|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

Erdogan do blej sistem të përparuar anti-ajror me rreze të gjata nga Rusia

Turqi – Presidenti i Truqisë, Recep Tayyip Erdogan, paralajmëroi se blerja e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia do të finalizohet këtë javë. “Kolegët tanë do të takohen këtë javë për ta përfunduar këtë punë”, tha Erdogan në konferencë të përbashkët shtypi me presidentin rus Vladimir Putin në Ankara. S-400 është sistemi më i përparuar anti-ajror me rreze të gjata i Rusisë dhe mund të mbajë tri lloje ...Full Article

Shpërthim në stacionin e autobusëve në Manhatan

USA – Sipas disa raportimeve ky incident ka ndodhur mëngjesin e së hënës në “Port Authority Bus Terminal” në afërsi të Times Square. Policia në New York kanë deklaruar që janë përgjigjur disa raportimeve për një shpërthim në një stacion të autobusëve në Manhatan, New York. Sipas disa raportimeve ky incident ka ndodhur mëngjesin e së hënës në “Port Authority Bus Terminal” në afërsi të Times Square. Përmes një ...Full Article

Municioni i gjetur nuk ka lidhje me terrorizmin

Gjermani – Policia në Berlin ka thënë se nuk dyshon për ndonjë lidhje me terrorizëm pasi dy çanta me municion janë gjetur afër një tregu të Krishtlindjeve dhe një xhamie në kryeqytetin e Berlinit. Oficerët kanë pranuar thirrje më 10 dhjetor, pasi një banor në zonën Charlottenburg, i ka gjetur çantat. Mediat gjermane kanë thënë se policia ka kërkuar afër zonës, mirëpo nuk ka gjetur tjetër municion. Kur është ...Full Article

Dëbora shkakton kaos në trafik

Gjermani – Shumë motoçiklistë u plagosën të shtunën në gjithë Gjermaninë për shkak të stuhive të borës dhe shirave të acartë që kanë përfshirë të gjithë vendin. Autostrada A3 pranë Dyseldorfit u bllokua sot pjesërisht pasi një kamion humbi drejtimin dhe bllokoi tri korsi, ndërkohë që nuk pati asnjë të plagosur. Stuhitë e borës dhe shirat e acartë përfshinë Gjermaninë dje në mbrëmje. Pranë qytetit lindor të Drezdenit një ...Full Article

Putin – Erdogan, kokë më kokë për situatën në Lindjen e Mesme

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Putin dhe Erdogan planifikojnë të diskutojnë çështjet dypalëshe, përfshirë projektet e përbashkëta të energjisë, si dhe konfliktin në Siri dhe situatën e gjerë në Lindjen e Mesme, tha Kremlini. Reuters citoi burime të ...Full Article

Francezët mbrojnë 5 vjeçarin shqiptar

Francezët në këmbë për të mbrojtur 5-vjeçarin shqiptar. Ledjon është një fëmijë 5 vjeç, i cili prej një viti frekuenton një shkollë në komunën  La Roche-sur-Yon në perëndim të Francës. Ai dhe prindërit jetojnë nën kërcënimin e ekspulsit të menjëhershëm. Më shumë se 80 persona, prindër të fëmijëve të kësaj shkolle, dhe këshilli i Federatës së Prindërve po protestojn në mbështetje të familjes shqiptare, e cila siç shkruan media ...Full Article

Erdogan në Greqi, ja prapaskenat e vizitës

“Qysh në ajër” e kanë kapur mediet greke shkeljen e bërë nga dy avionë ushtarakë “F16” të flotës turke, të cilët kanë shoqëruar “Airbus 320”-në e presidentit Erdogan prej Ankarasë drejt Athinës, duke u futur në hapësirën ajrore të Greqisë mbi ishullin Hios, pa bërë të njohur sipas rregullit planin e fluturimit. Përshtypje të mëdha, para se të zbriste Erdogan në aeroprotin “Eleftherios Venizelos”, kanë shkaktuar valixhet e shumta ...Full Article

Netanyahu – Vendimi i Trump historik

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Ai përshëndeti marrëdhënien e “pazëvendësueshme” të Izraelit me SHBA-të, në reagimin e tij të parë publik pasi administrata e Trump tha se njeh Jerusalemin si kryeqytet dhe do të zhvendosë ambasadën në këtë qytet. Megjithatë, Netanyahu nuk e adresoi drejtpërdrejt këtë veprim, duke vënë ...Full Article

Zbulohet mashtrimi i azilkërkuesve

Suedi – Një hetim në Suedi mbi emigrantët që kërkojnë azil si fëmijë, tregon se 3/4 e atyre që janë kontrolluar, ishin mbi moshën 18 vjeç. Agjencia suedeze e mjekësisë ligjore, kontrolloi moshën e afro 8 mijë personave dhe zbuloi se 6600 ishin 18 ose mbi 18 vjeç. Kontrollet kryhen vetëm në rastet kur ka dyshime për moshën e personit. Fëmijët emigrantë, ka më pak gjasa të kthehen në ...Full Article

Arrestohet profesori shqiptar së bashku me gruan, akuzohen si gylenistë

Turqi – Arrestohet profesori shqiptar me bashkëshorten në Samsun, Ankara nën akuzën e lidhjes me Gylen. Mariglen Debrova nga Cërriku jetonte prej 10 vjetësh së bashku me familjen e tij të re në Ankara ku edhe njoftohet se është arrestuar ditët e fundit. Familja e tij në Cërrik është alarmuar pasi nuk ka mundur të kontaktojë më me Mariglen. Mësohet se çifti është arrestuar në Ankara ndërsa nuk dihet ...Full Article
Page 6 of 158« First...45678...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365