|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Bota

Kim Jong/ Jeta misterioze e gruas së tij

Pak detaje dihen për Ri Sol-ju, gruan që në vitin 2012 u identifikua si bashkëshortja e diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Zonja Ri mendohet të jetë tani 28 vjeçe dhe nënë e tre fëmijëve, sipas raporteve të inteligjencës së Koresë së Jugut. Megjithatë, qeveria e fshehtë e mbretërisë së vetmisë nuk e ka konfirmuar këtë informacion. Zonja Ri nuk shfaqet shumë shpesh në publik. Ajo zakonisht shihet ...Full Article

Putin udhëton për Ankara të takojë Erdoganin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të takojë sot në Ankara homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, për bisedime që do të prekin çështjen e Sirisë dhe të Irakut. Zyra e Erdoganit tha se dy liderët “do të diskutojnë marrëdhëniet dypalëshe, ashtu si edhe çështjet rajonale dhe ndërkombëtare”. Turqia e ka dënuar referendumin e kurdëve të Irakut për pavarësi, që është mbajtur këtë javë, ndërsa liderin kurd, Masud Barzani, e ...Full Article

Shqiptari dhe çifti italian trafikonin drogë në Milano

Itali – Policia italiane zbulon të tjera detaje për çiftin italian dhe shqiptarin të cilët u kapën me lëndë narkotike në Milano të Italisë. Sipas mediave italiane shqiptari i arrestuar është Eduart Nexhipi, 37 vjeç, dhe çifti italian Gianluca Catania 34 vjeç dhe bashkëshortja e tij Valentina R 27 vjeç. Çifti është kapur me 11.7 kg marijuanë dhe 19.900 euro, ndërsa shqiptari me 2 kg kokainë dhe 11 mijë ...Full Article

Dunford – Ukrainës duhet dhënë armatim vdekjeprurës për mbrojtje

Shefi i Shtatmadhorisë së ushtrisë amerikane, Joseph Dunford, tha mbrëmë se rekomandon që Shtëpia e Bardhë ta ndihmojë Ukrainën me armatim mbrojtës vdekjeprurës, në mënyrë që ajo të jetë në gjendje që më mirë ta mbrojë veten, kundër çfarëdo avancimi të mundshëm të ardhshëm të Rusisë në këtë vend. Gjenerali Dunford, mëtutje, në dëshminë e tij në Komitetin e Shërbimeve të armatosura të Senatit të Shteteve të Bashkuara, tha ...Full Article

Pesë broçkulla që nuk duhen besuar për Korenë e Veriut

Koreja e Veriut është një vend, në qendër të vëmendjes së medias botërore për shkak të testeve bërthamore dhe raketave me të cilat diktatori Kim Jong-un kërcënon stabilitetin e zonës. Regjimi i Penianit është veçanërisht i mbyllur për pjesën tjetër të botës. Është shumë e vështirë për të marrë lajme të besueshme nga brenda dhe, për pasojë, kjo ka inkurajuar përhapjen e broçkullave në lidhje me të. Më poshtë, ...Full Article

Misioni i vështirë i Merkelit: Gruaja më e fortë në botë kancelare për herë të katërt

Deri tash i mbrojtur nga ekstremizmi dhe populizmi i djathtë, vendi më i fuqishëm i Bashkimit Evropian me këto zgjedhje parlamentare ka treguar se nuk mund të mbetet ishull i stabilitetit në një botë që po ndryshon në mënyrë dramatike. Pavarësisht papunësisë së ulët, pavarësisht rritjes së qëndrueshme ekonomike, pavarësisht suficitit buxhetor, pavarësisht stabilitetit pothuajse të bezdisshëm… Gjermania të dielën u bë një nga shtetet e BE-së ku ekstremistët ...Full Article

Mbyllen votimet, Exit Poll – Merkel fiton

Gjermani – Është mbyllur procesi i votimit në Gjermani ku 61.5 milion qytetarë kanë hedhur votën për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre në Bundestag. Exit Pollet tregojnë se partia CDU e kancelares Angela Merkel është në avantazh kundrejt rivalit të saj, partnerit të koalicionit aktual qeverisës, SDP. Sipas Exit Poll: CDU/CSU: 32.5% SPD: 20% AfD: 13.5% FDP: 10.5$ Grune: 9.5% Die Linke: 9% Të tjera: 4.9%Full Article

SHBA – Turqi, konfirmohet miqësia

Marrëdhëniet mes ShBA-ve dhe Turqisë janë më të afërta se kurrë. Presidenti Erdogan është një mik i imi, citohet të jetë shprehur presidenti amerikan, Donald Trump, pas një takimi me homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Neë York. Sipas Trumpit, Erdogan duhet vlerësuar sepse është në drejtim të një vendi që ndodhet në një zonë ...Full Article

Durimi është sekreti i suksesit të Merkelit

Unioni kristiandemokrat në Gjermani nxori armët e rënda këtë javë, në prag të zgjedhjeve të së dielës: një fotografi bardhezi e Angela Merkelit kur ishte fëmijë dhe shënimi: “Për një Gjermani ku cilido mund të bëhet ç’të dojë”. Duke marrë parasysh që vajza në fotografi u rrit në Gjermaninë Lindore komuniste, për t’u bërë më pas një prej udhëheqëseve më të fuqishme të botës, mesazhi është i vetëkuptueshëm. Gruaja ...Full Article

Kryeministri pakistanez kritikon politikën e SHBA

Kryeministri i ri pakistanez, Shahid Khaqan Abbasi, në adresimin e tij të parë në Kombet e Bashkuara, ka refuzuar strategjinë e re të luftës së SHBA-së në shtetin fqinjë, Afganistan, derisa ka lavdëruar Kinën për rolin në rritjen e ekonomike, në rajon. “Parajsa e sigurt e talebanëve”, siç e quajtën SHBA-të, “ nuk është në Pakistan, por në territorin e kontrolluar nga talebanët, në Afganistan”, ka thënë Abbasi, ku ...Full Article
Page 4 of 14712345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365