|E mërkurë, Janar 24, 2018

Ekonomi

Falen 10 milionë USD gjoba për makinat, afati drejt fundit

Edhe dy javë kanë mbetur nga mbyllja e afatit për faljen gjobave dhe kamatëvonesave të makinave. Bëhet fjalë për ligjin e amnistisë, që fshin gjobat dhe kamatëvonesat e makinave për periudhën 1 janar 2011 deri më 31 dhjetor 2014, në rast se paguhet i plotë detyrimi i taksave. Gazeta boton shifrat zyrtare dhe efektet financiare nga amnistia e makinave. Deri tani, nga falje e gjobave dhe kamatëvonesave kanë përfituar ...Full Article

Investitorët e huaj, bye bye Albania

Në vitin 2016 numri i ndërmarrjeve të huaja dhe të përbashkëta (bashkëpronësi e huaj dhe shqiptare) u ul me të paktën 5.1% në raport me një vit më parë. Të dhënat bëhen publike në studimin e fundit të Institutit të Statistikave dhe Bankës së Shqipërisë mbi bizneset e huaja në Shqipëri ku jepet më gjerësisht edhe kontributi i tyre real në punësim, eksporte, importe dhe investime. “Në vitin 2016, ...Full Article

Turizmi/ Rama: Shqipëri përfitoi 149 milionë euro nga vizitorët e huaj

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se lajmi i mirë është se të ardhurat nga vizitorët e huaj që kanë ardhur në Shqipëri për nëntë muajt e parë të këtij viti, janë rritur me 149 milionë euro apo me 12,8 % krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2016. Rama ka shkruar në Facebook se këto të hyra janë 550 milionë euro apo me 72,4 % më shumë, ...Full Article

By pass i Fierit, 3 mil Euro për 1 km, banorët kanë pakënaqësi për dëmshpërblimet

Kanë kaluar katër vjet nga nisja e punimeve për By Passin e Fierit dhe problemet janë akoma të mëdha. Qeveria shqiptare ka çelur garën për ritenderimin e pjesës se mbetur të punimeve, por deri tani nga fondi i përgjithshëm prej 60 mlionë euro, 45 milionë janë shpenzuar Dy herë është bllokuar dhe po kaq herë ka nisur punimet. Ky është by pass i i fierit punimet për të cilin ...Full Article

By-passi Levan – Mbrostar/ Firmat nënkontraktore në protestë

Firmat nënkontraktore që kanë zhvilluar punime në by-passin Mbrostar – Levan kanë disa kohë që nuk janë paguar. Sot paradite ato janë bashkuar dhe kanë zhvilluar protestë në zonën e Vlorës dhe kërkojnë likujdimin e llogarive , ‘pastrimin’  që firma fituese e cila kreu punimet tu bëjë firmave nënkontrakore. Sipas informacioneve që ka marr  alb365 nga firmat nënkonraktore janë afro 40 të tilla që ende nuk janë likujduar nga ...Full Article

Berati, destinacioni turistik edhe në dimër për turistët

Qyteti i Beratit, vazhdon të jetë destinacioni i preferuar i turistëve, ku gjatë periudhës janar-nëntor është vizituar nga 40 605 vendas dhe të huaj. Edhe në stinën e vjeshtës dhe fillimin e stinës së dimrit, qyteti 2400 vjeçar i Beratit i njohur jo vetëm për bukurinë e tij të rrallë, por edhe për mikpritjen, ka zgjuar interesin e turistëve të shumtë që e kanë vizituar. “Megjithëse jemi në fillim ...Full Article

Dëgjesë publike për prezantimin e Buxhetit për vitin 2018

Fier – Për të 6 vitin rradhazi, Bashkia Patos realizon buxhetimin me pjesëmarrje, si një mekanizëm që lejon qytetarët të marrin pjesë në vendimmarrje, si një trajtim i ri që sjell komunitetet lokale më afër procesit të vendimmarrjes lidhur me buxhetin publik e zhvillon një sërë instrumetash të cilat lidhin buxhetin me vendimmarrje, konsultimin publik dhe janë tregues i rëndësishëm performance. Buxheti i Bashkisë Patos ndërtohet me programe, ku ...Full Article

Finanacat rendisin bashkitë, Patosi në vend të 2, Fieri në të 6

Ministria e Financave ka vlerësuar Bashkitë në vend për vitin e kaluar në lidhje me menaxhimin financiar, i cili u bazua në 15 kritere që masin këtë performancë, ku çdo kriter ka 30 pikë. Kriteret e vlerësimit ishin: Dërgimi në kohë i faturave për pagesë në degën e thesarit; Numri i kontratave të anuluara gjatë vitit buxhetor; Numri i urdhër-shpenzimeve të refuzuara nga Thesari; Dorëzimi në kohë i kontratave ...Full Article

Peleshi – Fermerëve/ Marrim përgjegjësitë tona

Ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi ishte sot në fshatin Kafaraj të Fierit, ku një sipërfaqe e konsiderueshme serash janë dëmtuar. Në një takim me fermertë, Peleshi tha se do të marrin përgjegjësitë me sa munden, ndërsa  i premtoi atyre mbështetje. “Puna qe eshtr bere kto dy- tre vjet per kanalet eshte e pakrahasueshme.Nuk po them qe ne kemi arritur te rehabilitojme te gjithe kanalet kulluese apo te bejme te ...Full Article

Ja situata në portet e vendit

Më shumë se 24 orë nga përmbytjet në Shqipëri kjo është panorama e porteve kombëtare INFORMACION PER SITUATEN NE PORTE  PORTI I DURRESIT Situata aktuale ne Port eshte ne kontroll. Ne dispozicion dhe gatishmeri te plote teknike te gjitha mjetet tona, sikurse 2 zjarrfikse, ambulancen, mjetet e renda operacionale etj. Ne gatishmeri te gjithe forcat e sigurise Portuale, ato operacionale, dispecerise si edhe te administrates. Komunikim dhe Bashkpunim non ...Full Article
Page 3 of 8012345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365