|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Bota

Vritet ‘zëvëndësi’ I Escobar

Ishte konsideruar si “pasardhësi” i Pablo Escobar. Roberto Vargas është vrarë në Kolumbi në përfundim të një operacioni të policisë dhe ushtrisë, të ndihmuara edhe nga helikopterët. “Jeta e Vargas, i njohur ndryshe me pseudonimin “Gavilan” (fajkoi), është shënuar nga gjakderdhja dhe armët”, shkruajnë mediat lokale që raportojnë lajmin. Sipas burimeve, Vargas ishte kthyer në numrin dy të kartelit të Gjirit, më i rëndësishmi në vend e që përveç ...Full Article

Trump duron 1 milion dollarë nga paratë e veta për Texasin

Sekretarja e shtypit në Shtëpinë e Bardhë Sarah Huckabee Sanders ka njoftuar që presidenti Donald Trump do të dhurojë një milion dollarë nga paratë e veta për viktimat e uraganit Harvey në Teksas. Lajmet vijnë vetëm një ditë pasi Sanders tha në një konferencë shtypi që nuk ishte e sigurt për shumën që Trump dhe Zonja e Parë duan të dhurojnë nga fondet personave, transmeton portali arbresh.info Teksasi është ...Full Article

Avionë bombardues amerikanë mbi Korenë e Veriut

Dy ditë pas lëshimit të raketës që kaloi mbi Japoninë, SHBA ka marrë masa ndaj Koresë së Veriut. Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut organizuan një stërvitje ushtarake duke demonstruar fuqinë ajrore. Avionë bombardues amerikanë fluturuan mbi Korenë e Veriut, raporton Reuters. Dy bombarduesit amerikanë u ngritën nga baza ushtarake amerikane në ishullin Guam, territor që Kim Jong ka kërcënuar se do ta sulmojë me raketa. Stërvitja ushtarake ...Full Article

Alarmi/ Koreja e Jugut po planifikon vrasjen e Kim Jong Un

Forcat speciale të Koresë së Jugut kanë plane konkrete për të vrarë diktatorin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, dhe zyrtarët e tij kryesorë, nëse diktatori koreano-verior nis një luftë, bëjnë të ditur mediat koreano-jugore. Shefat kryesorë ushtarakë të Seulit i kanë prezantuar presidentit koreano-jugor, Moon Jae-in, disa propozime, që thuhet se përfshijnë edhe dërgimin e vrasësve të trajnuar brenda Koresë së Veriut për të goditur hierarkinë e regjimit ...Full Article

Trump përgatitet për luftë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka qenë mjaft i qartë në përgjigjen e tij ndaj diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong-un. Trump e ka bërë të qartë që çdo përpjekje e Koresë për të trembur botën dhe SHBA-të do të marrë përgjigjen që meriton. Sipas tij të gjitha opsionet janë në tavolinë. “Bota e mori të qartë mesazhin e fundit të Koresë së Veriut: ...Full Article

Çfarë po ndodh me rusët? Në 9 muaj 6 diplomatë të vdekur

Rusi – Seria e pazakonshme e vdekjeve të ambasadorëve rus në botën e jashtme ka vazhduar kur në pishinën e rezidencës së vet në Kartum u gjet i vdekur ambasadori rus në Sudan. Ky është diplomati i gjashtë rus i profilit të lartë i cili vdes befas në vendet e largëta prej zgjedhjeve të kaluara amerikane, shkruan “Independent”, transmeton gazetametro.net. Ministri i jashtëm i Sudanit ka publikuar deklaratën me ...Full Article

Shpërthim ndërtese në SHBA

USA – Një shpërthim ka ndodhur sot në një ndërtesë në qendër të Houstonit, shkruajnë mediat lokale. Pamje nga vendi i ngjarjes shfaqin zjarr duke dal nga dritaret e ndërtesës, transmeton Express. Incidenti ndodhi në zyrat e kompanisë për ndihmë ligjore “Lone Star” në rrugën “Fannin”, raporton ABC 13. Ndërkohë, fotografi të publikuara në rrejtët social tregojnë se zjarrfikësit kanë mbërritur në vend të ngjarjes. Nuk raportohet për viktima ...Full Article

Macron – Erdogan/ Liro gazetarin francez

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i kërkoi sot homologut turk, Recep Tayyip Erdogan, lirimin e menjëhershëm të gazetarit francez Loup Bureau, i burgosur në Turqi që prej 26 korrikut dhe kthimin e tij në Francë, njofton presidenca franceze në një deklaratë për shtyp. “Kreu i shtetit francez, i cili zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin tuk, i kërkoi atij, përve] përmirësimit të kushteve të burgut, kërkesë e plotësuar tashmë, lirimin ...Full Article

Texasi në prag katastrofe, ja çfarë po ndodh (video)

USA – Një person ka vdekur nga zjarri në një shtëpi kur uragani Harvey goditi vendin Rockport në shtetin federal amerikan Teksas. Lajmi është bërë i ditur nga prefekti i Rockport, Charles Wax, i cili nuk ka dhënë informata tjera mbi viktimën. Fuqia e uraganit Harvey, i cili natën e kaluar goditi brigjet e Teksasit, është dobësuar duke rënë në nivelin e stuhisë tropikale, por ai edhe më tej ...Full Article

Merkel – Tuqia jo në BE

Ministri i Jashtëm gjerman tha se Berlini nuk do të lejojë Turqinë të futet në Bashkimin Evropian. Sipas Ministrit të Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, Turqia nuk do të pranohet në Bashkimin Evropian derisa Rexhep Taip Erdogan të jetë i mbështetur në pallatin e tij presidencial, raportoi Press TV. Gabriele shtoi se refuzimi i Turqisë për të hyrë në BE nuk është për shkak se Gjermania nuk dëshiron, por për ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365