|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

Nëse Hillary Clintoni humbet zgjedhjet, ja shkaku

Nëse Hillary Clintoni do të rrëzohet një hap larg finishit, faji do të jetë i këtij çifti. Huma Abedin, këshilltarja shumë e ngushtë me origjinë indiane, pothuaj një vajzë e adoptuar për Hillary Clintonin. Dhe ish bashkëshorti i saj, Anthony Weiner. Anthony Weiner, “enfant prodige” i politik ës njujorkeze, deri disa vite më parë ishte nisur drejt një karriere brilante. Por nuk e lanë surprizat prej seksomani virtual, skllav ...Full Article

Zviceranët ua kalojnë kosovarëve në trafikimin me qenie njerëzore

Kosova deri vonë ishte vendi me më së shumti trafikantë të qenieve njerëzore sa i përket trafikimit në Zvicër. Por tash këtë vend “nderi” Kosovës ia ka marrë Zvicra, gjegjësisht qytetarët e saj, shkruan “SonntagsZeitung”. Në vjeshtën e vitit 2015 përmes rrugës ballkanike në Evropën perëndimore vinin me mijëra refugjatë. Më shumë se çdo i dhjeti trafikues i dyshuar me këtë rast ishte nga Kosova. Por, sipas një raporti ...Full Article

Historia e zgjedhjeve presidenciale në ShBA – nuk mund ta besoni se me çfarë çudirash janë karakterizuar ato

Slogani më i keq elektoral në historinë e zgjedhjeve presidenciale amerikane i përket Al Smithit, i cili ishte kundër prohibicionit (ndalimit të prodhimit dhe shitjes së pijeve të forta alkoolike). Për të treguar mbështetjen e tij për prodhimin, shpërndarjen dhe shitjen e alkoolit, ai shpalli moton: ”Votoni Al Smithin, dhe ai do t’i bëjë të vërteta ëndrrat tuaja të lagështa”. Zgjedhjet e vetme të “pastra” në historinë amerikane, qenë ...Full Article

Tërmeti i fortë në Italinë Qendrore, shembje ndërtesash

Itali – Një lëkundje e fortë tërmeti është regjistruar sërish në Italinë Qendrore. Zyrtarisht, tërmeti i rënë është me një fuqi prej 6.5 ballësh. Nëse madhësia e këtij lloji konfirmohet, atëherë është më e larta e regjistruar deri më tani në Itali gjatë muajve të fundit. Tërmeti ka rënë në orën 07:41, dhe ka pasur epiqendër zonën pranë Norcias me thellësi 10 km. Mediat italiane raportojnë për shembje ndërtesash. ...Full Article

Putin refuzon kërkesën e ushtrisë ruse për vazhdimin e bombardimeve në Alepo

Rusi – Presidenti rus, Vladimir Putin, nuk e konsideron të përshtatshme aktualisht të rifillojnë sulmet ajrore në Alepo ashtu sikurse kërkon Shtabi i Përgjithshëm rus, dhe e gjykon të nevojshme zgjatjen e pauzës humanitare në këtë qytet sirian, njoftoi sot Kremlini. “Megjithatë, nëse nevojitet, për t’i dhënë fund veprimeve provokuese të grupeve terroriste, Rusia ruan të drejtën për të përdorur çdo mënyrë që ka në dispozicion për të mbështetur ...Full Article

Aeroplani i Mike Pence rrëshqet në New York (video)

Aeroplani në të cilin gjendej kandidati republikan për zv/president, Mike Pence ka rrëshqitur nga pista në Aeroportin LaGuardia në New York.  Askush nuk është lënduar. Përveç Pence në bord gjendeshin edhe stafi i tij, gazetarët e akredituar të fushatës si dhe agjentët shtetërorë. Pence po vinte nga Ohio dhe kishte planifikuar pjesëmarrjen në një tubim zgjedhor në Neë York, që u anulua. Pence dhe të tjerët janë shoqëruar jashtë ...Full Article

Italia gdhihet në panik

Itali – Natë frike e paniku në Italinë Qendrore. Prej mbrëmjes së djeshme e deri në orët e para të mëngjesit mbi 60 lëkundje tërjmeti kanë goditur rajonet e Marche, Umbria e Peruxhia. Tre lëkundjet mjaft të forta tërmeti janë shënuar në ora 19.10 minuta në shkallën 5.4 Richter, në ora 21 18 në shkallën 5.9 e në ora 23.42 minuta në shkallën 4.6 Rihter. Lëkundjet e tërmetit janë ...Full Article

Tërmet edhe më i fortë në Itali

Itali – Një tjetër tërmet i fortë është regjistruar në Itali. Lëkundja sizmike kishte një fuqi prej 6.3 ballësh, më i fortë se tërmeti i mëparshëm. Raportohen për të paktën dy persona të plagosur. Tërmeti ka shkaktuar panik tek banorët në zonën e Perugia-s, të cilët kanë braktisur banesat e tyre. “Për momentin nuk kemi të dhëna për të plagosur apo viktima. Situata më e rëndë paraqitet në Kastelsantanxhelo, ...Full Article

Zbulohet tunel i gjatë droge në kufirin me SHBA-në

Meksikë – Prokurorët në Meksikë thonë se kanë zbuluar një tunel të pajisur me ventilim dhe me ndriçim që kalonte nga qyteti Tijuana drejt Shteteve të Bashkuara. Zyra e prokurorit të përgjithshëm nuk tha nëse tuneli i gjatë prej mbi 500 metrash ka arritur deri në tokën e SHBA-së. Tuneli ka shina me gjasë për të shtyrë vagonët, me siç mendohet, drogë. Është i gjerë rreth 2 metra dhe ...Full Article

Autoritetet gjermane qytetarëve: Mbylluni në shtëpi, mos hapni dyer dhe dritare

Autoritetet në qytetin jugperëndimor në Gjermani, Ludwidshafen, u kanë thënë sot banorëve që të qëndrojnë brenda pas rrjedhjes së amoniakut. Zyrtarët i kanë paralajmëruar njerëz që jetojnë të paktën një kilometër afër një patinazhi që t’i mbajnë të mbyllura dyert dhe dritaret, si dhe të mos dalin jashtë, raporton AP, përcjell Express. Një njoftim në uebsajtin e qytetit njofton se transporti publik, si autobusët dhe trenat kanë ndërruar drejtim. ...Full Article
Page 60 of 158« First...102030...5859606162...708090...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365