|E martë, Janar 23, 2018

Ekonomi

Shqipëria në panairin e Hollandës

Hollandë – Shqipëria për herë të parë është pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit në “Vakantiebeurs” Utrecht  (Holandë), që zhvillohet nga data  10-15 Janar. Qëllimi kryesor i këtij panairi është prezantimi i paketave turistike përballë turistëve, në një nga tregjet më të mëdha në botë që udhëtojnë jashtë vendit të tyre, siç është ai holandez ( i 5-ti pas Gjermanisë, SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës). Në fokus të ...Full Article

Italia nis gjobat për kompanitë “Call Center”

Itali – Ende pa hyrë në fuqi ligji i ri, Ministria e Zhvillimit Italian ka filluar kontrollet dhe ka gjobitur 17 kompani, shkruajnë mediat italiane. Sanksionet pritet të rriten në prill, kur të zbatohen direktivat e reja… Arrijnë sanksionet e para për call center që delokalizojnë pa njoftuar, pra kalojnë shërbimin në një vend jashtë Bashkimit Europian, pa respektuar ligjin, që parashikon që të njoftohet klienti, shkruan në ditët ...Full Article

Ing. Safet Mazreku – Ja si mbrohen drurët nga i ftohti

Kosovë – Inxhinieri i bujqësisë Safet Mazreku, i specializuar në mbrojtjen e bimëve, nëpërmjet një statusi në facebook, ka informuar fermerët për rrezikun që mund të shkaktojnë temperaturat e ulëta tek hardhitë e rrushit dhe pemët drufrutore. Ai ka ju ka preferuar një metodë që të aplikoni në kopshtet tuaja në mënyrë që ti shpëtoni pemët tuaja. Më poshtë statusi i plotë i z. Mazreku Fermer të nderuar, koha ...Full Article

Konflikti Qeveri – Bankers, thirren ekspertët e huaj

Konkluzionin përfundimtar se kush është përgjegjës për lëkundjet që shkaktohen në zonën e Zharrëzës do ta japë një ekspert ndërkombëtar. Grupi i punës i kryesuar nga zv/kryeministri Niko Peleshi do të zhvillojë një mbledhje për të vendosur ecurinë e kësaj çështjeje. Por burime zyrtare thonë për Tv Klan, se auditimi i gjithë procesit do t’u lihet në dorë ekspertëve të pavarur ndërkombëtar. Përgjigjja e tyre do të ndikojë në ...Full Article

Ministri i Shëndetësisë Beqaj inaguron rikonstruksionin e urgjencës së spitalit rajonal (foto e video)

Fier – Nga të ardhurat sekondare   të spitalit rajonal Fier si dhe donacion I bankës Raiffeisen të miratuara edhe nga Ministria e Shëndetësisë është kryer rikonstruksioni I urgjencës së spitalit rajonal Fier, inagurim I cili është kryer paraditen e sotme nga Ministri I Shëndetësisë Ilir Beqaj. Ministri Beqaj ka pohuar se personeli I këtij spitali u përgjgij më së miri si situatës së krijuar nga grevistët e urisë  të ...Full Article

Shqipëria, një nga destinacionet turistike të vitit 2017

Faqja prestigjioze në internet “Télérama.fr” e konsideron Shqipërinë një nga 10 destinacionet që nuk duhen humbur për vitin 2017. “Në vitin 2017, të huajt mbahen në pëllëmbë të dorës! Të mbyllur ndaj turizmit gjatë viteve të gjata të një regjimi komunist nga më të ashprit, Shqipëria sot mund të jetë një destinacion në rritje”, shkruhet për Shqipërinë. Po ashtu theksohen edhe avantazhet që Shqipëria. “Një bregdet Adriatik ëndrrash, që ...Full Article

CNN – Shqipëria në 17 vendet e botës që duhet vizituar në 2017 (fotot)

USA – Rrjeti i madh mediatik amerikan ‘CNN’, ka publikuar një artikull rekomandues për 17 vendet e botës që duhet vizituar në këtë vit të ri. Artikulli me titull “17 best places to visit in 2017” (17 vendet që duhet vizituar në 2017-n) e fut Shqipërinë në listë me vendet si Franca, Danimarka, etj. Në rreshtat e parë për Shqipërinë, pesë gazetarët e CNN që shkruajten artikullin thonë: “Shqipëria ...Full Article

KLSH – 10 mil Euro dëmi në by pass Fier – Vlorë. Kallzohet përgjegjësi i ARRSH

Një dëm ekomomik prej mbi 9.4 milionë euro dhe me efekt negativ për buxhetin e shtetit me shumën e 935 mijë eurove për projektet e by-pass-it të Fierit dhe atë të Vlorës, ka bërë që Kontrolli i Lartë i Shtetit të kallëzojë penalisht një zyrtar pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar me iniciale E.N. Zyrtari është përgjegjës për sektorin e zhvillimit të projekteve të huaja dhe të brendshme në këtë institucion. ...Full Article

Kruazierat me turistë braktisin Turqinë për Sarandën. A munden?

Mungesa e stabilitetit pas grushtit të dështuar ushtarak dhe sulmet terroriste në Turqi kanë shtyrë një numër kompanish ndërkombëtare që ofrojnë udhëtime turistike në Mesdhe nëpërmjet kruazierëve,  t’i heqin portet turke si destinacione në vitin 2017, duke i zëvëndësuar ato me ishujt grekë dhe portin e Sarandës. Në 6 dhjetor, kompanitë turistike të kruazierëve Cunard, P&O Crusises dhe Holland America – të treja në pronësi të Carnival Corp, njoftuan ...Full Article

Gjermania jep viza pune edhe në 2017 , ja si t’i merrni

Ardhja e shumë shqiptarëve në Gjermani ka filluar në fillim të viteve 90-të. Ndërsa gjatë luftës së Kosovës është shtuar dukshëm numri i shqiptarëve të strehuar në Gjermani – në radhë të parë të atyre me origjinë nga Kosova. Në fund të viteve 90-të numri i shqiptarëve nga Kosova në Gjermani kishte arritur shifrën prej rreth 400.000. Deri në vitin 2008, gati 100.000 janë kthyer vullnetarisht. Por më pas ...Full Article
Page 20 of 80« First...10...1819202122...304050...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365