|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

7 fjalët që Administrata Trump nuk duhet t’i përmend

Sipas Washington Postit, funksionarët e qendrës për kontrollin e sëmundjeve dhe parandalimin – një organizëm i rëndësishëm i shëndetit publik amerikan – kanë marrë një kërkesë nga qeveria të mos përdorin shtatë fjalë në dokumente zyrtare për miratimin e bilancit të ardhshëm vjetor. Termat e ndaluar janë: vulnerable, entitlement, diversity, transgender, fetus, evidence-based e science-based (vulnerabël, e drejtë, diversitet, transgjinor, fetus, bazuar në fakte, bazuar në shkencë). Ky lajm ...Full Article

Tensioni në Koren e Veriut, Rusia aktivizon 3 radarë

Rusia ka aktivizuar tre stacione të radarëve për paralajmërim të hershëm, ashtu që të identifikojë sulmet me raketa afër kufirit juglindor, duke përfshirë kufirin e saj me Korenë Veriore. Testimet e vazhdueshme të Phenianit kanë rritur frikën për ndonjë konflikt të mundshëm. Zëvendëskomandanti për forcat ajrore ruse, Aleksandr Golovko, ka njoftuar se “për herë të parë në histori”, detektorët e raketave, Voronezh kanë filluar punën e tyre në rajonet, ...Full Article

OKB: Asambleja e Përgjithshme e miratoi rezolutën për Krimenë

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e ka miratuar një rezolutë me të cilën dënohet shkelja e të drejtave të njeriut në Krime. Ky dokument, i iniciuar nga Ukraina dhe më tepër se 30 vende të tjera, është mbështetur nga 70 shtete. Kundër votuan 26 vende, përfshirë Rusinë, Bjellorusinë, Kazakistanin dhe Kinën, ndërsa afro 76 vende abstenuan nga votimi. Me këtë rezolutë dënohet okupimi i Krimesë së Ukrainës ...Full Article

Trump: “partneritet i madh” me Rusinë dhe Kinën

Presidenti amerikan, Donald Trump, mbrëmë e ka paraqitur strategjinë e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, me të cilën merret linjë e fortë ndaj Kinës dhe Rusisë, por tha se Uashingtoni do të synojë “partneritet të madh” me dy këto fuqi “rivale”, derisa i mbron interesat kombëtare amerikane. Në një fjalim me tematikë të gjerë në Uashington, pak kohë pasi Shtëpia e Bardhë e ka publikuar dokumentin e strategjisë, ...Full Article

Putin falenderon Trump, Parandalohet sulmi terrorist

Rusi – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka falënderuar përmes një bisede telefonike homologun e tij amerikan Donald Trump për informacionin që ka ndihmuar në kapjen e terroristëve që planifikonin sulme me bomba në katedralen Kazanjski në Sankt Petersburg dhe vende tjera. “Presidenti rus ka falënderuar kolegun amerikan për informacionin që ka ndarë me ne CIA, me ndihmën e të cilit janë përcjellë, zbuluar dhe arrestuar grupi i terroristëve ...Full Article

Pentagoni me vite ka hulumtuar UFO-t (video)

Siç shkruan New York Times, në buxhetin amerikan të mbrojtjes prej 600 miliardë dollarëve në vit, janë edhe 22 milionë dollarë për Programin për Identifikimin e Kërcënimit të Hapësirës Ajrore. Kjo e dhënë vështirë gjendet, sepse kështu dëshiron Pentagoni. Por, ky program me vite ka hulumtuar raportet për objektet e paidentifikuara (UFO). Programi u drejtua nga oficeri i inteligjencës ushtarake, Luis Elizondo, por Ministria kurrë nuk pranoi se programi ...Full Article

Fshati që u shkatërrua nga një tërmet

Më 16 dhjetor të vitit 1811 fshati i Madridit të Ri, në Missouri, u trondit nga një prej tërmeteve më të fuqishme që kishin njohur ndonjëherë Shtetet e Bashkuara. Kërkime nga sizmologë të shekullit të 20 zbuluan se tërmeti i Madridit të Ri ishte 8 ballë sipas shkallës Rihter. Fshati pothuajse u shkatërrua nga tërmeti, i cili gjithashtu shkaktoi një devijim të përkohshëm të rrjedhjes së lumit Misisipi. Tronditjet ...Full Article

Tri femra e rrëmbejnë dhe e përdhunojnë një 25-vjeçar

Afrika e jugut – Një 25-vjeçar është shtruar në spital pasi dyshohet se është droguar dhe përdhunuar nga tri gra në Afrikën e Jugut. I riu ishte duke bërë autostop në zonën Polokuane, kur tre gra të moshës së mesme, sipas përshkrimit të tij, ndaluan me makinë dhe i ofruan ndihmë që ta shoqëronin. 25-vjeçari hipi në makinë dhe pak pas kësaj thotë se e pa veten nën grykën ...Full Article

Gazetari – E gjeta mamanë 7 javë pasi kishte vdekur

Një gazetar i BBC rrëfeu për hidhërimin e madh që kishte pësuar, kur zbuloi se e ëma e tij kishte vdekur në shtëpi, shtatë javë para se trupi i saj të zbulohej. Sipas The Mirror, Ian Stringer, i cili ka një famë ndërkombëtare foli pasi një hetim e kishte konsideruar vdekjen e nënës së tij, Christine Elizabeth Davies, si të papërcaktuar.   Komentatori sportiv tha se është shumë e ...Full Article

Trump merr goditjen, fiton demokrati Jones

Demokrati, Doug Jones ka arritur fitore në zgjedhjet për Senatin e Shteteve të Bashkuara në shtetin Alabama. Fushata për ulëse në Senat ishte e përshkruar me akuza për keqtrajtim seksual kundër kandidatit republikan, Roy Moore. Agjencia Reuters, mëtutje, raporton se kjo fitore e demokratit Jones paraqet goditje politike kundër presidentin, Donald Trump. Kjo është fitorja e parë e një kandidati demokrat për Senat në shtetin Alabama në 25 vitet ...Full Article
Page 5 of 158« First...34567...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365