|E premte, Janar 19, 2018

Ekonomi

Rusët po blejnë shtëpi në Sarandë

Sarandë – Nga 1 janari deri më sot në Shqipëri kanë ardhur 437 mijë turistë pushues, pa llogaritur vizitorët. I fftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Drejtori i Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Ardit Çollaku, deklaroi dje se shifra 1.5 miliardë euro nga të ardhurat e turizmit gjatë vitit 2016 pritet të rritet për vitin 2017 nga rritja e numrit të turistëve pushues por edhe ...Full Article

Ja dokumentat që duhet të dorëzohen për të fituar statusin si naftëtar dhe ish-naftëtar

Nëpërmjet këtij statusi sigurohet ulja e moshës së pensionit dhe përfitimi i shtesave, por edhe sigurimi i shpërblimeve të caktuara financiare, trajtimeve mjekësore falas brenda dhe jashtë vendit, etj Punonjësit e sektorit të naftës dhe të gazit duhet të bëjnë gati dokumentacionet e duhura për të përfituar statusin si naftëtar dhe ish naftëtar, nëpërmjet të cilit jo vetëm që do mund të sigurojnë të ardhurat shtesë në paga dhe ...Full Article

Foto lajm/ Një tjetër koraçierë vizitonë Sarandën

Sarandë –  Një tjetër koraçierë ka vizituar qytetin bregdetar të Sarandës në mëngjesin e sotëm. Tashmë është krijura një traditë. sarandiotët pohojnë se tashmë Saranda është në dy qytete , në tokë dhe në det. Ardhja e koraçierave me turistë rrit sadopak ekonominë e këtij qyteti. Shikoni fototFull Article

Forbes – ‘Shqipëria, vendi më i lirë në botë për turizëm’

Revista prestigjoze ‘Forbes’ e rendit Shqipërinë si destinacionin më të lirë të botës për vitin 2017. Jo vetëm brigjet, sitet arkeologjike por edhe objektet e komunizmit të kthyera tashëm në art janë disa elementë që tërheqin turistët duke e shndërruar vendin tonë një destinacion të duhur për të pushuar. Sipas revistës amerikane Shqipëria cilësohet si vendi më i përballueshëm në të gjitha zonat ku mbërrin dollari nga Vietnami në ...Full Article

Rehabilitimi i hekurudhës mbi 430 milion euro

E gjithë kosto e rehabilitimit të rrjetit hekurudhor shqiptar i kalon 427 milionë euro. Ministria e Transportit ka në dorë raport vlerësimin ekonomik të rrjetit hekurdhor shqiptar, që përfshin të gjitha linjat ekzistuese, me stacione fundore, Hanin e Hotit në veri, Vlorën në jug dhe Pogradecin në juglindje. Po ashtu janë përfshirë linja Tiranë-Durrës, dhe dy segmentet që përdoren për mallrat, njëra linjë shkon në Ballsh dhe tjetra tek ...Full Article

Adë –Bunacë, fshati i luleshtrydheve

Fier – Renatoja, një njëzet e gjashtëvjeçar nga fshati Adë –Bunacë e do tokën e tij. E ëmbëlson me luleshtrydhe, prej nëntorit  në qershor, për t’ia dorëzuar më pas kulturës së pjeprit. Gjashtë vjet pasi mbaroi shkollën e Mesme, dhe pas një viti në Greqi si emigrant , të gjithë menduan se do të ishte mekaniku dhe bojaxhiu i parë në fshatin e tij, por nuk ndodhi kështu .“Kur ...Full Article

Super prodhim, bostani edhe pse me çmim të ulët mbetet në arë (fotot)

Fier – Fusha e Frakullës në bashkinë Fier këtë vit ka super prodhim në sharqi e pjepër. Tonelata të tëra  tregëtohen cdo ditë drejt tregjeve të vendit, por më shumë drejt Kosovës. Edhe pse sasira të mëdha ikin, përsëri mbeten në arë duke u kalbur pa u tregëtuar. Edhe pse cmimi i tyre me shumicë është 3 lekë të reja përsëri ai mbetet stok në arë . Fermerët e kan ...Full Article

Grafiku/ Sa makina ka Shqipëria për 1 mijë banorë?

Edhe në vitin 2016, Shqipëria pati numrin më të ulët të automjeteve për 1000 banorë në Europë, duke lënë pas vetëm Turqinë. Sipas të dhënave nga Ministria e Transportit, në fund të vitit 2016, numri i automjeteve për 1000 banorë në Shqipëri ishte 138.4. Para nesh janë të gjitha vendet e rajonit. Maqedonia ka mbi 190 automjete për 1000 banorë. Sipas Eurostat (që i referohet vitit 2015) mesatarja e ...Full Article

Eksporet e bujqësisë – 61 mijë ton në gjashtë muaj

Fier – Rriten eksportet e produkteve bujqesore ne Qarkun Fier per kete periudhe te ketij viti duke thyer rekorde nga viti ne vit.Sasia ne total e eksporteve per kete gjashte mujor shkon ne 61 mije tone fruta dhe perime rreth 10 mije ton me shume sa eksporti i te njejtes periudhe i vitit te kaluar. Drejtuesi i sherbimit keshillmor ne drejtorine e bujqesise rajonale Fier Muhamet Baboci eshte shprehur ...Full Article

Urdhri i Ramës/ Stop prokurimeve publike

Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave, kryeministri Edi Rama ka vendosur të pezullojë të gjitha prokurimet publike pa afat duke bllokuar fondet. Ky vendim është vlefshëm si për fondet në dispozicion të njësive të qeverisjes qendrore dhe të autoriteteve kontraktore në varësi të tyre. Në këtë vendim ka edhe një rast ku thuhet se me kërkesë të argumentuar të titullarit të autoritetit kontraktor, për raste të veçanta ...Full Article
Page 10 of 80« First...89101112...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365