|E mërkurë, Janar 24, 2018

Bota

SOS/ Rusia – NATO-s për të luftuar tregtinë afgane të drogës

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov i ka bërë thirrje NATO-s të bashkëpunojë me Moskën për të ndaluar aktivitetin e drogave ilegale që vijnë nga Afganistani. “Ne i bëjmë thirrje përfaqësuesve të NATO-s të kemi qasje të përbashkëta për ndalimin e biznesit të drogës dhe terrorizmit të ardhur nga Afganistani”, deklaroi sot Lavrov gjatë një konference kundër drogës në Moskë, ku morën pjesë edhe anëtarë të parlamentit rus. Sipas ...Full Article

Erdogan: Kush biznes largonë pasurinë kryen “tradhti”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se biznesmenët që përpiqen ta largojnë pasurinë jashtë vendit, kryejnë “tradhti”. Gjatë një raporti në televizion, Erdogan mbrëmë theksoi se “jam i vetëdijshëm se disa biznesmenë po përpiqen t’i dërgojnë pasuritë e tyre jashtë vendit” dhe ka shtuar se i ka bërë thirrje qeverisë “që të mos i autorizojë këto lëvizje, pasi ato janë akte të tradhtisë”. Megjithatë, ai nuk e ...Full Article

Kanadaja heq vizat për 2 shtetet e Ballkanit

Ministria për Shtetësi dhe Migrim e Kanadasë, ka njoftuar se kanë hequr vizat për Qytetarët e Bullgarisë dhe Rumanisë. Pas bisedimeve me delegacionet e nivelit të lartë të të dyja shteteve që nga viti 2014 për heqjen e vizave më në fund u arrit. Vendimi tregon se Qeveria e Kanadasë i ka kushtuar rëndësi marrëdhënieve të saj me dy shtetet si dhe BE-në. Me vendimin e ri rumunët dhe ...Full Article

Sot dita botërore kundër Skllavërisë

Sot është Dita Botërore për Zhdukjen e Varfërisë, e cila ka për qëllim të tërheqë vëmendjen kundër formave moderne të skllavërisë, të tilla si shfrytëzimi seksual, puna e fëmijëve, martesat e detyruara dhe rekrutimi me forcë i fëmijëve për përdorim në konfliktet e armatosura. Kombet e Bashkuara thonë se rreth 21 milionë njerëz në mbarë botën – më shumë se gjysma e tyre gra dhe fëmijë – janë të ...Full Article

Steinmeier krijon ura për formimin e qeverisë

Nё njё rreth tё ngushtё, presidenti u pёrpoq t’i afrojё krerёt e partive CDU, CSU dhe SPD. Por formimi i njё koalicioni me ata qё grinden pas humbjes sё zgjedhjeve nuk ёshtё i lehtё. Kur do tё ketё Gjermania mё nё fund njё qeveri tё re? Kjo pyetje nuk mund tё marrё pёrgjigje tё prerё as pas takimit nё kёshtjellёn Bellevue, presidenca nё Berlin. Presidenti Frank-Walter Steinmeier i ftoi ...Full Article

Vritet studenti shqiptar 21 vjeç në Filadelfia në USA

USA – Një student shqiptar është vrarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Mediat amerikane shkruajnë se Merlos Mukaj, 21 vjeç, u qëllua tri herë në gjoks rreth orës 11:30 minuta, tha policia e Filadelfias. Mukaj vdiq disa minuta më vonë pasi përfundoi në spital. I riu ishte regjistruar si student në një kolegj në New Jersey. “Kolegji Rowan në bashkësinë e Qarkut Gloucester është i pikëlluar për të ...Full Article

Jezu Krishti/ Shkencëtarët zbulojnë diçka të pazakontë

Varri në të cilin mund të jetë varrosur Jezu Krishti daton afro 1.700 vjetësht, kanë zbuluar shkencëtarët. Testet e kryera në mbetjet e një shpelle gëlqerore në Kishën e Varrit të Shenjtë, në Jeruzalem, e datojnë atë rreth vitit 345 , raportoi National Geographic. Dëshmitë e mëparshme kishin mbërritur vetëm në 1000 vjet, në periudhën e Kryqtarëve. Edhe pse është e pamundur të themi përfundimisht nëse varri është vendi ...Full Article

BE skemë për profesionistët e Rinj të Ballkanit Perëndimor

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Këshilli Britanik organizojnë sot ngjarjen e inicimit të Rrethit të II-të të projektit “Skema e BE-së për profesionistët e Rinj të Ballkanit Perëndimor”. Sipas njoftimit për media, objektiva kryesore e projekti është ndërtimi i kapaciteteve profesionale dhe përgatitja e gjeneratës së re të administratorëve publikë dhe politikbërësve në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilët do të jenë përgjegjës për procesin e ...Full Article

Media/ Shqipëria në listën e zezë të parajsës fiskale

Francë – Konfederata ndërkombëtare Oxfam, që ka si synim dhënien fund të padrejtësive që shkaktojnë varfërinë, ka përpiluar një listë me 35 vende të cilat duhet të konsiderohen parajsa fiskale sipas kritereve europiane, pjesë e të cilës është edhe Shqipëria. Publikimi u bë vetëm disa ditë përpara se Komisioni Europian do të zbulojë listën e zezë të parajsave fiskale më 5 dhjetor. Në fund të vitit 2016, ekspertë nga Komisioni ...Full Article

Ja 10 diktatorët më jetëgjat në pushtet

Pas rënies së Robert Mugabes ende mbeten në botë 10 diktatorë që mbajnë pushtetin prej më shumë se dy dekadash. Të gjithë janë presidentë të regjimeve formalisht demokratike, por operojnë si autokrate. Në këtë veçohen kryetari i shtetit si Muda Hassanal Bolkiah, sulltan i Bruneit që prej 50 vitesh. Nuk merren parasysh regjimet si ai i Kubës ose si ai i Koresë së Veriut, ku pushteti është i trashëguar ...Full Article
Page 7 of 158« First...56789...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365