|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

Siguria e gazetarëve në axhentën e OKB-së

Përfaqësuesit më të lartë të dy organizatave më të njohura botërore për mbrojtjen e të drejtave dhe të punës së gazetarëve, Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Organizatës “Korrespondentët pa Kufij”, Christophe Deloire dhe Drejtori Ekzekutiv i “Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve”, Joel Simon janë takuar javën që kaloi me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres për të biseduar mbi sigurinë e gazetarëve anë e mbanë botës. ...Full Article

ISIS pajis dhe qentë me bomba për sulme kamikaze

Pamje tronditëse janë publikuar ditëve të fundit. Terroristët e ISIS’it e kanë pajisur një qen me një jelek të vogël shpërthyes. Bomba ishte bërë nga disa shishe të lidhura me disa tela elektrikë të cilat ishin vendosur mbi kurrizin e tij. Sipas tyre pajisja është projektuar për të vrarë apo plagosur deri në katër persona. Në video dallohen tre persona që pasi kanë ‘instaluar’ bombën në kurrizin e qenit, ...Full Article

Pamjet e fundit të ISIS-it (video)

CCN ka raportuar ekskluzivisht se gazetari Arwa Damon dhe fotoreporteri Brice Laine kanë arritur që të paraqesin pamje nga zhvillimet e fundit që po bëhen ISIS. Për më tepër shikoni pamjet duke klikuar KËTUFull Article

136 diplomat turq kërkojnë azil në Gjermani

Rreth 136 diplomatë turq kanë kërkuar azil në Gjermani, që prej trazirave të korrikut të vitit të kaluar. Mediat gjermane raportojnë se kjo shifër është shtrirë në periudhën nga gushti i 2016 në janar të 2017 dhe se Ministria e Brendshme gjermane nuk ka identifikuar 136 turqit që kanë kërkuar azil, të cilët nuk janë vetëm diplomatë, por edhe familjarë të tyre, si bashkëshortet e fëmijët që mbajnë pasaporta ...Full Article

Policia italiane plumb në kokë shqiptarit

Mediat lokale italiane informojnë se një 30 vjeçar shqiptar ndodhet në gjendje kome pasi është qëlluar me plumb në kokë nga forcat italiane të rendit. Ngjarja ka ndodhur gjatë mbrëmjes të së premtes 24 shkurt, në komunën Monte San Giusto në provincën e Maceratës. Sipas informacioneve të punonjësve të policisë 30 vjeçari po udhëtonte me një makinë tip Fiat Bravo të vjedhur, kur është ndaluar nga forcat e rendit. ...Full Article

Rritja ekonomike për vendet e G7, Gjermania thyen pritshmëritë

Edhe pse nuk pritej nga ekspertët e ekonomisë botërore dhe nga parashikimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Gjermania ka parakaluar Britaninë e Madhe si vendi me ekonominë me rritjen më të shpejtë në mesin e shteteve brenda grupit G7, ku bëjnë pjesë edhe Kanadaja, Italia, Franca, Japonia, e Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan “The Guardian”. Gjatë vitit 2016, ekonomia gjermane shënoi rritje me 1.9 përqind, duke e zhvendosur Britaninë ...Full Article

Ja substanca me të cilën u helmua vëllai i Kim Jong

Substanca kimike e përdorur në vrasjen e gjysmë-vëllait të liderit të Koresë së Veriut është identifikuar si një “agjent nervor”, tha policia e Malajzisë. Kim Jong-nam u helmua në aeroportin e Kuala Lumpur pasi dy gra i vendosën një toksina në fytyrën e tij. “VX Agjent nerve” është gjetur në fytyrën e tij dhe është klasifikuar si një nga armët e shkatërrimit në masë nga ana e Kombeve të ...Full Article

5 shqiptarë në pranga për prostitucion dhe drogë

Itali – Policia italiane në Torino ka arrestuar 8 persona mes të cilëve 5 shqiptarë, nën akuzën e trafikut të drogës dhe shfrytëzimit të prostitucionit. Gjatë hetimeve kishin përfunduar në pranga 5 persona dhe janë sekuestruar 3 kilogramë marijuanë, një pistoletë gjysëmautomatike dhe 41 mijë euro cash. Kreu i organizatës që ishte në arrest shtëpie, akuzohet dhe për arratisje. Grupi drejtonte një trafik droge dhe shfrytëzonte 7 vajza, katër ...Full Article

Kërkohet rishikimi i Marrëveshjes Schengen

Franca dhe Gjermania i kanë kërkuar ditën e sotme Komisionit Evropian rishikimin e kodit Schengen. Të dyja vendet, anëtare të Bashkimit Evropian, nëpërmjet një letre publike të drejtuar mediave, e  kanë argumentuar kërkesën e tyre me shtimin e kërcënime terroriste që kërcënojnë rendin publik dhe sigurinë e brendshme. “Kërcënimi i vazhdueshëm terrorist dhe efikasiteti i kontrolleve aktuale në kufijtë e brendshëm tregojnë domosdoshmërinë për rishikimin të Kodit të Kufijve ...Full Article

Juncker: Për Ballkanin keq që në Washington flitet kundër BE-së

Në takimet që zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka pasur në Bruksel, me krerët e Bashkimit Evropian, është përmendur edhe Ballkani Perëndimor, shkruan sot Koha Ditore. Këtë e ka lënë të kuptohet presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, i cili i ka thënë një grupi të gazetarëve në Bruksel se për vendet e Ballkanit Perëndimor nuk është mirë që “disa persona në Administratën amerikane”, siç është shprehur ai, lënë ...Full Article
Page 40 of 158« First...102030...3839404142...506070...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365