|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

Ja autori i sulmit në Stamboll

Policia turke ka publikuar fotografinë e sulmuesit të mundshëm në klubin e natës në Stamboll, në të cilin u vranë 39 persona, kurse 69 mbeten të plagosur në natën e ndërrimit të moteve. Fotografia është marrë nga kamerat në kontrollin e pasaportës, kurse informacionet e fundit thonë se sulmuesi nuk është shtetas turk, transmeton lajmi.net. Mediat theksojnë se caku dhe mënyra e sulmit tregojnë se bëhet fjalë për pjesëtarin ...Full Article

Papa Françesku i shqetësuar: Shoqëritë e sotme janë të ftohta, iu mungon dhembshuria

Papa Françesku ka thënë në fjalimin e tij për Vitin e Ri se shoqëritë janë duke u bërë të ftohta dhe kalkuluese, dhe se atyre iu mungon dhembshuria. Papa ka thënë sot para besimtarëve gjatë meshës në kishën “St. Peter’s Basilica” në Vatikan: “Personat me zemra narcisiste vuajnë nga humbja e lidhjeve që nga lidhin neve, si dhe nga ndjesia e të qenët pjesë e shoqërisë,” transmeton Express. Ai ...Full Article

Zjarr në anije, 23 të vdekur e dhjetra të plagosur

Zyrtarët në Indonezi njoftojnë se të paktën 23 persona kanë vdekur në një zjarr që e kishte kapluar anijen e tyre afër kryeqytetit Jakarta. Anija po barte rreth 100 njerëz nga porti i Jakartas “Muara Angke” për në Tidung, në ishullin turistik, kur u kaplua nga zjarri, transmeton Express. Zyrtari i agjencisë vdendore për fatkeqësi, Seply Madreto, ka thënë për Metro TV se më shumë se 10 persona të ...Full Article

Momenti kur sulmuesi i veshur si babadimër gjuajti me kallashnikov drejtë turmës në Stamboll, 35 të vdekur (video)

Turqi – Së paku 35 persona kane mbetur të vdekur dhe 40 të tjerë të plagosur kur një sulmues ka hapur zjarr në një klub nate ne Stamboll ku po festohej Viti i Ri. Sulmuesi fillimisht ka qëlluar një polic dhe një person civil derisa ka hyrë në klub në lagjen Ortakoy të Stambollit, para se të hynte për t’i qëlluar viktimat, shkruan Gazeta Express. Dy burra thuhet se ...Full Article

Obama uron për vitin e ri

Shtëpia e Bardhë e ka publikuar sot video mesazhin javor të presidentit amerikan, Barack Obama, përmes së cilës ai ka folur për dy mandatet e tij si udhëheqës i shtetit më të fuqishëm në botë. “Në kohën kur e përfundojmë një vit dhe shikojmë drejt të ardhmes, dua të shfrytëzojë pak kohë që t’iu falenderojë për gjithçka që keni bërë për të bërë Amerikën më të fuqishme gjatë këtyre ...Full Article

Merkel – Terrorizmi islamik mbetet sfida më e madhe

Terrorizmi islamik është sfida më e madhe që përballet Gjermania. Kështu ka thënë kancelarja Angela Merkel në urimin e saj për qytetarët për Vitin e Ri Duke iu referuar sulmit vdekjeprurës me kamion në Berlin, i cili ndodhi nga një azilkërkues tunizian, ajo tha se i vjen të “pështirë” kur aktet e terrorit janë kryer nga personat që kanë kërkuar mbrojtje, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express. Ajo tha se ...Full Article

Ambasadori rus në Izrael rënd, dyshohet helmimi

Ambasadori rus në Izrael u dërgua sot në orët e mëngjesit në spitalin e Tel Aviv, pasi nuk po ndjehej mirë Ambasasori i Rusisës në Izrael, Aleksandr Shein, u shtrua në spital në Tel Aviv, pasi nuk u ndje mirë pas një darke që e hëngri në restaurant, shkruajnë mediat ruse, transmeton Gazeta Express. Shein u dërgua në njësitin e kujdesit intenziv të spitalit Ichilov. Zëdhënësi i ambasadorit, Alexey ...Full Article

Katër skenarët që mund të nxisin luftën NATO-Rusi më 2017!

Ekspertët e Këshillit amerikan për Marrëdhënie me Jashtë, parashikojnë raporte jo të mira mes Moskës dhe NATO-s gjatë vitit të ardhshëm. Këshilli publikoi raportin e titulluar “Kërcënimet kryesore të vitit 2017”, ku në vendin e parë – me rrezikshmëri më të lartë – është konflikti i mundshëm me Rusinë. Këtë raport dhe mundësinë e një lufte e komentojnë ekspertët rusë të sigurisë, transmeton Telegrafi. 1. AKTIVITETET USHTARAKE NË BALTIK ...Full Article

3 vjet burg se shau Putinin në facebook

Një gjykatë në Kazakistan e ka dënuar një person me tri vjet burg pasi ka postuar komente kundër presidentit të Rusisë, Vlaidmir Putin, në rrjetin Facebook. Prokurorët në qytetin Aktobe dje e kanë shpallur biznesmenin, Sanat Dosov, fajtor për “nxitjen e mospajtimeve sociale” dhe e kanë dënuar atë bazuar në postimet e tij në Facebook, prej muajit korrik të vitit 2014 e deri në mars të vitit 2016. Avokati ...Full Article

Kryeministri i Japonisë para Obamas kërkon falje për Pearl Harbor’in (video)

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, ka vizituar bazën ushtarake detare amerikane në Pearl Harbor, 75 vjet pasi forcat japoneze shkatërruan pjesën më të madhe të saj gjatë një sulmi të befasishëm, raporton BBC. Abe është shoqëruar nga presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, i cili, sikur mysafiri i tij, ka vizituar Pearl Harbor’in për herë të parë, transmeton Gazeta Express. Abe po ashtu është ...Full Article
Page 50 of 158« First...102030...4849505152...607080...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365