|E enjte, Dhjetor 14, 2017

Ekonomi

By pass i Fierit, 3 mil Euro për 1 km, banorët kanë pakënaqësi për dëmshpërblimet

Kanë kaluar katër vjet nga nisja e punimeve për By Passin e Fierit dhe problemet janë akoma të mëdha. Qeveria shqiptare ka çelur garën për ritenderimin e pjesës se mbetur të punimeve, por deri tani nga fondi i përgjithshëm prej 60 mlionë euro, 45 milionë janë shpenzuar Dy herë është bllokuar dhe po kaq herë ka nisur punimet. Ky është by pass i i fierit punimet për të cilin ...Full Article

By-passi Levan – Mbrostar/ Firmat nënkontraktore në protestë

Firmat nënkontraktore që kanë zhvilluar punime në by-passin Mbrostar – Levan kanë disa kohë që nuk janë paguar. Sot paradite ato janë bashkuar dhe kanë zhvilluar protestë në zonën e Vlorës dhe kërkojnë likujdimin e llogarive , ‘pastrimin’  që firma fituese e cila kreu punimet tu bëjë firmave nënkontrakore. Sipas informacioneve që ka marr  alb365 nga firmat nënkonraktore janë afro 40 të tilla që ende nuk janë likujduar nga ...Full Article

Berati, destinacioni turistik edhe në dimër për turistët

Qyteti i Beratit, vazhdon të jetë destinacioni i preferuar i turistëve, ku gjatë periudhës janar-nëntor është vizituar nga 40 605 vendas dhe të huaj. Edhe në stinën e vjeshtës dhe fillimin e stinës së dimrit, qyteti 2400 vjeçar i Beratit i njohur jo vetëm për bukurinë e tij të rrallë, por edhe për mikpritjen, ka zgjuar interesin e turistëve të shumtë që e kanë vizituar. “Megjithëse jemi në fillim ...Full Article

Dëgjesë publike për prezantimin e Buxhetit për vitin 2018

Fier – Për të 6 vitin rradhazi, Bashkia Patos realizon buxhetimin me pjesëmarrje, si një mekanizëm që lejon qytetarët të marrin pjesë në vendimmarrje, si një trajtim i ri që sjell komunitetet lokale më afër procesit të vendimmarrjes lidhur me buxhetin publik e zhvillon një sërë instrumetash të cilat lidhin buxhetin me vendimmarrje, konsultimin publik dhe janë tregues i rëndësishëm performance. Buxheti i Bashkisë Patos ndërtohet me programe, ku ...Full Article

Finanacat rendisin bashkitë, Patosi në vend të 2, Fieri në të 6

Ministria e Financave ka vlerësuar Bashkitë në vend për vitin e kaluar në lidhje me menaxhimin financiar, i cili u bazua në 15 kritere që masin këtë performancë, ku çdo kriter ka 30 pikë. Kriteret e vlerësimit ishin: Dërgimi në kohë i faturave për pagesë në degën e thesarit; Numri i kontratave të anuluara gjatë vitit buxhetor; Numri i urdhër-shpenzimeve të refuzuara nga Thesari; Dorëzimi në kohë i kontratave ...Full Article

Peleshi – Fermerëve/ Marrim përgjegjësitë tona

Ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi ishte sot në fshatin Kafaraj të Fierit, ku një sipërfaqe e konsiderueshme serash janë dëmtuar. Në një takim me fermertë, Peleshi tha se do të marrin përgjegjësitë me sa munden, ndërsa  i premtoi atyre mbështetje. “Puna qe eshtr bere kto dy- tre vjet per kanalet eshte e pakrahasueshme.Nuk po them qe ne kemi arritur te rehabilitojme te gjithe kanalet kulluese apo te bejme te ...Full Article

Ja situata në portet e vendit

Më shumë se 24 orë nga përmbytjet në Shqipëri kjo është panorama e porteve kombëtare INFORMACION PER SITUATEN NE PORTE  PORTI I DURRESIT Situata aktuale ne Port eshte ne kontroll. Ne dispozicion dhe gatishmeri te plote teknike te gjitha mjetet tona, sikurse 2 zjarrfikse, ambulancen, mjetet e renda operacionale etj. Ne gatishmeri te gjithe forcat e sigurise Portuale, ato operacionale, dispecerise si edhe te administrates. Komunikim dhe Bashkpunim non ...Full Article

Ja sa paguajnë shqiptarët për internetin

Shqipëria renditet në vendin e 42 në botë për internetin më të lirë me një çmim mesatar 33.23 dollarë në muaj per paketë interneti me brez të gjerë. Është kjo renditja që ka siguruar vendi ynë në një studim të fundit. Rreth 3351 paketa interneti u regjistruan dhe analizuan nga BRBC Continental dhe Cable.co.uk mes 18 gushtit dhe 12 tetor 2017 nga ku u bë renditja e kostot për ...Full Article

BSH tre monedha të reja në treg për vitin e Skënderbeut

Në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të miratojë emetimin e një serie monedhash përkujtimore me tematikë “550 vjet in memoriam Gjergj-Kastrioti Skënderbeu (1468-2018)”. Seria do të emetohet gjatë vitit 2018 dhe do të përbëhet nga tre monedha, me vlerë emërore 200 Lekë në metal ar, 100 Lekë me metal argjend dhe 50 Lekë në ...Full Article

Gjermani/ Krerët e 9 bashkive në kërkim të investitorëve (fotot)

Krerët e disa prej bashkive të rëndësishme të vendit kanë nisur një vizitë zyrtare 5 ditore në Gjermani, me synim tërheqjen e investimeve në zonat e tyre. Referuar njoftimit nga Shoqata për Autonomi Vendore, janë 9 krerë bashkish të Shqipërisë që do të zhvillojnë takime me kryebashkiakët e Landin të Rinit të Westfalisë Veriore, në Republikën Federale të Gjermanisë. Krerët e disa prej bashkive të rëndësishme të vendit kanë ...Full Article
Page 1 of 7812345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365