel. Kosto e veshjes ka çuditur hamendësimet dhe komentuesit kureshtarë. Brigitte u vesh me një kostum të marrë me qira në shtëpinë e modës “Louis ...Full Article

Luftëtarët e ISIS-it po kthehen në Ballkan

Luftëtarë të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak janë duke u kthyer sërish në Ballkan, ka thënë Presidenti i Parlamentit Evropian Antonio Tajani. Tajani, i cili ka qëndruar në një vizitë zyrtare në Gorica të Sllovenisë ka ngritur alarmin rreth ardhjes në Evropë të luftëtarëve të ISIS-it. Politikani italian ka përmendur edhe arrestimin e tre kosovarëve në Venecia disa javë më parë, raporton mediumi italian “Il Sole 24 Ore”. ...Full Article

Chomsky – Ja rreziku më i madh për njerëzimin! (video)

Partia Republikane amerikane është “organizata më e rrezikshme në historinë e njerëzimit”, ka thënë për BBC gjuhëtari dhe filozofi amerikan me famë botërore – shpeshherë edhe me qëndrime kontroverse – Noam Chomsky. “Kjo tingëllon e frikshme dhe deklarata është e frikshme. Por, ajo që them është e vërtetë. Deklarata është e pashembullt, por është e vërteta”, ka thënë ai, transmeton Telegrafi. Në këtë intervistë ai pyetet nëse republikanët amerikanë ...Full Article

KE nuk i toleron kërcënimet ndaj ambasadores Vlahutin

Komisioni Evropian ka reaguar pas kërcënimeve të bëra në adresë të ambasadores së BE-së në Shqipëri, Romana Vlahutin. Dy ditë më parë gazetari Kastriot Myftaraj në një shkrim bëri thirrje për vrasjen e ambasadores së BE-së, kroates Vlahutin, duke e etiketuar atë edhe si “Kurva e Pantovçakut”, shkruan sot Koha Ditore. Komisioni Evropian në një reagim deklaroi se nuk do të tolerojë kërcënime për të frikësuar drejtuesen e BE-së ...Full Article

Drogë e prostituta/ Arrestohen 16 shqiptarë

Itali – Policia italiane goditi një organizatë kriminale që merrej me trafikun e drogës e prostitutave, në përbërje të të cilit kishte edhe shqiptare. Në pranga ranë 27 persona, por sipas mediave italiane nën hetim si anëtarë të kësaj organizate janë 40 persona. Mes tyre 16 janë shqiptare, shumica italiane, por në përbërje ka edhe shtetas afrikanë. Veç trafikut të drogës dhe shfrytëzimit të prostitucionit, grupi merrej edhe me rrëmbime, vrasje ...Full Article

Mos udhëtoni drejt Italisë këtë muaj. Ja pse

Prej mesnatës së datës 10 maj e deri në mesnatën e 30 majit, Italia ka vendosur të pezullojë Traktatin Shengen e të rivendosë kontrollin e policisë në kufijtë e brendshëm, tokësor, detar e ajror. Me urdhër të Ministrisë së Brendshme të dekretuar më 06/04/2017 e për të garantuar sigurinë në zhvillimin e rregullt të punimeve të Samitit të vendeve G7 që do të zhvillohet më 11-13 maj në qytetin e Barit e ...Full Article

Reagimi i top diplomatit rus kur e kupton se është shkarkuar Drejtori i FBI-së (Video)

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, ka dhënë një përgjigje shumë befasuese kur është pyetur sot në Uashington rreth shkarkimit të drejtorit të FBI-së, James Comey. Trump e shkarkoi mbrëmë Comey-in duke thënë se gati të gjithë në Uashington kanë qenë të pakënaqur me të, transmeton Express. Vendimi i Trump i ka befasuar të gjithë përfshirë dhe Lavrovin, i cili është në një vizitë dyditore në SHBA. Kur ...Full Article

Uji në plazh kthehet pas 33 vjetësh

Një plazh në Irlandë, kishte pothuajse më shumë se 33 vjet që ishte zhdukur. Në vitin 1984 disa stuhi shkatërruan plazhin e Archill-it duke mos lënë asgjë përveçse disa shkëmbinjve dhe pellgjeve të vogla me ujë. Pikërisht në pashkët e këtij viti drejtori i turizmit, të zonës së Achill-it kishte raportuar, për qindra ton rërë e artë, depozituar në ato brigje. “Zona bregdetare asokohe ishte prekur tërësisht nga stuhitë ...Full Article

A do të ketë sulm të madh në Lindjen e Mesme?

Irani ka paralajmëruar Pakistanin se do të sulmojë bazën e militantëve brenda shtetit fqinj nëse Islamabadi nuk do të përballet me kryengritësit sunitë të cilët po kryejnë sulme ndërkufitare. Media shtetërore ka e Pakistanit ka cituar shefin e Shtabit të Ushtrise, Mohammed Hossein Bagheri i cili ka thënë më 8 maj, Teherani pret që “zyrtarët pakistanezë të kontrollojnë kufijtë, të arrestojnë terroristët dhe të mbyllin bazat e tyre”. “Në rast ...Full Article
Page 30 of 158« First...1020...2829303132...405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365