|E martë, Janar 23, 2018

Ekonomi

Ja qytetet ku individët kursejnë më shumë

Këto qytet njëherësh kanë më shumë pasuri të vendosur si depozita nëpër bankat e nivelit të dytë, në raport me popullsinë përkatëse. Monitor ka përpunuar të dhënat e Bankës së Shqipërisë për depozitat sipas qarqeve, vetëm të individëve, në raport me popullsinë përkatëse, të publikuar nga INSTAT. Të dhënat e kursimeve janë të disponueshme për Tiranën, Durrësin, Vlorën, Elbasanin, Fierin, Korçën, Shkodrën, Lezhën. Qyteti që kryeson është Tirana. Individët ...Full Article

Ja profesionet që priten të paguhen më shumë këtë vit

Viti 2018 ka nisur me ambicie për këdo. Krahas shëndetit, që është parësor, një punë më e mirë dhe më shumë të ardhura janë natyrshëm në planet e gjithsecilit, që punon e jeton në Shqipëri. Një mision i vështirë, teksa konkurrenca mes bizneseve është rritur, tregjet janë drejt maturimit, konsumi është i dobët, çka ul fitimet e sipërmarrjeve dhe e bën më të vështirë që ata të rrisin pagat ...Full Article

Duhanpirsit/ Nga sot paketën do e blejnë më shtrenjtë

Nga sot, qytetarët do të paguajnë me 7 lekë më shtrenjtë 1 paketë duhan. Ky është vetëm një nga ndryshimet që sjell paketa fiskale 2018. Niko Lera, drejtor i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave thotë se sektori që gëzon më shumë lehtësi fiskale është turizmi, me qëllim zhvillimin e mëtejshëm. Resortet dhe hotelet me 4 dhe 5 yje, për vlerë investimi mbi 8 milionë euro nuk do të ...Full Article

Sheraton/ Kompania mëmë 81 mln € humbje

Humbjet e mëdha duket se kanë qenë arsyeja kryesore që e kanë detyruar grupin Mak Albania, që ka në pronësi Hotel Sheraton, që të merrte vendimin për t’u larguar nga Shqipëria. Sipas bilancit të konsoliduar të Mak Albania, – që përfshin Mak Albania Construction, Chateu Linza, Mak Travel dhe Sheraton Tirana Hotels & Towers, ku aktivitetin kryesor të grupit e ka hoteli, – humbjet e akumuluara në kapital në vite, ...Full Article

Mbyllet amnistia fiskale, falen 144 milionë euro

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka njoftuar përfundimin e 3 muajve të aksionit antiinformalitet. Tatimet kanë bërë të ditur edhe disa nga rezultatet kryesore të aksionit si dhe ecurinë e procesit të faljes fiskale, i cili mbyllet sot. Si rezultat i këtij procesi shuma e detyrimit të falur është 19.7 mld lekë (rreth 144 milionë euro) dhe përdorimi i kredisë për shlyerjen e detyrimeve në nivel principali është në ...Full Article

Shqiptarët ‘braktisin’ Shqipërinë në ndërrimin e viteve

Prej 7 vitesh shqiptarët janë të lirë të udhëtojnë gjatë 365 ditëve të vitit, por nata e Vitit të Ri mbetet më e preferuara për të udhëtuar jashtë vendit. “Pjesa më e madhe preferojnë zonat malore, Maqedoni, Mali Zi, Budva dhe Kolashina janë dy destinacionet më të preferuara. Kryeqytet europiane vazhdojnë të mbeten destinacione të preferuara si Vjena, Praga, Budapesti. Minimumi fillon nga 100-150 euro, hotelet me 5 yje ...Full Article

Shqipëria kap shifrën e 8 miliardë euro borxhe

Stoku i borxhit të jashtëm Shqipërisë, publik dhe privat, ka arritur në gati 8 miliardë euro në gjashtë mujorin e parë të vitit. Banka e Shqipërisë ka bërë një analizë të detajuar mbi borxhin e jashtem bruto të vendit tonë, kur rezulton se në raport me Prodhimin e Brendshëm bruto, borxhi i jashtëm ka rënë me 5 pikë përqindjeje, duke arritur në nivelin 70% të PBB. Qeveria zë peshën ...Full Article

Trefishim i prodhimit agrumeve, çmimet e eksportet në vendnumuro

Një portokall përmban vitamina dhe minerale të shumta. Të pasur veçanërisht me vitaminën C, të cilat rrisin imunitetin ndaj viruseve, ato janë ndër frutat më të konsumuara gjatë stinës së dimrit. Fatmirësisht, Shqipëria bën pjesë në vendet prodhuese të agrumeve, duke qenë se shtrihet në pellgun e vendeve të Mesdheut (rajonet e ngjyrosura me portokalli në hartë janë prodhuese të agrumeve). Për sa i përket prodhimit të agrumeve në Shqipëri, nga të ...Full Article

Ja 100 bizneset me fitimet më të larta në vend

Cilat janë 100 sipërmarrjet me fitime më të larta në vend për vitin 2016. Sektorët që fitojnë më shumë dhe ata që “vuajnë” për t’u kënaqur me pak. Të bësh biznes dhe të fitosh në biznes në Shqipëri, në shumicën e rasteve, duket se është më mirë të kesh fat, sesa aftësi. Fat, në kuptimin që të marrësh një koncesion, të fitosh një tender, të ndërtosh atje ku e ...Full Article

Qiraxhinjtë e ARMO-s që lanë punonjësit trokë

Rafineria e naftës, ARMO prej më shumë se dy javësh ka mbyllur aktivitetin duke lënë pa paguar rrogat e nëntorit të gjithë punonjësit.Kjo nuk është hera e parë sikundër nuk është hera e parë që punonjësit mbeten pa rroga dhe pa sigurime shoqërore që do të thotë shtyrje e moshës për pension. Burimet nga Sindikata e punonjësve pohuan se fillimisht kompania që ka marrë me qira ARMO-n, IRTC (IONIAN ...Full Article
Page 2 of 8012345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365